Test bilirubinu v moči

Bilirubin

Bilirubin je hnědožlutý pigment, který vzniká při rozpadu červených krvinek. Látka se nachází v játrech a normálně se vylučuje z těla během trávení. Přirozený proces odumírání červených krvinek při produkci nových buněk znamená, že každý má ve svém těle bilirubin.

Bilirubin se stává nebezpečným, až když se hromadí v krevním řečišti. Vysoké hladiny bilirubinu mohou způsobit žloutenku, což je zdravotní stav, který způsobuje, že vaše pokožka vypadá žlutě. To může být příznakem onemocnění jater u dětí a dospělých.

Hladinu bilirubinu ovlivňuje věk a celkový zdravotní stav. U kojenců může bilirubin, který měří více než 20–25 miligramů na decilitr, vést k neurologickému poškození. To je důvod, proč je důležité kontrolovat jejich hladiny bilirubinu. Test moči je jedním ze způsobů, jak měřit, kolik bilirubinu máte v těle.

Příprava na testování bilirubinu

Některé léky na předpis mohou způsobit falešně pozitivní nebo vyšší než normální hodnoty bilirubinu ve vašem těle. Falešně pozitivní indikují vysoké hladiny bilirubinu, které nemusí nutně souviset s onemocněním jater. Diskutujte o užívání léků se svým lékařem.

Pokud běžně užíváte následující léky, můžete být požádáni, abyste je přestali užívat na několik dní před testováním bilirubinu:

  • diuretika
  • antikoncepční pilulky
  • steroidy
  • barbituráty
  • sulfonamidy

Navštivte místní lékařskou testovací laboratoř, kde získáte speciální nádobu potřebnou k odběru moči. Obvykle se jedná o velký plastový džbán opatřený šroubovacím uzávěrem.

Postup testování bilirubinu

Testování hladin bilirubinu pomocí analýzy moči je bezbolestné, ale vyžaduje časové nasazení a pozornost k detailům. Důkladný a přesný test vyžaduje, abyste sbírali moč v průběhu 24 hodin.

V den, kdy zahájíte test moči na bilirubin, neshromažďujte moč při prvním močení. Je to proto, že váš první vzorek moči je obvykle koncentrovanější. Po prvním močení začněte sbírat moč. To znamená, že pokaždé, když během dne močíte, sbírejte moč do nádobky a nesplachujte ji do záchodu.

Můžete použít čistý, malý šálek pro sběr moči a nalít ji do nádoby, aby byl proces jednodušší. Po každém použití nádobu pevně uzavřete a uchovávejte v chladničce po dobu 24 hodin sběru.

Druhý den ráno znovu odeberte moč. Toto je vaše poslední sbírka a mělo by to být vaše první ranní močení. Označte nádobu svým jménem a datem a poté vraťte plnou nádobu do laboratoře.

Testování bilirubinu u kojenců

Novorozenci mají často žloutenku. Je to proto, že játra kojenců nejsou tak účinná při odstraňování bilirubinu z těla. Zvýšený bilirubin a výsledná žloutenka mohou být pro kojence nebezpečné, pokud se základní stav neléčí.

Testování bilirubinu v moči může být náročné pro rodiče testovaných kojenců. Laboratoř vám dodá sáčky na sběr moči, které se vejdou do plenky vašeho dítěte. Umístěte sáček přes penis nebo stydké pysky svého dítěte a nasaďte mu plenku jako obvykle.

Při každé výměně plenky použijte nový sáček. Vložte obsah každého sběrného sáčku do sběrné nádoby.

Výsledky testování bilirubinu

Výsledky 24hodinového testu moči na bilirubin by měly být k dispozici během několika dnů po dokončení testu. Váš lékař vás bude informovat o výsledcích.

U zdravých lidí není bilirubin přítomen v moči. Pokud váš test prokáže přítomnost bilirubinu, možná budete muset podstoupit krevní testy, abyste změřili hladinu bilirubinu a funkci jater.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY