Vředy a Crohnova choroba

Přehled

Crohnova choroba je zánět gastrointestinálního (GI) traktu. Ovlivňuje nejhlubší vrstvy střevních stěn. Vývoj vředů nebo otevřených vředů v gastrointestinálním traktu je hlavním symptomem Crohnovy choroby.

Podle Crohnovy a Colitis Foundation of America má Crohnovu chorobu až 700 000 Američanů. Crohnovu chorobu může mít kdokoli, ale s největší pravděpodobností postihuje lidi ve věku od 15 do 35 let.

Jaké typy vředů se mohou objevit, pokud máte Crohnovu chorobu?

Vředy, které se vyskytují u Crohnovy choroby, se mohou objevit z úst do konečníku, včetně:

 • jícen
 • dvanáctník
 • slepé střevo
 • žaludek
 • tenké střevo
 • dvojtečka

Crohnova choroba zřídka postihuje:

 • ústa
 • žaludek
 • dvanáctník
 • jícen

Podobným stavem je ulcerózní kolitida, která postihuje pouze tlusté střevo.

Pokud máte Crohnovu chorobu, můžete mít například vředy v celém tlustém střevě. Můžete mít také řetězec vředů pouze v jedné části tlustého střeva. V jiných částech GI traktu mohou vředy existovat ve shlucích oddělených neporušenou zdravou tkání. Chronický zánět může také vést k vředům v oblasti genitálií nebo konečníku.

Orální vředy

Aftózní vředy

U lidí s Crohnovou chorobou se občas objeví bolestivé vředy v ústech. Tito jsou známí jako aftové vředy. Tyto vředy v ústech se obvykle objevují během vzplanutí střevního zánětu. Mohou se podobat běžné bolesti v rakovině. Občas se mohou objevit mnohem větší vředy.

Vegetace pyostomatitidy

Pyostomatitis vegetans je vzácná. Způsobuje mnohočetné abscesy, pustuly a vředy v ústech. Může se objevit se zánětlivým onemocněním střev (IBD) nebo Crohnovou chorobou. K léčbě těchto vředů můžete užívat perorální a topické kortikosteroidy a také léky nazývané „imunomodulační“.

Orální vředy způsobené vedlejšími účinky léků

Někdy mohou být orální vředy vedlejším účinkem léků, které léčí Crohnovu chorobu a IBD. Tyto léky mohou způsobit drozd, orální houbovou infekci.

Jaké jsou příznaky vředů?

Vředy z Crohnovy choroby mohou mít několik příznaků:

Píštěl

Vřed může vytvořit píštěl, pokud prorazí vaši střevní stěnu. Fistula je abnormální spojení mezi různými částmi střeva nebo mezi střevem a kůží nebo jiným orgánem, například močovým měchýřem. Vnitřní píštěl může způsobit, že jídlo zcela obejde oblasti střeva. To může vést k nedostatečné absorpci živin. Vnější píštěle mohou způsobit odtok střeva na kůži. Pokud se na to nedostanete léčby, může to způsobit život ohrožující absces. Nejběžnější typ píštěle u lidí s Crohnovou chorobou se vyskytuje v anální oblasti.

Krvácející

Viditelné krvácení je vzácné, ale může k němu dojít, pokud vřed vnikne do velké cévy nebo tepny. Tělo obvykle jedná rychle, aby utěsnilo krvácející cévu. U mnoha lidí k tomu dochází pouze jednou. Pokud se však krvácení vyskytuje často, může být nutná operace.

Zřídka se u osoby s Crohnovou chorobou objeví náhlé, masivní krvácení. Krvácení se může objevit kdykoli, včetně vzplanutí nebo v době, kdy je nemoc v remisi. Masivní krvácení obvykle vyžaduje záchrannou operaci k odstranění nemocného segmentu tlustého střeva nebo GI traktu nebo k prevenci dalšího život ohrožujícího krvácení v budoucnosti.

Anémie

I když není viditelné krvácení, Crohnova choroba může vést k anémii s nedostatkem železa, pokud způsobí mnohočetné vředy v tenkém střevě nebo tlustém střevě. Může dojít k trvalé, nízké, chronické ztrátě krve z těchto vředů. Pokud máte Crohnovu chorobu, která postihuje ilea, nebo jste měli operaci k odstranění části tenkého střeva zvané ilea, může se u vás vyvinout anémie kvůli neschopnosti absorbovat dostatek vitaminu B-12.

Jaké jsou možnosti léčby vředů?

Imunosupresiva

Imunitní reakce vašeho těla může způsobit zánět. Imunosupresiva jsou léky, které potlačují imunitní odpověď.

Kortikosteroidy jsou léky, které potlačují imunitní systém a snižují výskyt zánětů a vředů. Můžete je užívat orálně nebo rektálně. Americká Crohnova a kolitidová nadace však uvádí, že mohou mít vedlejší účinky a lékaři je obvykle nepředepisují dlouhodobě, pokud je to možné. Je pravděpodobné, že váš lékař přidá druhou řadu léků, které potlačují váš imunitní systém.

Pokud máte Crohnovu chorobu, která nereagovala na kortikosteroidy nebo je v remisi, může vám lékař předepsat jiný typ imunosupresiva, jako je azathioprin nebo methotrexát. Reakce těchto léků obvykle trvá tři až šest měsíců. Tyto léky mohou zvýšit riziko rakoviny a virových infekcí, jako je herpes a cytomegalovirus. Měli byste svá rizika prodiskutovat se svým lékařem.

Další ošetření

Mezi další léčby Crohnovy choroby patří následující:

 • V případě vředů v ústech může lokální anestetikum, jako je lidokain, pomoci zmírnit bolest. Pokud dostanete topické anestetikum, je pravděpodobné, že bude smícháno s topickým kortikosteroidem.
 • Biologické terapie, jako je infliximab a adalimumab, jsou další možnou léčbou Crohnovy choroby.
 • Váš lékař může také předepsat antibiotika, která pomáhají snížit počet bakterií ve střevech a snížit zánět.

Chirurgická operace

Váš lékař může doporučit operaci k odstranění části střeva, která má mnoho vředů. Váš lékař nemůže vyléčit Crohnovu operaci, ale operace může pomoci zmírnit příznaky. Resekce ilea je postup, při kterém vám lékař odebere část tenkého střeva zvanou ilea. Pokud jste měli resekci ilea nebo máte závažnou Crohnovu ilea, budete muset užít vitamín B-12.

Odnést

Crohnova choroba je chronické onemocnění. Žádný lék není k dispozici, ale mnoho lidí dokáže své příznaky úspěšně zvládnout. Zvláště bolestivým symptomem onemocnění jsou vředy. Pomocí lékařského ošetření a péče o životní styl můžete snížit, jak často se vyskytují a jak dlouho trvají. Zeptejte se svého lékaře na změny životního stylu a léčebné postupy, které mohou na váš stav fungovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY