Účinky chemoterapie na vaše tělo

Po obdržení diagnózy rakoviny může být vaší první reakcí požádat svého lékaře, aby vás podepsal na chemoterapii. Chemoterapie je totiž jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších forem léčby rakoviny. Ale chemoterapie dokáže mnohem víc, než jen zbavit se rakoviny.

I když jsou tyto léky dostatečně silné, aby zabily rychle rostoucí rakovinné buňky, mohou také poškodit zdravé buňky. To může způsobit řadu nežádoucích účinků. Závažnost těchto nežádoucích účinků závisí na vašem celkovém zdravotním stavu, věku a typu chemoterapie.

Zatímco většina vedlejších účinků odezní krátce po ukončení léčby, některé mohou pokračovat i po ukončení chemoterapie. A někteří možná nikdy nezmizí. Ujistěte se, že všechny nežádoucí účinky, které zaznamenáte, prodiskutujete se svým lékařem. V některých případech, v závislosti na reakcích vašeho těla, může váš lékař potřebovat upravit typ nebo dávku chemoterapie.

Zjistěte více o tom, jak chemoterapie ovlivňuje vaše tělo.

Jak se vedlejší účinky chemoterapie projeví u každého člověka, může záviset na dalších faktorech, jako je věk nebo stávající zdravotní stav. Ale bez ohledu na to, jak závažné, tyto účinky jsou patrné u každého jednotlivce.

Chemoterapeutické léky mohou ovlivnit jakýkoli tělesný systém, ale nejnáchylnější jsou následující:

 • zažívací trakt
 • vlasové folikuly
 • kostní dřeně
 • ústa
 • rozmnožovací systém

Stojí za to pochopit, jak mohou tyto léky na rakovinu ovlivnit vaše hlavní tělesné systémy.

Oběhový a imunitní systém

Rutinní monitorování krevního obrazu je klíčovou součástí chemoterapie. Je to proto, že léky mohou poškodit buňky v kostní dřeni, kde se tvoří červené krvinky. Bez dostatečného množství červených krvinek pro přenos kyslíku do tkání můžete zažít anémii.

Příznaky anémie mohou zahrnovat:

 • únava
 • točení hlavy
 • bledá kůže
 • potíže s myšlením
 • cítit zimu
 • celková slabost

Chemo může také snížit počet vašich bílých krvinek (neutropenie). Bílé krvinky hrají důležitou roli v imunitním systému. Pomáhají předcházet nemocem a bojovat s infekcemi. Příznaky nejsou vždy zřejmé, ale může se stát, že budete nemocní častěji, než jste byli zvyklí. Ujistěte se, že jste přijali opatření, abyste se vyhnuli vystavení virům, bakteriím a jiným choroboplodným zárodkům, pokud užíváte chemoterapii.

Buňky zvané krevní destičky napomáhají srážení krve. Nízký počet krevních destiček (trombocytopenie) znamená, že si pravděpodobně snadno uděláte modřiny a krvácíte. Příznaky zahrnují dlouhé období krvácení z nosu, krev ve zvratcích nebo stolici a silnější menstruaci, než je obvyklé.

Konečně, některé chemoterapie mohou poškodit srdce oslabením srdečního svalu (kardiomyopatie) nebo narušením srdečního rytmu (arytmie). Tyto stavy mohou ovlivnit schopnost vašeho srdce účinně pumpovat krev. Některé chemoterapie mohou dokonce zvýšit vaše riziko srdečního infarktu. Tyto problémy jsou méně pravděpodobné, pokud je vaše srdce silné a zdravé, když zahájíte chemoterapii.

Nervový a svalový systém

Centrální nervový systém řídí emoce, myšlenkové vzorce a koordinaci. Chemoterapeutické léky mohou způsobit problémy s pamětí nebo ztížit soustředění nebo jasné myšlení. Tento příznak se někdy nazývá „chemická mlha“ nebo „chemomozek“. Tato mírná kognitivní porucha může po léčbě vymizet nebo může přetrvávat roky. Závažné případy mohou dokonce přidat k existující úzkosti a stresu.

Některé chemoterapie mohou také způsobit:

 • bolest
 • slabost
 • necitlivost
 • brnění v rukou a
  chodidla (periferní neuropatie)

Vaše svaly se mohou cítit unavené, bolavé nebo roztřesené. A vaše reflexy a malá motorika se mohou zpomalit. Můžete mít také problémy s rovnováhou a koordinací.

Zažívací ústrojí

Některé z nejčastějších vedlejších účinků chemoterapie ovlivňují trávení. Sucho v ústech a vředy v ústech, které se tvoří na jazyku, rtech, dásních nebo v krku, mohou ztížit žvýkání a polykání. Vředy v ústech vás také činí náchylnějšími ke krvácení a infekci.

Můžete mít dokonce kovovou chuť v ústech nebo žlutý nebo bílý povlak na jazyku. Jídlo může chutnat neobvykle nebo nepříjemně, což vede k nechtěnému úbytku hmotnosti v důsledku nejíst.

Tyto silné léky mohou také poškodit buňky podél gastrointestinálního traktu. Nevolnost je častým příznakem a může vyústit ve zvracení. Poraďte se se svým lékařem o lécích proti nevolnosti ke snížení zvracení během léčby.

Další informace: Jak zastavit zvracení »

Mezi další zažívací problémy patří řídká nebo tvrdá stolice a průjem nebo zácpa. Můžete také cítit tlak, nadýmání a plyn kolem břicha. Tyto příznaky můžete zmírnit tím, že se vyhnete dehydrataci pitím velkého množství vody během dne.

Nežádoucí účinky týkající se trávicího systému mohou přispět ke ztrátě chuti k jídlu a pocitu sytosti, i když jste toho moc nesnědli. V důsledku toho je běžné hubnutí, celková slabost a nedostatek energie. Je důležité pokračovat v konzumaci zdravých potravin.

Krycí systém (kůže, vlasy a nehty)

Vypadávání vlasů je možná nejneslavnějším vedlejším účinkem chemoterapie. Mnoho chemoterapeutických léků ovlivňuje vlasové folikuly a může způsobit ztrátu vlasů (alopecie) během několika týdnů po první léčbě. Vypadávání vlasů se může objevit kdekoli na těle, od obočí a řas až po nohy. Vypadávání vlasů je dočasné. Růst nových vlasů obvykle začíná několik týdnů po konečném ošetření.

Možné jsou také drobné podráždění kůže, jako je suchost, svědění a vyrážka.

Váš lékař může doporučit lokální masti na zklidnění podrážděné pokožky. Můžete si také vyvinout citlivost na slunce a být náchylní k popálení. Ujistěte se, že jste přijali zvláštní opatření, abyste se vyhnuli spálení sluncem, když jste venku, jako je nošení opalovacího krému nebo dlouhých rukávů.

Protože léky ovlivňují váš kožní systém, vaše nehty na rukou a nohou mohou zhnědnout nebo zežloutnout. Růst nehtů se také může zpomalit, protože nehty se stanou rýhovanými nebo křehkými a začnou snadno praskat nebo se lámat. V závažných případech se mohou skutečně oddělit od nehtového lůžka. Je důležité se o nehty dobře starat, abyste se vyhnuli infekci.

Pohlavní a reprodukční systém

Chemoterapeutické léky jsou známé tím, že mění hormony u mužů i žen. U žen mohou hormonální změny vyvolat návaly horka, nepravidelnou menstruaci nebo náhlý nástup menopauzy. Můžete zaznamenat suchost vaginálních tkání, což může způsobit, že pohlavní styk bude nepříjemný nebo bolestivý. Zvyšuje se také pravděpodobnost vzniku vaginálních infekcí.

Mnoho lékařů nedoporučuje otěhotnět během léčby. Zatímco některé ženy mohou být jako vedlejší účinek dočasně nebo trvale neplodné, chemoterapeutické léky podávané během těhotenství mohou také způsobit vrozené vady.

U mužů mohou některé chemoterapie poškodit spermie nebo snížit počet spermií. Stejně jako ženy mohou mít muži dočasnou nebo trvalou neplodnost z chemoterapie.

Zatímco příznaky jako únava, úzkost a hormonální výkyvy mohou narušovat sexuální touhu u mužů i žen, mnoho lidí na chemoterapii je stále schopno mít aktivní sexuální život.

Vylučovací systém (ledviny a močový měchýř)

Ledviny pracují na vylučování silných chemoterapeutických léků, když se pohybují vaším tělem. V tomto procesu mohou být některé buňky ledvin a močového měchýře podrážděny nebo poškozeny.

Příznaky poškození ledvin zahrnují:

 • snížené močení
 • otoky rukou
 • oteklé nohy a kotníky
 • bolest hlavy

Může se také objevit podráždění močového měchýře, které způsobuje pocit pálení při močení a zvýšenou frekvenci močení.

Aby váš systém pomohl, váš lékař vám pravděpodobně doporučí pít hodně tekutin, abyste vyplavili léky a udrželi váš systém správně funkční. Uvědomte si také, že některé léky způsobují, že moč na několik dní zčervená nebo oranžová, ale vězte, že to není důvod k obavám.

Kosterní soustava

Většina lidí ztrácí část kostní hmoty, jak stárnou, ale při chemoterapii některé léky tuto ztrátu zvyšují tím, že způsobují pokles hladiny vápníku. Osteoporóza související s rakovinou má tendenci postihovat ženy více než muže, zejména ženy po menopauze a ty, jejichž menopauza se náhle objevila v důsledku chemoterapie.

Podle National Institutes of Health (NIH) jsou ženy léčené pro rakovinu prsu vystaveny zvýšenému riziku osteoporózy a zlomenin kostí. To je způsobeno kombinací léků a přirozeným poklesem hladiny estrogenu. Osteoporóza zvyšuje riziko zlomenin a zlomenin kostí. Nejčastějšími oblastmi těla, které trpí zlomeninami, jsou páteř a pánev, kyčle a zápěstí. Dostatkem vápníku a pravidelným cvičením můžete pomoci udržet své kosti silné.

Zjistěte více: Alternativní léčba osteoporózy »

Psychologická a emocionální daň

Život s rakovinou a zacházení s chemoterapií si může vybrat emocionální daň. Můžete pociťovat strach, stres nebo úzkost o svůj vzhled a zdraví. Deprese je také běžný pocit, protože lidé žonglují s prací, rodinou a finančními povinnostmi na vrcholu léčby rakoviny.

Doplňkové terapie, jako je masáž a meditace, mohou být užitečným řešením pro relaxaci a úlevu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte potíže se zvládáním. Mohou vám navrhnout místní podpůrnou skupinu pro rakovinu, kde můžete mluvit s ostatními, kteří podstupují léčbu rakoviny. Pokud pocity deprese přetrvávají, vyhledejte odborné poradenství nebo se zeptejte svého lékaře na léky. Zatímco emocionální vedlejší účinky jsou běžné, existují také způsoby, jak je snížit.

Bez ohledu na to, jaké vedlejší účinky chemoterapie způsobuje, je možné během léčby podniknout kroky ke zvýšení kvality života.

Pokračujte ve čtení: Co očekávat od chemo »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY