Trombóza popliteálních žil: Co byste měli vědět

Přehled

Podkolenní žíla je jednou z hlavních krevních cév v dolní části těla. Vede po zadní straně kolena a vede krev z bérce do srdce. Někdy může krevní sraženina nebo trombóza zablokovat tuto důležitou žílu. Toto je známé jako hluboká žilní trombóza (DVT). Může omezit oběh v nohách. To může způsobit poškození vašich krevních cév a okolní tkáně.

Sraženina se může také uvolnit z popliteální žíly. Poté může cestovat do pravé části srdce a poté do plic, kde může způsobit četné oběhové a dýchací problémy. Krevní sraženina v plicích se nazývá plicní embolie (PE).

Je důležité vědět, jak se vyhnout trombóze popliteálních žil a rozpoznat příznaky tohoto potenciálně život ohrožujícího stavu. Pokud máte vysoké riziko trombózy popliteální žíly, měli byste se dozvědět více o jejích rizicích a o tom, jak udržet krevní oběh v nohách co nejzdravější.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky trombózy popliteální žíly zahrnují bolest, otok a citlivost v oblasti sraženiny. Zatímco žíla je blíže k povrchu kůže v zadní části kolena, sraženina se může vytvořit kdekoli v krevní cévě. Kůže na postižené oblasti může být také teplá na dotek.

Bolest, která může začít v bérci, se může cítit jako křeč. Proto je důležité pátrat po dalších příznacích, jako je otok. Typické svalové křeče nezpůsobují otoky. Pokud si všimnete, že jedna noha je větší než druhá, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Krevní sraženina ve vašem oběhovém systému může způsobit PE. Pokud se dostane do mozku, může způsobit mrtvici. Pokud se sraženina usadí v jedné z tepen přivádějících krev do srdečního svalu, výsledkem může být infarkt.

Často může sraženina existovat bez zjevných příznaků. To znamená, že si musíte být vědomi i nepatrných změn v tom, jak se cítíte nebo jak vypadají vaše nohy.

Pokud pociťujete dýchací potíže, může to znamenat, že sraženina putovala do plic, aniž byste vůbec věděli, že je ve vaší žíle.

Pokud máte potíže s dýcháním, měli byste vždy zavolat 911 nebo místní pohotovostní služby.

Jaké jsou příčiny?

Dvě hlavní příčiny trombózy popliteální žíly a dalších forem hluboké žilní trombózy jsou poškození žíly a upoutání na lůžko nebo přílišné sedavé zaměstnání.

K poškození vaší žíly může dojít v důsledku:

 • kouření
 • užívání drog
 • velké zranění
 • chronický zánět, který poškozuje vnitřní výstelku vaší žíly

Když jsou vaše nohy delší dobu nehybné a nejste na nohou, chodíte a nepohybujete se, průtok krve v nohou se zpomalí. Když krev necirkuluje tak, jak by měla, může se shromáždit v části vaší žíly a vytvořit sraženinu.

Jaké jsou rizikové faktory?

Pokud jste podstoupili náhradu kolenního nebo kyčelního kloubu nebo jinou velkou operaci zahrnující nohy, máte zvýšené riziko. Částečně je to způsobeno dlouhou operací upoutanou na lůžko a následným obdobím rekonvalescence. Tkáň z kostí nebo kloubů, kterou váš chirurg operuje, se může rozlomit na malé kousky. To může způsobit sraženiny ve vašem krevním řečišti.

Těhotenství může dočasně zvýšit vaše riziko krevních sraženin. Mezi další rizikové faktory trombózy popliteálních žil patří:

 • lidé, kteří kouří
 • lidé, kteří jsou obézní
 • ženy, které berou antikoncepční pilulky
 • ženy, které užívají hormonální substituční léčbu

Faktor V Leiden

Dalším rizikovým faktorem je zděděný zdravotní stav nazývaný faktor V Leiden. Je to mutace jednoho z proteinů, které pomáhají kontrolovat krvácení a srážení krve. Mutace proteinu znamená, že máte zvýšené riziko abnormálních sraženin. Můžete mít faktor V Leiden a nikdy nebudete mít problémy se srážlivostí.

Pokud se u vás rozvine trombóza popliteální žíly nebo jiná forma hluboké žilní trombózy a máte v rodinné anamnéze problémy se srážlivostí, může vám lékař nařídit test na faktor V Leiden. Krevní test a genetický test mohou pomoci lékaři určit, zda máte tento dědičný stav.

Jak se diagnostikuje trombóza popliteálních žil?

Náhlý nástup otoku, citlivosti a bolesti v noze může naznačovat, že máte hlubokou žilní trombózu. Pokud jsou nepříjemné pocity a otoky v oblasti za kolenem, může se jednat o trombózu popliteálních žil.

Váš lékař provede fyzickou prohlídku. Po vyšetření mohou provést ultrazvuk vaší nohy. Ultrazvuk se zaměří na oblast podezřelé sraženiny. Při podezření na trombózu popliteální žíly vám lékař udělá ultrazvuk kolena. Ultrazvuk využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu kostí a tkáně uvnitř nohy.

Mohou si také objednat venografii. Při tomto testu vám vstříknou do žíly speciální barvivo a udělají rentgen. Barvivo činí obraz uvnitř žíly jasnějším a může odhalit, zda krevní sraženina neovlivňuje váš oběh.

Užitečný je také krevní test nazývaný test D-dimerů. Testuje vaši krev na látku uvolňovanou krevními sraženinami. Důkazy o D-dimeru ve vaší krvi svědčí o žilní trombóze, ale nepomáhá to vašemu lékaři najít sraženinu. Další zobrazovací testy a vaše fyzické příznaky pomohou vašemu lékaři jej najít.

Jak se léčí trombóza popliteálních žil?

Pokud vám lékař diagnostikuje trombózu popliteální žíly, první léčbou, kterou dostanete, je antikoagulační léčba. Antikoagulancia jsou léky, které ovlivňují srážlivost krve. Některé příklady jsou heparin a warfarin (Coumadin, Jantoven).

Byly schváleny novější antikoagulancia, včetně rivaroxabanu (Xarelto), apixabanu (Eliquis) a dabigatranu (Pradaxa). Antikoagulancia a obranyschopnost vašeho těla mohou časem pomoci sraženině rozpustit. Užívání aspirinu po delší dobu může také pomoci snížit riziko tvorby nových sraženin ve vašich žilách.

V závislosti na tom, kde se sraženina nachází a jak závažná je, může váš lékař potřebovat odstranit sraženinu. Mohou k tomu použít speciální katétry, ale není to vždy možné. Sraženiny, které jsou obzvláště obtížně dostupné, mohou vyžadovat chirurgické odstranění.

Nošení kompresních punčoch může také zlepšit krevní oběh v dolních končetinách.

jaký je výhled?

Trombóza popliteálních žil je závažná, ale často ji lze zvládnout nebo léčit, pokud je diagnostikována včas. Pokud se s tím léčíte, obvykle to nemá žádné dlouhodobé následky. Vzhledem k tomu, že DVT má tendenci se vyvíjet u lidí s postupujícím věkem, obezitou, anamnézou kouření nebo jinými poruchami oběhu, bude mít váš lékař doporučení, jak se budoucím problémům se srážlivostí vyhnout.

Možná budete muset po zbytek života užívat antikoagulační léky, známé také jako léky na ředění krve. To může zvýšit riziko problémů s krvácením, ale mnoho lidí může užívat tento lék, aniž by měli problémy se srážlivostí nebo krvácením.

Jak můžete předejít trombóze popliteálních žil?

Vzhledem k tomu, že operace a prodloužený klid na lůžku mohou vést k trombóze žil, pohyb po operaci co nejdříve je klíčem k prevenci trombózy popliteálních žil. Budete se však muset řídit radami svého lékaře a neriskovat, že si po operaci ublížíte.

Zde je několik dalších způsobů, jak pomoci předcházet trombóze popliteálních žil a dalším formám hluboké žilní trombózy:

 • Pokud jste během dne sedaví, zkuste se častěji pohybovat. Pokud máte potíže s chůzí, alespoň se postavte nebo přesuňte nohy ze sedu.
 • Užívejte léky, zejména antikoagulancia, jak je předepsáno.
 • Pokud vám hrozí DVT, může vám lékař doporučit pravidelné nošení kompresních punčoch. Může chvíli trvat, než si na ně zvyknete, ale mohou vám pomoci zachránit život.
 • Pokud kouříte, snažte se přestat co nejdříve. Zeptejte se svého lékaře na skupiny a způsoby léčby odvykání kouření.
 • Pokud jste obézní, promluvte si se svým lékařem o strategiích pro hubnutí.
 • Nevynechávejte každoroční prohlídky a pravidelné návštěvy lékaře.

Prevence trombózy popliteálních žil není vždy možná, ale můžete jí pomoci předejít, pokud budete pečovat o své zdraví a budete se řídit těmito tipy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY