Váš průvodce Příznaky alkoholické pankreatitidy

Zatímco má podobné příznaky jako akutní a chronická pankreatitida, alkoholická pankreatitida je způsobena velkou a pravidelnou konzumací alkoholu.

Nemoci související s alkoholem jsou dobře zdokumentovány. Nadměrná konzumace si vybírá daň na těle a může vést ke špatným zdravotním výsledkům. Zejména pankreatitida je jedním z mnoha stavů, které může způsobit nadměrné pití.

Zatímco pankreatitida jednoduše odkazuje na zánět v orgánu, alkoholická pankreatitida znamená, že stav je přímo spojen s nadměrnou konzumací alkoholu.

Zjistěte příznaky a to, co potřebujete vědět, pokud máte podezření, že vy nebo někdo, na kom vám záleží, můžete mít tento stav.

Jaké jsou příznaky alkoholické pankreatitidy?

Alkohol je příčinou akutní a chronické pankreatitidy.

Jedním z nejčastějších příznaků je rozšířená bolest břicha, která se často přesouvá do zad. V některých případech se však příznaky nemusí objevit, dokud onemocnění výrazně nepostoupí. Další příznaky mohou zahrnovat:

 • nevolnost a zvracení
 • ztráta váhy
 • zvýšená srdeční frekvence
 • bolest, která se může zhoršit po jídle
 • horečka
 • akutní bolest břicha spolu s otokem a citlivostí
 • průjem, zapáchající stolice

Kolik alkoholu je potřeba k získání alkoholické pankreatitidy?

Zatímco odborníci vědí, že nadměrné pití může přispět k rozvoji pankreatitidy, neexistuje shoda ohledně přesného množství alkoholu, které musí člověk konzumovat, aby vyvolal zánět. Nicméně, obecné pokyny je, že u osoby, která pravidelně konzumuje čtyři až sedm nápojů denně, je pravděpodobnější, že se u nich rozvine tento stav. Tento rozsah není ovlivněn tím, jak rychle člověk pije.

Je důležité si uvědomit, že samotné pití k diagnóze osoby s pankreatitidou nestačí. Je tedy nutné důkladné přezkoumání, aby se potvrdilo, zda jedinec má nemoc. Také mějte na paměti, že neexistují rozsáhlé studie, které by se zabývaly pouze vztahem alkoholu k pankreatitidě a kvantifikovaly, kolik nápojů musí člověk vypít, aby byl potenciálně ohrožen rozvojem tohoto stavu.

Rovněž, další základní podmínky kromě konzumace alkoholu může také zvýšit šance člověka na rozvoj pankreatitidy. Tyto zahrnují:

 • mít poranění břicha
 • s diagnózou rakoviny slinivky nebo žlučových kamenů
 • s určitými virovými nebo parazitárními infekcemi
 • s genetickými poruchami, které postihují slinivku břišní
 • s vrozeným stavem známým jako pancreas divisum
 • kteří dříve podstoupili endoskopickou retrográdní cholangiopankreatografii (ERCP) k léčbě nesouvisejícího stavu
 • rozvíjející se blokády pankreatického vývodu
 • s vysokou hladinou tuku nebo vápníku v krvi
 • užívání určitých léků

Jak testujete alkoholickou pankreatitidu?

Lékaři obvykle používají řadu testovacích protokolů k diagnostice alkoholické pankreatitidy.

Prvním krokem je obvykle vyžádání anamnézy a provedení fyzického vyšetření. Během této doby, pokud je podezření, že alkohol je jedním z hlavních přispěvatelů, může s vámi váš lékař mluvit o tom, kolik pijete a proč možná budete muset omezit konzumaci alkoholu.

Je důležité informovat svého lékaře, zda vaše anamnéza zahrnuje některý z výše uvedených rizikových faktorů nebo zda se u vás objeví některý z příznaků, které jsou v souladu s pankreatitidou.

Podobně se mohou zeptat, zda existuje rodinná anamnéza pankreatitidy nebo žlučových kamenů. Rodinná anamnéza může také přispět k rozvoji pankreatitidy. Všechny tyto informace pomohou lékaři lépe porozumět vašim příznakům.

Ale co je nejdůležitější, podstoupíte také laboratorní a zobrazovací testy, které potvrdí nebo vyloučí přítomnost pankreatitidy. Laboratorní práce může zahrnovat poskytnutí vzorku stolice k vyhledání přebytečných tuků, což je známka malabsorpce.

Krevní testy jsou nejčastější a zahrnují hledání příznaků, jako jsou:

 • vysoké hladiny cukru v krvi
 • vysoké hladiny lipázy nebo amylázy (trávicích enzymů).

 • vysoké hladiny lipidů (tuků v krvi).
 • zánět nebo infekce žlučových cest, slinivky břišní, jater nebo žlučníku

Navíc zobrazovací test, jako je ultrazvuk nebo MRI, může pomoci rychle identifikovat žlučové kameny nebo známky zánětu. Tyto dva testy se obvykle provádějí v ambulantním zařízení a nevyžadují anestezii. CT vyšetření může být také diagnostickou možností.

Pro důkladnější kontrolu vašeho pankreatu nebo žlučových cest vám může lékař doporučit endoskopický ultrazvuk (EUS), který vyžaduje zavedení endoskopu do krku a skrz žaludek a střeva, aby se vytvořily přesnější obrázky.

Podobně mohou někteří lékaři doporučit provedení testu funkce slinivky břišní. Test měří, jak dobře vaše slinivka reaguje na hormon sekretin, který produkuje tenké střevo.

Odnést

K pankreatitidě může přispět mnoho faktorů. Výzkumy však ukazují, že nadměrná konzumace alkoholu může rychle zvýšit zánět ve slinivce břišní, což má stejný účinek jako akutní nebo chronická pankreatitida způsobená jinými faktory.

Je důležité navštívit lékaře, pokud se u vás projeví některý z časných příznaků, jako je bolest břicha, která je spojena s pankreatitidou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY