Tipy po jídle na zmírnění pálení žáhy

ODSTOUPENÍ RANITIDINU

V dubnu 2020, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požadoval, aby byly z amerického trhu odstraněny všechny formy ranitidinu (OTC) na předpis i bez předpisu (Zantac). Toto doporučení bylo učiněno, protože v některých ranitidinových produktech byly nalezeny nepřijatelné hladiny NDMA, pravděpodobného karcinogenu (chemikálie způsobující rakovinu). Pokud máte předepsaný ranitidin, poraďte se se svým lékařem o bezpečných alternativních možnostech, než drogu zastavíte. Pokud užíváte OTC ranitidin, přestaňte užívat drogu a promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o alternativních možnostech. Namísto toho, abyste nepoužité ranitidinové produkty odnesli na místo zpětného odběru léků, zlikvidujte je podle pokynů k produktu nebo podle pokynů FDA. vedení.

Přehled

Není neobvyklé zažít pálení žáhy, zvláště po jídle kořeněných jídel nebo velkého jídla. Podle Clevelandské kliniky přibližně 1 z 10 dospělých pociťuje pálení žáhy alespoň jednou týdně. Každý třetí to zažije každý měsíc.

Pokud však máte pálení žáhy více než dvakrát týdně, můžete mít vážnější stav známý jako gastroezofageální refluxní choroba (GERD). GERD je zažívací porucha, která způsobuje, že se žaludeční kyselina vrací zpět do krku. Časté pálení žáhy je nejčastějším příznakem GERD, a proto je pocit pálení často doprovázen kyselou nebo hořkou chutí v krku a ústech.

Proč se pálení žáhy objevuje po jídle?

Když spolknete jídlo, projde vám krkem a jícnem na cestě do žaludku. Polknutí způsobí otevření svalu, který ovládá otvor mezi vaším jícnem a žaludkem, známým jako jícnový svěrač, což umožní jídlu a tekutině pohyb do vašeho žaludku. V opačném případě zůstává sval pevně uzavřen.

Pokud se tento sval po polykání správně nezavře, může kyselý obsah vašeho žaludku cestovat zpět do vašeho jícnu. Říká se tomu „reflux“. Někdy se žaludeční kyselina dostane do spodní části jícnu, což má za následek pálení žáhy.

Zmírnění pálení žáhy po jídle

Jíst je nutnost, ale pálení žáhy nemusí být nevyhnutelný výsledek. Existují kroky, které můžete udělat, abyste uklidnili pocit pálení žáhy po jídle. Pro zmírnění příznaků vyzkoušejte následující domácí prostředky.

Počkejte, až si lehnete

Můžete být v pokušení zřítit se na gauč po velkém jídle nebo jít po pozdní večeři rovnou do postele. To však může vést ke vzniku nebo zhoršení pálení žáhy. Pokud se po jídle cítíte unavení, udržujte aktivitu pohybem po dobu alespoň 30 minut. Zkuste umýt nádobí nebo se vydat na večerní procházku.

Je také dobré dokončit jídlo alespoň dvě hodiny před ulehnutím a vyhnout se jídlu těsně před spaním.

Noste volné oblečení

Pevné pásy a jiné stahující oblečení mohou vyvíjet tlak na vaše břicho, což může vést k pálení žáhy. Po jídle uvolněte těsné oblečení nebo se převlékněte do něčeho pohodlnějšího, abyste se vyhnuli pálení žáhy.

Nesahejte po cigaretě, alkoholu nebo kofeinu

Kuřáci mohou být v pokušení dát si po večeři cigaretu, ale toto rozhodnutí může být nákladné více způsoby. Mezi mnoha zdravotními problémy, které kouření může způsobit, také podporuje pálení žáhy tím, že uvolňuje sval, který normálně brání návratu žaludeční kyseliny zpět do krku.

Kofein a alkohol také negativně ovlivňují funkci svěrače jícnu.

Zvedněte hlavu své postele

Zkuste zvednout hlavu postele asi 4 až 6 palců nad zem, abyste zabránili pálení žáhy a refluxu. Když je horní část těla zvednutá, gravitace snižuje pravděpodobnost, že se obsah žaludku vrátí zpět do jícnu. Je důležité si uvědomit, že ve skutečnosti musíte zvednout samotnou postel, nejen hlavu. Opírání se o další polštáře staví vaše tělo do ohnuté polohy, což může zvýšit tlak na vaše břicho a zhoršit příznaky pálení žáhy a refluxu.

Postel můžete zvednout bezpečným umístěním 4 až 6 palcových dřevěných bloků pod dva sloupky postele v čele postele. Tyto bloky lze také vložit mezi matraci a pružinu boxu, aby se vaše tělo pozvedlo od pasu nahoru. V obchodech se zdravotnickými potřebami a v některých drogeriích možná najdete výškové bloky.

Dalším efektivním přístupem je spánek na speciálním klínovém polštáři. Klínový polštář mírně zvedá hlavu, ramena a trup, aby se zabránilo refluxu a pálení žáhy. Klínový polštář můžete použít, když spíte na boku nebo na zádech, aniž byste způsobili napětí v hlavě nebo krku. Většina polštářů na trhu je zvýšena o 30 až 45 stupňů nebo 6 až 8 palců nahoře.

Další kroky

Diety s vysokým obsahem tuku mohou také udržovat příznaky, proto jsou ideální jídla s nízkým obsahem tuku. V mnoha případech jsou zde uvedené úpravy životního stylu vše, co potřebujete, abyste se vyhnuli nebo zmírnili pálení žáhy a další příznaky GERD. Pokud však vaše příznaky přetrvávají nebo se stávají častějšími, navštivte svého lékaře pro testování a léčbu.

Lékař vám může doporučit volně prodejný lék, například žvýkací tabletu nebo tekutý antacid. Mezi nejběžnější léky používané ke zmírnění pálení žáhy patří:

 • Alka-Seltzer
  (antacid uhličitanu vápenatého)
 • Maalox nebo Mylanta
  (antacidum hliníku a hořčíku)
 • Rolaidy (vápník
  a antacidum hořečnatého)

Závažnější případy mohou vyžadovat léky na předpis, jako jsou H2 blokátory a inhibitory protonové pumpy (PPI), ke kontrole nebo odstranění žaludeční kyseliny. H2 blokátory poskytují krátkodobou úlevu a jsou účinné u mnoha symptomů GERD, včetně pálení žáhy. Tyto zahrnují:

 • cimetidin
  (Tagamet)
 • famotidin
  (Pepcid AC)
 • nizatidin (Axid
  AR)

Mezi PPI patří omeprazol (Prilosec) a lansoprazol (Prevacid). Tyto léky bývají účinnější než blokátory H2 a obvykle mohou zmírnit těžké pálení žáhy a další příznaky GERD.

Pomoci mohou také přírodní léky, jako jsou probiotika, zázvorový čaj a kluzký jilm.

Udržování zdravé hmotnosti, užívání léků a udržování dobrých návyků po jídle často stačí k tlumení ohně pálením žáhy. Pokud však pálení žáhy a další příznaky GERD přetrvávají, naplánujte si schůzku se svým lékařem. Váš lékař může provést různé testy, aby vyhodnotil závažnost vašeho stavu a určil nejlepší průběh léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY