Vrásky na rtech

Přehled

Vrásky na rtech, které se někdy nazývají linky na rtech, linky rtěnky nebo kuřácké linky, jsou malé svislé linky, které se tvoří na rtech starších dospělých. Tyto řádky je notoricky obtížné skrýt. Zbavit se vrásek na rtech, spíše než se je snažit zakrýt, může snadno ubrat 10 let vaší tváře.

Vrásky rtů se tvoří jak na samotných rtech, tak na pokožce horního rtu. Na rtech se jeví jako soubor jemných svislých čar, které se často táhnou z jedné strany úst na druhou. Není neobvyklé, že se rtěnka usadí v těchto liniích, takže vypadají tmavší a hlubší, než ve skutečnosti jsou. Nad rtem se svislé čáry táhnou nahoru od rtu směrem k nosu. Tyto vrásky jsou obvykle hlubší a výraznější než ty na vašich skutečných rtech.

Příčiny

Po 20 letech produkujete každý rok o 1 procento méně kolagenu, tvrdí profesor dermatologie. S poklesem produkce kolagenu se pokožka stává tenčí a méně elastickou. Rty, které jsou v mládí typicky nafouklé, se s přibývajícím věkem znatelně vyfouknou.

Stárnoucí pokožka také produkuje méně mazu, což může vést k chronické suchosti. Rty jsou zvláště náchylné k suchu kvůli jejich neustálému vystavení přírodním živlům. Zdá se, že všechny ty zimy s rozpraskanými rty vás nakonec doženou.

Další hlavní příčinou linek na rtech je vystavení slunci. Kůže na rtech je velmi jemná a často zůstává nechráněná. Vystavení slunečním ultrafialovým paprskům je primární příčinou předčasného stárnutí. Tento proces se nazývá fotostárnutí.

Vrásky na horním rtu jsou často způsobeny kouřením. Kouření produkuje v těle volné radikály, které přispívají k předčasnému stárnutí. Je také možné, že opakovaný pohyb tažení může přispět k vráskám rtů. Vrásky rtů mohou být také přispívány k sevření rtů spojené s pitím brčkem nebo opakujícími se výrazy obličeje.

Léčba

Existuje několik věcí, které můžete udělat doma pro léčbu známek stárnutí na vašich ústech a kolem nich. Krémy a séra, které stimulují tvorbu kolagenu, jsou dobrým místem, kde začít. Na trhu existuje několik produktů, které se prohlašují za zpevňovače rtů, i když je nepravděpodobné, že by vám pomohly, pokud se vaše rty během mnoha let ztenčily a vrásky.

Některé z běžnějších produktů zahrnují:

 • Peter Thomas Roth ošetření proti vráskám rtů
 • Lékařský recept Plump Potion
 • Olay Regenerist sérum proti stárnutí
 • RoC Retinol Correxion noční krém proti hlubokým vráskám

Léčba vrásek na rtech doma bude jen minimálně účinná. Chcete-li skutečně odstranit své tvrdohlavé vrásky, budete chtít zamířit do ordinace lékaře, který poskytuje estetické služby.

Derma výplně

Mnoho zdravotnických pracovníků nyní používá injekční výplně k vyplnění jemných linek a vrásek a zajistí plnější vzhled rtů. Přímo do rtů a okolí se vstřikuje roztok s obsahem kyseliny hyaluronové, např. Restylane, Juvederm, a nový přípravek Volbella určený přímo na linky rtů. Zvětšení rtů je proces, při kterém zdravotníci používají výplně, aby rty vypadaly o něco větší. Změny jsou nenápadné, ale účinné.

Chemické piliny

Chemický peeling je procedura, při které se odstraní svrchní vrstva pokožky, takže její místo může zaujmout nová, mladší vrstva. Může pomoci zlepšit vzhled jemných vrásek, lehkých jizev a nečisté pleti. Chemický peeling je zvláště vhodný pro horní ret. Existují různé typy peelingů, které se velmi liší v síle a intenzitě, takže se poraďte se svým lékařem, který by mohl být pro vás ten pravý.

Laserový resurfacing

Laserový resurfacing je další technika pro odstranění horní vrstvy pokožky, aby se vytvořil prostor pro mladší pokožku. Lasery mají další výhodu v napínání pokožky. Je zvláště účinný na kůži kolem úst, nosu a očí. Díky tomuto postupu mohou lidé vypadat o 10 až 20 let mladší. Výsledky tohoto postupu trvají déle než u jiných – až 10 let!

Dermabraze

Dermabraze přináší výsledky podobné lehkému chemickému peelingu. Standardní dermabraze je lékařský postup a obvykle se provádí pod sedací. K odstranění vrchní vrstvy pokožky používá rotační kartáč. Mikrodermabraze je jemnější procedura, kterou často provádějí estetikové, zahrnující ruční zařízení, které leští svrchní vrstvu kůže proudem krystalů nebo diamantovým hrotem. Přístroj odsaje vrchní vrstvu pokožky. Možná budete potřebovat několik procedur, rozložených do několika měsíců, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Mikrojehličkování

Microneedling je relativně nový postup, který může pomoci snížit výskyt jemných linek kolem rtů. Jedná se o váleček s drobnými jehličkami, které opakovaně propichují kůži. Pomáhá stimulovat produkci kolagenu, což zlepšuje vzhled jemných linek a vytváří mladistvější vzhled. Je to také účinná technika napínání pokožky.

Plazma bohatá na krevní destičky

Jedná se o proceduru, která využívá složku vlastní krve ke stimulaci tvorby kolagenu. Z vašich krevních destiček, což jsou drobné krvinky, které pomáhají s hojením, se připraví roztok, který se vám vstříkne do obličeje pomocí mikrojehličkového zařízení. Někdy se tomu říká upíří obličej.

Botox

Linky kolem rtů jsou často způsobeny opakovaným pohybem svalů a botox svaly uvolňuje. Injekce botoxu vyškoleným zdravotnickým pracovníkem v malých množstvích mohou výrazně snížit výskyt vrásek na rtech tím, že zabrání nebo omezí pohyb svalů.

Náklady

Náklady na procedury v kanceláři se mohou lišit v závislosti na tom, kde žijete a kterou proceduru provádíte. Při provádění pokročilého postupu vždy vyhledejte licencovaného a vyškoleného zdravotnického pracovníka. Většina dermatologů provádí kosmetické procedury i všeobecnou dermatologii.

Podle Americké společnosti plastických chirurgů a Americké společnosti pro estetickou plastickou chirurgii průměrné náklady na procedury v roce 2016 zahrnují:

 • Derma výplně: 500 – 800 $ za 1 ml injekci
 • Chemické piliny: 535–673 USD za relaci
 • Dermabraze: 1 368 $
 • Mikrodermabraze: 138 $ za sezení
 • Laserový resurfacing: 1 000 – 2 330 USD
 • Mikrojehličkování: 100-700 $ za sezení
 • Plazma bohatá na krevní destičky: 500 – 3 000 USD
 • botox: 150–376 USD za relaci

Prevence

Způsob číslo jedna, jak snížit riziko vzniku vrásek na rtech, je vyhýbat se slunečnímu záření. Vždy, když jdete ven, noste opalovací krém s minimálně SPF 30. Zkuste do své ranní rutiny začlenit hydratační krém s SPF. Využijte řadu dostupných balzámů na rty obsahujících SPF. Je to skvělý způsob, jak zabránit poškození sluncem, dodat vlhkost a chránit vaše rty před živly.

Pokud jste kuřák a máte obavy z vrásek, pak už víte, co musíte udělat. Kouření způsobuje předčasné známky stárnutí na celém obličeji, včetně rtů. Pokud jste dlouhodobý kuřák, je to v pořádku – ještě není pozdě. Čím déle budete kouřit, tím více vrásek se vám vytvoří. Zjistěte více o tom, jak skončit ještě dnes.

Odnést

Pokud se na rtech a kolem nich začínají projevovat známky stárnutí, máte možnosti. Léčebné metody ušly v posledních letech dlouhou cestu. V závislosti na postupu, který dostanete, mohou výsledky trvat měsíce nebo roky.

Mnoho z těchto postupů vyžaduje několik sezení, než lze vidět jakékoli výsledky. Také modřiny a podráždění jsou běžné vedlejší účinky, takže si promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, kolik prostojů můžete očekávat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY