Vaše možnosti léčby psoriázy nehtů

Psoriáza nehtů může být bolestivá. Může také zkomplikovat každodenní úkoly, jako je obouvání bot, zapínání oblečení nebo psaní. Ale léčba může pomoci a máte čtyři různé typy, které je třeba zvážit.

Osoba sedící v křesle aplikuje bílý krém na nehty na nohou 2
Halfpoint Images/Getty Images

Zhruba 2 % až 3 % lidí žije s psoriázou, autoimunitním onemocněním, které způsobuje, že vaše tělo nadměrně produkuje kožní buňky.

Odhady naznačují, že mezi lidmi s psoriázou má až polovina případů psoriázu nehtů. A až u 90 % lidí s lupénkou se v určitém okamžiku vyvine psoriáza nehtů.

Psoriáza nehtů může způsobit řadu příznaků na nehtech rukou a nohou:

 • důlky nebo drobné dírky na nehtech

 • bílé, žluté nebo hnědé zbarvení
 • onychauxis neboli ztluštění nehtů

 • onychoschizia neboli loupání, štěpení nebo drolení nehtů

 • onycholýza neboli oddělení od nehtového lůžka

 • subungvální hyperkeratóza nebo nahromadění pod nehty

 • třískové krvácení nebo krevní skvrny

Tento stav může zanechat vaše nehty, prsty na rukou a nohou citlivé a bolestivé. Můžete si všimnout změn v pocitech, když se dotýkáte věcí a máte problémy s prováděním každodenních úkolů, které zahrnují nehty nebo konečky prstů.

Léčba psoriázy nehtů může mít zásadní význam, ale nejlepší přístup pro vás může záviset na vašich konkrétních příznacích a na tom, jak závažné jsou.

Přečtěte si hloubkový průzkum čtyř hlavních přístupů k léčbě psoriázy nehtů.

Lokální léčba

Topické ošetření jsou krémy nebo masti, které aplikujete přímo na postiženou oblast. Vaše specifické příznaky obvykle určí, kde lék používáte.

Pokud máte příznaky, které ovlivňují váš nehet samotný, jako je tvorba důlků, aplikujete na něj léky proximální záhyb — kde se vaše kůže setkává s tvrdou částí nehtu. To umožní léku vsáknout do nehtové matrice pod ním, která neustále roste a vytlačuje čerstvý nehet.

Pokud máte příznaky, které většinou ovlivňují vaše nehtové lůžko, jako je nahromadění, obvykle aplikujete léky na kůži pod nehtem. Stříhání nehtů předem vám může pomoci dostat léky na správné místo.

Dermatolog – lékař, který se specializuje na léčbu onemocnění kůže, vlasů a nehtů – s největší pravděpodobností doporučí lokální léčby jestliže máte mírné příznaky, které postihují pouze jeden nebo dva nehty. Možnosti zahrnují:

 • kortikosteroidy
 • Vitamín D
 • kalcipotrien (Sorilux, Dovonex)

 • takrolimus
 • tazaroten (Tazorac)

Při lokální léčbě je klíčová trpělivost. Protože nehty rostou pomalu, budete muset aplikovat lokální ošetření jednou nebo dvakrát denně po dobu několika měsíců. Využít je můžete sami v pohodlí domova, což mnoho lidí považuje za obrovské plus.

Na většinu lokálních ošetření budete potřebovat předpis. Vaše pojištění – včetně plánů Medicare a Medicaid – obvykle tyto předpisy pokryje.

Kortikosteroidní injekce

Pokud místní léčba nepomůže zlepšit vaše příznaky, další možnost zahrnuje injekce kortikosteroidů. Spíše než aplikaci léků na kůži můžete dostat injekci přímo do postižené oblasti pod ní. Tímto způsobem se žádný z léků při přepravě neztratí.

Před vaší injekcí vám zdravotnický pracovník, který vám injekci podává, obvykle aplikuje nějaké lokální anestetikum ke znecitlivění oblasti.

Můžete dostat tyto injekce do každý kvadrant nehtového lůžka přes stranu vašeho prstu nebo palce a do nehtové matrice. Dohromady můžete dostat až pět výstřelů na prst nebo nohu, v závislosti na tom, jak široce se vaše psoriáza nehtů rozšířila.

Injekce kortikosteroidů jsou bezpečné, ale mohou způsobit dočasné vedlejší účinky, jako jsou:

 • pocit špendlíků a jehel po odeznění anestetika
 • krev pod nehty
 • změna barvy v proximálním záhybu – hnědá, červená nebo fialová v závislosti na odstínu vaší pleti
 • atrofie proximálního záhybu, kdy vaše kůže ustupuje od nehtu

Tuto kúru můžete opakovat jednou za každou 4 až 8 týdnů dokud se vaše příznaky nezlepší. Počet sezení, které vaše pojištění kryje, se může lišit, takže nikdy neuškodí zkontrolovat své krytí před schůzkou s ošetřením.

Pulzní barvivový laser

Pulzní barevný laser dokáže spálit nemocné buňky s minimálním poškozením okolní zdravé tkáně. Během léčby lékař nebo dermatolog přiloží ruční zařízení k vašemu prstu nebo noze. Vystřelí laserový puls, který může mít pocit, jako by vám někdo cvakl gumičkou o nehty.

Pro většinu lidí je tento postup méně bolestivý než injekce a jakoukoli přetrvávající bolest můžete léčit pomocí ledového obkladu. Můžete si také všimnout některých modřin nebo teček krve v místě dopadu laseru.

Pravděpodobně budete potřebovat tři sezení, jedno za měsíc, než vaše příznaky navždy zmizí.

Fungují i ​​jiné světelné terapie?

Jiné terapie psoriázy, jako je fotodynamická terapie, také využívají světlo. Ale tyto terapie fungují nejlépe na kožní příznaky.

Od roku 2019 je pulzní laserová terapie jedinou světelnou terapií doporučenou pro psoriázu nehtů Americkou akademií dermatologie a National Psoriasis Foundation.

Odborníci obvykle doporučují tento přístup pro středně těžkou až těžkou psoriázu nehtů, která zahrnuje:

 • drolení nebo štěpení nehtů
 • oddělení od nehtového lůžka
 • příznaky, které nereagují na obvyklou léčbu

Pulzní laserová terapie je obvykle docela účinná pro přetrvávající příznaky, ale je také drahá. Váš pojistný plán to nemusí pokrývat, pokud neprokážete, že místní léčba a injekce pro vás nefungovaly.

Systémové terapie

Systémové terapie se týkají pilulek, tablet, injekcí nebo infuzí, které přenášejí léky do celého těla. Tato léčba může pomoci s příznaky nehtů, ale nemusí fungovat tak dobře jako cílenější terapie uvedené výše.

Pojišťovny obecně nehradí systémovou léčbu psoriázy nehtů, a to ani v závažných případech, pokud nemáte také nějaké kožní nebo kloubní příznaky.

Systémovou terapii může předepsat dermatolog nebo lékař primární péče v některých případechvčetně následujících:

 • Máte rozsáhlé kožní léze a také příznaky nehtů.
 • Máte psoriatickou artritidu.
 • Vaše příznaky postihují čtyři nebo více nehtů.
 • Vaše příznaky mají zásadní vliv na kvalitu vašeho života.

Systémové terapie používané k léčbě psoriázy nehtů zahrnují:

 • Otezla: Tento lék pomáhá zmírnit zánět potlačením imunitního systému.
 • Biologie: Tyto léky se zaměřují na konkrétní části vašeho imunitního systému pomocí živých buněk.
 • Cyklosporin (Gengraf, Neoral, Sandimmune): Tento lék pomáhá snižovat zánět tím, že potlačuje váš imunitní systém.
 • metotrexát: Tento lék zpomaluje rychlost, kterou vaše tělo vytváří určité kožní buňky.
 • Retinoidy: Tyto topické sloučeniny, odvozené od vitaminu A, mohou pomoci zlepšit zdraví kůže a nehtů. Některé retinoidy můžete zakoupit volně prodejné, ale dermatolog nebo jiný lékař je může předepsat i v silnější formě.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Lupénka nehtů není život ohrožující, ale obecně také nechcete ignorovat příznaky.

Obecným pravidlem je, že budete chtít mluvit s lékařem primární péče, dermatologem nebo jiným specialistou na péči o pleť, jakmile zaznamenáte příznaky psoriázy nehtů.

Neléčená psoriáza nehtů má tendenci se zhoršovat, což časem způsobuje stále větší poškození nehtů.

Těžké příznaky mohou:

 • vystavit tkáň bakteriálním nebo plísňovým infekcím
 • zasahovat do každodenních činností, jako je psaní nebo chůze
 • některé nehty zcela zmizí

A co víc, důkazy naznačují, že psoriáza nehtů může sloužit jako klíčový rizikový faktor pro psoriatickou artritidu. Ale včasná léčba může oddálit začátek onemocnění kloubů nebo zabránit jeho zhoršení, což vám může ušetřit mnoho bolesti.

Léčba psoriázy nehtů obvykle zahrnuje návštěvu dermatologa. Pokud již pociťujete bolesti kloubů a další příznaky související s klouby, může také pomoci konzultace s revmatologem. Tito lékaři se specializují na léčbu autoimunitních stavů a ​​nemocí, které postihují vaše svaly, klouby nebo kosti.

Pokud jste připraveni najít léčbu, mohou vám pomoci tyto tipy:

 • Zavolejte své pojišťovně nebo vyhledejte na webu svého plánu dermatology ve vaší síti.
 • Požádejte lékaře primární péče o doporučení k dermatologovi v síti.
 • Pokud nemáte pojištění, zavolejte dermatologům ve vaší oblasti a zeptejte se, zda nabízejí platební plány, slevy nebo jinou finanční pomoc.

Sečteno a podtrženo

Příznaky psoriázy nehtů, jako je štěpení nehtů nebo hromadění kožních buněk, mohou způsobit bolest a překážet ve vašem každodenním životě, ale léčba vám může pomoci.

Často místní léčba funguje dobře pro mírné příznaky. Pokud máte středně závažné až závažné příznaky, zdravotnický pracovník může doporučit injekce, pulzní laserovou terapii nebo systémovou terapii.

Pokud jde o psoriázu nehtů a další autoimunitní stavy, co nejrychlejší léčba může pomoci zvládnout vaše příznaky a zabránit jejich zhoršení.


Emily Swaim je nezávislá spisovatelka a redaktorka zabývající se zdravím, která se specializuje na psychologii. Má bakalářský titul v angličtině na Kenyon College a MFA v psaní na California College of the Arts. V roce 2021 získala certifikaci Board of Editors in Life Sciences (BELS). Více z její práce můžete najít na GoodTherapy, Verywell, Investopedia, Vox a Insider. Najděte ji Cvrlikání a LinkedIn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY