Test příjmu radioaktivního jódu

Co je test příjmu radioaktivního jódu?

Příjem radioaktivního jódu (RAIU) je jedním ze dvou druhů skenů používaných k diagnostice onemocnění štítné žlázy. Druhý se nazývá skenování štítné žlázy. RAIU ukazuje, jak dobře funguje vaše štítná žláza. Skenování štítné žlázy ukazuje velikost, tvar a polohu žlázy.

Váš lékař může doporučit vyšetření RAIU, pokud máte příznaky hyperaktivní štítné žlázy, krevní obraz indikující hyperaktivní štítnou žlázu nebo zvětšenou štítnou žlázu. RAIU může poskytnout cenné informace pro diagnostiku a léčbu. V některých případech může váš lékař doporučit, abyste si spolu s RAIU také nechali udělat sken štítné žlázy.

Jak RAIU funguje

Štítná žláza je žláza v krku, která řídí metabolismus těla. Dělá to tak, že vytváří hormon zvaný tyroxin (T4) v reakci na hormon hypofýzy zvaný hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). Štítná žláza absorbuje jód z těla za vzniku T4.

Jako součást RAIU dostanete pilulku nebo tekutinu obsahující radioaktivní jód. Skenování ukáže, kolik tohoto radioaktivního jódu je absorbováno štítnou žlázou. Toto je měřítko toho, jak dobře štítná žláza funguje.

Rizika testu

Dávka záření v tomto testu je malá a není spojena s žádnými nebezpečnými vedlejšími účinky. Jako dodatečné preventivní opatření se však test nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Při vystavení plodu nebo dítěte radioaktivnímu materiálu existují potenciální rizika. Pokud existuje nějaká možnost, že byste mohla být těhotná, nebo pokud kojíte, informujte svého lékaře. Váš lékař může ke sledování vašeho stavu použít jiné prostředky, jako je krevní test a fyzické vyšetření.

Informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na jód nebo měkkýše (alergie na měkkýše může být způsobena jódem, který se v nich nachází). To by mohlo narušit vaši schopnost podstoupit tento test.

Příprava na Test

Můžete být požádáni, abyste přestali užívat léky, doplňky stravy nebo potraviny (včetně těch, které obsahují jód, jako je jodizovaná sůl, mořské řasy, chaluha a měkkýši), které by mohly narušit test. Některá hotová jídla a jídla s sebou mohou mít vysoký obsah jodizované soli. Některé vitamíny a doplňky výživy obsahují také jód (jako jsou multivitaminy a doplňky, které nabízejí podporu štítné žlázy). Kromě toho mohou potraviny a volně prodejné léky obsahující červené barvivo obsahovat jód. Budete se muset vyhnout všem těmto produktům po dobu jednoho týdne před skenováním RAIU.

Některé léky mohou zvýšit množství jódu, které štítná žláza absorbuje. Tyto zahrnují:

 • barbituráty
 • estrogen
 • lithium
 • TSH
 • antihistaminika
 • léky proti štítné žláze
 • kortikosteroidy
 • Lugolův roztok (antiseptikum na bázi jódu)
 • dusičnany
 • nasycený roztok jodidu draselného
 • léky na štítnou žlázu
 • tolbutamid

Váš lékař s vámi může mluvit o dočasném vysazení těchto léků před skenováním.

Informujte svého lékaře, pokud jste v posledních dvou týdnech podstoupili další rentgenové snímky s kontrastem na bázi jódu. To může ovlivnit výsledky vašeho skenování. Kromě toho informujte svého lékaře, pokud jste nedávno měli průjem, protože to může ovlivnit vaši schopnost absorbovat jód.

Před testem budete požádáni o půst po dobu osmi hodin a možná budete potřebovat krevní test, abyste viděli, jak vaše štítná žláza funguje v době skenování.

Absolvování testu

Dostanete pilulku nebo tekutinu obsahující radioaktivní jód. Bude chvíli trvat, než se jód dostane do vašeho systému, aby ho vaše štítná žláza mohla absorbovat.

Za hodinu nebo dvě po spolknutí radioaktivního jódu budete moci znovu jíst. Dokud však test neskončí, budete muset dodržovat stejná dietní omezení, která jste dodržovali při přípravě na test.

Budete požádáni, abyste se v určitých intervalech (obvykle 6 a 24 hodin po požití radioaktivního jódu) vraceli do testovacího centra. V tuto chvíli budete požádáni, abyste se posadili, a technik umístí nad štítnou žlázu (na vnější stranu krku) zařízení zvané gama sonda. Není tam žádná bolest. Každé skenování trvá jen asi pět minut, ačkoli vás mohou požádat, abyste si sedli pro další obrázky, pokud ty první nejsou jasné.

Gama sonda měří, kolik radioaktivního jódu štítná žláza absorbovala v době skenování.

Radioaktivní jód vyloučíte močí po dobu 24 až 48 hodin po testu. Množství radioaktivního jódu použitého při skenování RAIU je tak malé, že nebudete muset přijímat žádná opatření.

Co znamenají vaše výsledky

Výsledky vašeho skenování budou analyzovány v souvislosti s vaším krevním obrazem a dalšími testy, které jste podstoupili (včetně skenování štítné žlázy, pokud jste jej podstoupili).

Vaše štítná žláza si uchovala méně jódu, než by se očekávalo, pokud je hladina radioaktivity ve vaší štítné žláze abnormálně nízká. Obecně to znamená, že se vaše štítná žláza zanítila a neudržuje nebo neprodukuje správně T4.

Vaše štítná žláza absorbuje více jódu, než by se očekávalo, pokud je hladina radioaktivity ve štítné žláze vysoká. To znamená, že produkujete příliš mnoho T4 a že vaše štítná žláza je nadměrně aktivní. Jinými slovy, máte hypertyreózu. Nejpravděpodobnějšími příčinami jsou autoimunitní onemocnění štítné žlázy nazývané buď Gravesova choroba nebo hyperaktivní uzliny štítné žlázy. Tyto hrudky ve štítné žláze mohou růst a zvyšovat celkový výdej hormonu štítné žlázy do krve). Váš lékař s vámi poté probere, jak postupovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY