Tetanus (lockjaw)

Co je tetanus?

Tetanus je závažná bakteriální infekce, která postihuje nervový systém a způsobuje napnutí svalů v celém těle. Nazývá se také lockjaw, protože infekce často způsobuje svalové kontrakce v čelisti a krku. Nakonec se však může rozšířit do jiných částí těla.

Infekce tetanem může být život ohrožující bez léčby. Přibližně 10 až 20 procent infekcí tetanem je smrtelných Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Tetanus je lékařská pohotovost, která vyžaduje okamžité ošetření v nemocnici. Naštěstí lze tetanu předejít pomocí vakcíny. Tato vakcína však nevydrží věčně. K zajištění imunity je zapotřebí každých 10 let posilovací očkování proti tetanu.

Kvůli snadné dostupnosti vakcíny je tetanus ve Spojených státech vzácný. Je častější v jiných zemích, které ještě nemají silné očkovací programy.

Příčiny

Volala se bakterie Clostridium tetani způsobit tetanus. Spory bakterií lze nalézt v prachu, špíně a zvířecím trusu. Spory jsou malá rozmnožovací tělíska produkovaná určitými organismy. Často jsou odolné vůči drsným podmínkám prostředí, jako je vysoké teplo.

Člověk se může nakazit, když se tyto spory dostanou do krevního řečiště řeznou nebo hlubokou ranou. Spory bakterií se poté rozšíří do centrálního nervového systému a produkují toxin zvaný tetanospasmin. Tento toxin je jed, který blokuje nervové signály z vaší míchy do svalů. To může vést k těžkým svalovým křečím.

Infekce tetanem je spojena s:

 • drcení zranění
 • poranění odumřelou tkání
 • popáleniny
 • bodné rány piercingem, tetováním, injekčním užíváním drog nebo poraněním (například šlápnutím na hřebík)

 • rány kontaminované špínou, výkaly nebo slinami

Méně často je spojován s:

 • zvířecí kousnutí
 • zubní infekce
 • hmyzí štípnutí
 • chronické vředy a infekce

Tetanus není přenosný z člověka na člověka. Infekce se vyskytuje po celém světě, ale je častější v horkém, vlhkém klimatu s bohatou půdou. Je také častější v hustě obydlených oblastech.

Příznaky

Tetanus ovlivňuje nervy, které ovládají vaše svaly, což může vést k potížím s polykáním. Můžete také zaznamenat křeče a ztuhlost různých svalů, zejména těch v čelisti, břiše, hrudníku, zádech a krku.

Další běžné příznaky tetanu jsou:

 • rychlý srdeční tep
 • horečka
 • pocení
 • vysoký krevní tlak

Inkubační doba – doba mezi expozicí bakteriím a nástupem onemocnění – je mezi 3 a 21 dny. Příznaky se obvykle objevují uvnitř 14 dní počáteční infekce. Infekce, které se objevují rychleji po expozici, jsou obvykle závažnější a mají horší prognózu.

Jak se to diagnostikuje

Váš lékař provede fyzickou prohlídku, aby zkontroloval příznaky tetanu, jako je svalová ztuhlost a bolestivé křeče.

Na rozdíl od mnoha jiných onemocnění není tetanus obecně diagnostikován laboratorními testy. Váš lékař však může stále provádět laboratorní testy, aby pomohl vyloučit onemocnění s podobnými příznaky. Patří mezi ně meningitida, bakteriální infekce postihující mozek a míchu, nebo vzteklina, virová infekce způsobující otok mozku.

Váš lékař také založí diagnózu tetanu na vaší imunizační anamnéze. Jste vystaveni vyššímu riziku tetanu, pokud jste nebyli imunizováni nebo pokud jste po termínu na přeočkování.

Léčba

Léčba závisí na závažnosti vašich příznaků. Tetanus se obvykle léčí různými terapiemi a léky, jako jsou:

 • antibiotika, jako je penicilin, které zabíjejí bakterie ve vašem systému
 • tetanový imunoglobulin (TIG) k neutralizaci toxinů, které bakterie vytvořily ve vašem těle
 • svalové relaxanty pro kontrolu svalových křečí

 • vakcína proti tetanu podávaná spolu s léčbou
 • čištění rány, abyste se zbavili zdroje bakterií

V některých případech se k odstranění mrtvé nebo infikované tkáně používá chirurgický zákrok nazývaný debridement. Pokud máte potíže s polykáním a dýcháním, možná budete potřebovat dýchací trubici nebo ventilátor (stroj, který přivádí vzduch do plic az plic).

Komplikace

Silné svalové křeče v důsledku tetanu mohou také způsobit vážné zdravotní komplikace, jako jsou:

 • dýchací potíže způsobené křečemi hlasivek (laryngospasmus) a křečemi svalů, které řídí dýchání
 • zápal plic (infekce plic)

 • poškození mozku v důsledku nedostatku kyslíku
 • abnormální srdeční rytmus
 • zlomeniny kostí a zlomeniny páteře v důsledku svalových křečí a křečí

 • sekundární infekce v důsledku dlouhodobého pobytu v nemocnici

Prevence

Očkování může zabránit infekci tetanu, ale pouze v případě, že budete dostávat posilovací dávky podle plánu. Ve Spojených státech je vakcína proti tetanu podávána dětem jako součást záběru záškrtu, tetanu a černého kašle, nazývaného také záběr DTap. Jedná se o vakcínu tři v jednom, která chrání proti záškrtu, černému kašli a tetanu. Neposkytuje však doživotní ochranu. Děti musí dostat posilovací dávku ve věku 11 nebo 12 let. Dospělí pak potřebují posilovací vakcínu nazývanou Td vakcína (proti tetanu a záškrtu) každých 10 let poté. Pokud si nejste jisti, zda máte aktuální informace o svých injekcích, poraďte se se svým lékařem.

Správné ošetření a čištění ran může také pomoci zabránit infekci. Pokud jste zraněni venku a myslíte si, že se vaše zranění dostalo do kontaktu s půdou, zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče a zeptejte se na vaše riziko tetanu.

Jaký je výhled pro lidi s tetanem?

Bez léčby může být tetanus smrtelný. Smrt je častější u malých dětí a starších dospělých. Podle CDC, zhruba 11 procent hlášených případů tetanu bylo v posledních letech smrtelných. Tato míra byla vyšší u lidí starších 60 let a dosáhla 18 procent. U lidí, kteří nebyli očkováni, bylo 22 procent případů smrtelných.

Včasná a správná léčba zlepší váš výhled. Okamžitě navštivte svého lékaře nebo pohotovost, pokud si myslíte, že můžete mít tetanus. I když tetanus onemocníte jednou, stále jej můžete dostat znovu, pokud nejste chráněni vakcínou.

Vakcína je podle CDC extrémně účinná. Zprávy o tetanu vyskytujícím se u plně imunizovaných lidí, kteří dostali vakcínu nebo přeočkování během posledních 10 let, jsou velmi vzácné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY