Váš průvodce úrovněmi a progresí krátkozrakosti

Krátkozrakost se může pohybovat od mírné až po právní slepotu. S přibývajícím věkem má tendenci progredovat, ale je k dispozici prevence.

Krátkozrakost, známá také jako krátkozrakost, označuje osobu, která vidí, kde jsou předměty blízko obličeje snadno viditelné, ale předměty na dálku jsou rozmazané. Být krátkozraký má tendenci běžet v rodinách – což znamená, že pokud máte rodiče nebo prarodiče s krátkozrakostí, není překvapivé, pokud se u vás také rozvine.

Krátkozrakost je na vzestupu a je to jeden z nejběžnějších problémů se zrakem na celém světě, ale většina lidí může problém napravit tím, že se rozhodnou pro brýle, kontakty nebo korektivní operace, jako je LASIK.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že krátkozrakost, stejně jako mnoho jiných tělesných stavů, je ve spektru od pouhé nepříjemnosti až po právně slepou.

Úrovně krátkozrakosti (krátkozrakost)

Existují dva typy krátkozrakosti: vysoká myopie a nízká myopie.

Jak název napovídá, nízká krátkozrakost je považována za mírnou krátkozrakost. Oficiálně to znamená, že člověk potřebuje méně než 3 dioptrie — měrná jednotka používaná k označení zvětšení — k zaostření objektu. V závislosti na závažnosti může osoba s nízkou krátkozrakostí potřebovat brýle pouze při řízení nebo práci na úkolech, které vyžadují pohled na dálku.

Naproti tomu někdo s vysoká krátkozrakost může spadat do jedné ze dvou kategorií.

  • Střední krátkozrakost vyžaduje 3 až 6 dioptrií k nápravě zrakového problému.
  • Těžká krátkozrakost (která se také kvalifikuje jako vysoká krátkozrakost) vyžaduje ke korekci 6 nebo více dioptrií.

Na rozdíl od osoby s nízkou krátkozrakostí bude středně těžká nebo těžká krátkozrakost obvykle vyžadovat nějakou formu korektivní zrakové pomůcky (brýle nebo kontakty), kterou je třeba nosit po celý den – nejen pro určité úkoly.

Typ Dioptrie Význam
nízká krátkozrakost až 3 dioptrie minimální krátkozrakost; může potřebovat brýle pouze pro vybrané činnosti
vysoká krátkozrakost
(střední krátkozrakost)
3-6 dioptrií vyžaduje brýle pro každodenní činnosti
vysoká krátkozrakost
(těžká krátkozrakost)
6+ dioptrií vyžaduje brýle pro každodenní činnosti

Co můžete dělat s progresí krátkozrakosti?

Kroky, které můžete podniknout ke zpomalení progrese myopie, závisí na věku osoby. Zatímco krátkozrakost může zvrátit pouze operace, existují možnosti, jak zabránit výraznému zhoršení zraku.

Prevence progrese u dětí a dospívajících

Ze všech skupin je prevence s největší pravděpodobností účinná u dětí a dospívajících. Pokud máte dítě s krátkozrakostí, existuje několik možností, jak si promluvit se svým lékařem o:

  • Regulace času na obrazovce: Trávit čas venku a mimo obrazovky je jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit zhoršování krátkozrakosti. Mohou vám doporučit snížení celkového času stráveného na obrazovce nebo vyzkoušet možnosti tabletu bez světla, aby se snížila únava zraku.
  • Oční kapky na předpis: Výzkum naznačuje, že oční kapky s nízkou koncentrací (0,01 %) atropinu používané každý den mohou pomoci zabránit progresi krátkozrakosti, pokud jsou používány několik let. Jedna studie naznačuje že zhruba 80 % dětí, které kapky používají, zažívá zpomalenou progresi krátkozrakosti.
  • Ortokeratologie (orto-k): Toto ošetření využívá tvrdé kontaktní čočky, které donutí rohovku k mírnému zploštění, s prokázanou historií zpomalení progrese. Přesto, protože tyto kontakty je nutné nosit i při spánku, existuje riziko infekce – zvláště pokud si je dítě nebo dospívající nečistí správně, jak je potřeba.
  • Kontaktní čočky s periferním rozostřením: Tyto kontaktní čočky jsou speciálně navrženy pro děti ve věku od 6 do 12 let. Tato čočka se vyznačuje různými oblastmi zaostření, pomáhá zostřovat vidění ve středu a záměrně rozmazává periferní vidění. Předpokládá se, že účelné periferní rozostření pomáhá zpomalit progresi krátkozrakosti.

Je důležité mít na paměti, že pokud je vašemu dítěti diagnostikována krátkozrakost v mladém věku, měli byste očekávat, že s věkem bude krátkozrakost progredovat. Ve většině případů se však jejich předpis ustálí, jakmile dosáhnou 20 let.

Prevence progrese u dospělých

Pro dospělé je nejlepší formou prevence obvykle korekční chirurgie. Většina lidí zná LASIK, refrakční operaci, která koriguje stávající tvar rohovky, aby se zlepšil zrak. Existují ale i jiné korektivní operace.

Fotorefrakční keratektomie (PRK) je operace, která je podobná LASIK v tom, že se k přetvoření rohovky používá laser. Liší se však tím, že je zcela odstraněna horní chlopeň, která kryje rohovku.

Jedinci s těžkou krátkozrakostí nemusí být vhodnými kandidáty pro tradiční refrakční operace. V těchto scénářích lze provádět buď operace výměny refrakční čočky (RLE) nebo fakických nitroočních čoček (IOL).

Jaká úroveň krátkozrakosti je právně slepá?

Technicky „právně slepé“ kvalifikační hvězdy s předpisem 20/200 nebo horším. To znamená, že musíte být alespoň 20 stop od předmětu, který by osoba s normálním zrakem mohla vidět na 200 stop.

Ale být diagnostikován jako legálně slepý, je tu jedno upozornění. Tato diagnóza znamená, že i když dostanete korekční čočky, stále nemůžete dosáhnout referenční hodnoty 20/200.

V případě krátkozrakosti by to spadalo do podkategorie těžké krátkozrakosti v rámci diagnózy vysoké myopie.

Krátkozrakost a postižení

Krátkozrakost může být občas frustrující, ale ve většině případů se nekvalifikuje jako postižení. Ale, stejně jako u jiných podmínek, existují výhrady.

Pokud osoba také pociťuje extrémnější související příznaky, jako je odchlípení sítnice, její vidění se zhorší do té míry, že byla diagnostikována jako legálně slepá nebo zažila úplnou ztrátu zraku, mohla by tato osoba požádat o podporu pro postižení.

To znamená, že osoba, která chce zůstat v zaměstnání, může požadovat, aby její pracoviště poskytovalo přiměřené úpravy, jako jsou vizuální pomůcky nebo podpora dostupnosti. Kromě toho by tato osoba mohla požádat o invalidní pojištění sociálního zabezpečení (SSDI) za předpokladu, že před svým postižením pracovala dost na to, aby měla nárok na finanční pomoc.

The Lighthouse Guild poskytuje podporu lidem jakéhokoli věku, kteří se vyrovnávají se ztrátou zraku. Oslovte je online nebo jim zavolejte na číslo (212) 769-6318.

Odnést

Krátkozrakost je velmi častý problém se zrakem, který má dopad zhruba 41 % Američanů. Pro většinu lidí je volba brýlí nebo kontaktů více než dostatečná, aby viděli jasně.

U dětí má krátkozrakost více preventivních řešení, od zkrácení doby strávené na obrazovce po oční kapky a speciální kontaktní čočky. U dospělých bývá nejlepším řešením kromě brýlí nebo kontaktů operace.

Ačkoli většina lidí nezažije krátkozrakost, která postupuje v právní slepotu, zákon o Američanech s postižením (ADA) vyžaduje, aby místa podnikání i zaměstnavatelé poskytovali přiměřené úpravy. Kromě toho vězte, že pokud jste právně nevidomí, můžete mít nárok na finanční pomoc prostřednictvím Správy sociálního zabezpečení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY