Vše, co potřebujete vědět o COVID-19 a spánkové apnoe

Spánková apnoe může zvýšit vaše riziko rozvoje závažného případu COVID-19. Pokud máte COVID-19, používání zařízení CPAP vám pomůže získat spánek, který potřebujete, abyste se zotavili, ale mohlo by to ohrozit ostatní.

Spánková apnoe není oficiálně rizikovým faktorem pro závažný COVID-19. Přesto lidé se spánkovou apnoe mívají jiné stavy, jako je obezita, které u nich zvyšují riziko závažného onemocnění COVID-19. Ve skutečnosti je u lidí se spánkovou apnoe pravděpodobnější než u jiných lidí, že budou hospitalizováni nebo zemřou na COVID-19.

Pokud dostanete COVID-19, měli byste i nadále používat svůj stroj CPAP, pokud jste schopni se izolovat. Pokud ne, používání vašeho CPAP může potenciálně vystavit spánkového partnera zvýšenému riziku nákazy COVID-19.

Váš přístroj CPAP vám může pomoci s příznaky COVID-19, jako je malá dušnost, ale nenahrazuje hospitalizaci. Pokud máte výrazné potíže s dýcháním, měli byste kontaktovat zdravotníka nebo zavolat na číslo 911 nebo na místní tísňovou linku.

Spánková apnoe a těžký COVID

Spánková apnoe by mohla potenciálně zvýšit vaše riziko závažného onemocnění COVID-19, které je obvykle definováno jako případ, který vede k hospitalizaci nebo smrti.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)spánková apnoe není oficiálně nezávislým rizikovým faktorem závažného onemocnění COVID-19. CDC však uznává, že jeho seznam rizikových faktorů není úplný a podléhá změnám s novým výzkumem.

Většina stavů na seznamu vysokého rizika CDC zahrnuje stavy, jako je obezita a diabetes, které byly studovány u velké populace.

Studie zveřejněná v roce 2022, která se zabývala účinky COVID-19 na velkou populaci dospělých na Islandu, poskytla dosud nejvíce informací o souvislostech mezi spánkovou apnoe a závažným onemocněním COVID-19.

Výzkumníci studie zjistili, že u lidí se spánkovou apnoe je dvakrát vyšší pravděpodobnost než u jiných lidí, že se u nich vyvine závažný případ COVID-19.

Co je spánková apnoe?

Spánková apnoe způsobuje uzavření vašich dýchacích cest, když spíte, a narušuje kvalitu vašeho odpočinku. Pokud se neléčí, může to vést k vážným zdravotním problémům, které ovlivňují váš kardiovaskulární systém a metabolismus. Můžete mít podezření, že máte spánkovou apnoe, pokud:

 • stále se cítí unavený během dne i po úplném nočním spánku
 • často nebo hlasitě chrápat
 • cítíte, jak během spánku lapáte po dechu nebo se dusíte vzduchem

Jiné studie našly podobné souvislosti:

 • Studie z roku 2021 ve Finsku zjistila, že u jedinců se spánkovou apnoe byla téměř třikrát vyšší pravděpodobnost hospitalizace kvůli COVID-19 než u osob bez spánkové apnoe.
 • Studie z roku 2020 o případech COVID-19 ve zdravotnickém systému Nové Anglie zjistila, že lidé se spánkovou apnoe zemřou na COVID-19 častěji než ostatní dospělí.
 • A revize 2021 zjistili, že lidé se spánkovou apnoe mívají mnoho stejných rizikových faktorů jako lidé, kteří onemocní závažným onemocněním COVID-19, jako je vyšší věk, vysoký krevní tlak a cukrovka.

Spánková apnoe může také ovlivnit příznaky, které získáte po nakažení COVID-19.

Studie z roku 2022 zjistila, že jedinci se spánkovou apnoe, kteří dostali COVID-19, měli atypické hladiny cukru v krvi, kognitivní schopnosti (schopnost myslet) a plicní funkce po dobu nejméně jednoho roku po infekci.

Mějte na paměti, že studie nezjistily, že by předchozí diagnóza spánkové apnoe zvýšila pravděpodobnost onemocnění COVID-19.

Spánková apnoe a COVID sdílené rizikové faktory

Určité faktory vás navedou zvýšené riziko spánkové apnoe. Totéž platí pro závažné příznaky COVID-19.

Lidé s následujícími komorbiditami (faktory, které se vyskytují ve stejnou dobu) jsou at zvýšené riziko spánkové apnoe, hospitalizace v důsledku COVID-19 a úmrtí souvisejících s COVID-19:

 • obezita
 • vyšší věk
 • srdeční stavy
 • cukrovka typu 2
 • astma
 • přidělený muž při narození
 • kouření (minulé nebo současné)
 • poruchy užívání návykových látek
 • úzkost
 • Deprese

Mám používat svůj CPAP, když mám COVID?

Při boji s infekcí, jako je COVID-19, je důležité hodně odpočívat. Máte-li spánkovou apnoe, je používání přístroje CPAP nejlepším způsobem, jak zajistit, že získáte spánek, který potřebujete.

Ale kvůli způsobu, jakým stroj CPAP šíří virové částice ve vzduchu, existují určitá rizika pro každého, s kým sdílíte místnost.

Stroj CPAP používá stlačený vzduch k udržení vašich dýchacích cest během spánku otevřené. Stroj může šířit drobné virové částice, které zůstávají ve vzduchu déle než částice, které obvykle vypudíte při dýchání nebo kašli.

Pokud máte COVID-19, měli byste se pokusit co nejvíce izolovat, abyste pomohli ochránit ostatní. Pokud používáte stroj CPAP během spánku, je ještě důležitější se izolovat, zvláště pokud žijete s jedinci ohroženými závažným onemocněním COVID-19.

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte obavy z používání přístroje CPAP, když máte COVID-19. Váš lékař může doporučit další strategie pro zvládnutí příznaků, jako jsou:

 • spíte v poloze, která udržuje vaše dýchací cesty otevřenější
 • pomocí přístroje, který se vám vejde do úst
 • vyhýbání se alkoholu a lékům na spaní
 • odstranění nosních obstrukcí

Jak udržovat váš CPAP čistý

Postupujte podle pokynů výrobce pro čištění vašeho stroje CPAP nebo vyzkoušejte následující tipy:

 • Používejte mýdlo a vodu k čištění součástí stroje CPAP denně nebo týdně.
 • Pokud používáte zvlhčovač, vyprázdněte zbývající vodu v pračce každý den.
 • Každý týden čistěte připojený zvlhčovač octem.
 • V případě potřeby filtry vyměňte.
 • Při manipulaci se zařízením udržujte ruce čisté.

Jak zabránit těžkému COVID, když máte spánkovou apnoe

Existuje několik způsobů, jak zabránit těžkému COVID-19, pokud máte spánkovou apnoe. Patří mezi ně vakcíny, antivirotika a monoklonální protilátky.

Tyto metody mohou snížit riziko vážného onemocnění, hospitalizace a dokonce i smrti.

Vakcíny

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste snížili riziko závažného onemocnění COVID-19, je mít aktuální informace o svých vakcínách COVID-19 a přeočkování.

Ve Spojených státech jsou schváleny čtyři vakcíny proti COVID-19:

 • Pfizer (mRNA)

 • moderní (mRNA)

 • Novavax (proteinová podjednotka)

 • Johnson and Johnson (virový vektor)

The CDC doporučuje, abyste měli aktuální informace o svých vakcínách COVID-19 a boosterech, abyste se plně chránili proti COVID-19.

Zjistěte více o vakcínách proti COVID-19.

Antivirotika

Antivirové léky napadají SARS-CoV-2, virus způsobující COVID-19, aby zabránily jeho růstu ve vašem těle. To může pomoci předejít vážným onemocněním.

Současná antivirotika zahrnují:

 • Paxlovid (orálně)

 • Veklury (IV)

Tyto antivirotika musíte užívat v prvních dnech infekce, kdy se poprvé objeví příznaky. Kontaktujte lékaře, jakmile se u vás objeví příznaky, abyste získali přístup k těmto lékům.

Monoklonální protilátky

Monoklonální protilátky dodají vašemu imunitnímu systému podporu, aby mohl lépe bojovat s virem. Tyto mohou být užívány perorálně nebo podávány injekčně.

Musíte s nimi začít co nejdříve po objevení se příznaků. Když se u vás objeví příznaky, obraťte se na lékaře, abyste zjistili, zda vám mohou pomoci.

Spánková apnoe a těžký COVID-19 sdílejí mnoho rizikových faktorů a spánková apnoe může zvýšit vaše riziko závažných příznaků nebo komplikací viru.

Ať už vám byl diagnostikován COVID-19 nebo ne, vyhledejte diagnózu, pokud máte podezření, že máte spánkovou apnoe, abyste mohli zahájit léčbu, která může snížit vaše příznaky a riziko. Spolu se zvládáním příznaků spánkové apnoe může očkování proti COVID-19 a užívání předepsaných léků na COVID-19 pomoci snížit její závažnost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY