Vše, co potřebujete vědět o frontální fibrotizující alopecii (FFA)

Frontální fibrotizující alopecie (FFA) způsobuje vypadávání vlasů na přední a po stranách pokožky hlavy. I když neexistuje žádný způsob, jak zvrátit vypadávání vlasů z FFA, můžete jej ovládat pomocí léků.

Frontální fibrotizující alopecie (FFA) způsobuje vypadávání vlasů a zjizvení na vlasové linii, kde se vaše vlasy setkávají s čelem a spánky.

Obvykle postihuje lidi, kterým je při narození přiřazena žena, a objevuje se po menopauze. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o symptomech, diagnóze a léčbě.

Jaké jsou příznaky frontální fibrotizující alopecie?

Hlavním příznakem FFA je pás vypadávání vlasů na přední a po stranách hlavy, kde vlasy začínají. Někteří lidé také ztrácejí obočí spolu s chloupky na obličeji, pažích, nohou nebo ohanbí.

Můžete si všimnout zjizvení v oblastech, kde byly vaše vlasy. Můžete si také všimnout červené, suché nebo svědící pokožky hlavy, kde stále máte vlasové folikuly. Někteří lidé mají na obličeji vyvýšené hrbolky, které připomínají pupínky.

S FFA je vypadávání vlasů progresivní a trvalé. Jinými slovy, plešatá oblast postupem času pomalu roste a vlasy se nevracejí.

Obrázky frontální fibrotizující alopecie

Co způsobuje frontální fibrotizující alopecii?

Není jasné, co způsobuje FFA. Podle výzkum 2022má tendenci běžet v rodinách a může mít genetickou složku.

Svou roli mohly hrát i hormony. FFA většinou postihuje lidi, kterým byly při narození přiděleny ženy po nástupu menopauzy.

FFA se pravděpodobně vyvine u geneticky predisponovaných lidí, kteří také zažívají jiné spouštěče prostředí.

Studie z roku 2021 v Brazílii přijala 451 lidí s FFA a 451 účastníků kontroly. Všichni účastníci vyplnili dotazník hodnotící různé faktory životního prostředí, včetně stravy, rutiny péče o vlasy a pleť a alergií.

Výzkumníci uvedli souvislost mezi FFA a používáním čisticích prostředků na obličej, zvlhčovačů a přípravků na narovnání vlasů na bázi formaldehydu. Ale zatímco tyto výsledky mohou naznačovat environmentální faktory podílející se na FFA, je zapotřebí více výzkumu k určení příčinné souvislosti.

Je FFA autoimunitní onemocnění?

Autoimunitní onemocnění se objevují, když váš imunitní systém omylem napadne jinou část vašeho těla. Někteří vědci se ptali, zda FFA způsobuje, že imunitní systém omylem napadne vlasové folikuly.

A revize 2020 také naznačuje, že lidé s FFA mají větší pravděpodobnost, že budou mít také autoimunitní poruchu, jako je:

 • Hashimotova tyreoiditida
 • lupus
 • revmatoidní artritida
 • polymyozitida

Takže může existovat autoimunitní složka FFA. K určení spojení je však zapotřebí další výzkum.

Kdo dostane frontální fibrotizující alopecii?

Každý může získat FFA. Ale je to častější u lidí, kterým byla při narození přidělena žena, kteří zažili menopauzu.

A 2018 recenze naznačuje, že FFA se objevuje v průměru kolem 56 let. Ale protože FFA postupuje pomalu, mnoho lidí obdrží diagnózu až o několik let později.

Není jasné, kolik lidí má FFA. Zatímco v posledních 2 desetiletích případů přibývá, odborníci to stále považují za vzácné.

Jak lékaři diagnostikují frontální fibrotizující alopecii?

Pokud zaznamenáte vypadávání vlasů, které připomíná FFA, lékař nebo zdravotnický pracovník vás může odkázat na kožního a vlasového specialistu zvaného dermatolog.

Dermatologové používají k identifikaci FFA několik nástrojů a technik. Mohou začít tím, že se vás budou ptát na váš celkový zdravotní stav a pokračovat otázkami o vašich příznacích, včetně toho, kdy jste si jich poprvé všimli.

Dermatolog fyzicky prohlédne části vašeho těla, kde dochází k vypadávání vlasů. Pokud mají podezření na FFA, mohou navrhnout minimálně invazivní postup nazývaný biopsie, který zahrnuje odebrání malého vzorku kůže z pokožky hlavy. Během procedury dostanete lokální anestetikum.

Biopsie může poskytnout více informací o typu vypadávání vlasů, které zažíváte. Dermatolog jej může použít k potvrzení diagnózy FFA.

Jaká je léčba frontální fibrotizující alopecie?

Existuje jen málo pokynů pro léčbu FFA. I když je k dispozici několik způsobů léčby FFA, výzkum jejich klinické účinnosti je omezený. A většina lidí s FFA vyžaduje více než jeden typ léčby.

Pravděpodobně budete muset spolupracovat s dermatologem, abyste našli nejlepší kombinaci léčby pro vaše FFA.

Topické látky

Topické látky zahrnují léčivé krémy nebo pleťové vody, které aplikujete přímo na postiženou oblast pokožky hlavy. Jsou terapií první linie, ale lidé je téměř vždy používají spolu s jinými léčbami ke zlepšení účinnosti.

Dermatolog obvykle doporučí topické kortikosteroidy, které pomohou snížit zánět pokožky hlavy a další příznaky FFA.

Mohou také doporučit inhibitor kalcineurinu. Ty nejsou běžné při léčbě FFA, ale mohou pomoci s příznaky, jako je zánět a jizvy.

Steroidní injekce

Dermatolog může doporučit lokální injekci steroidů, také známou jako intralezionální steroidy.

Podle přehledu lékařské léčby z roku 2019 u 622 lidí s FFA byly injekce steroidů spojeny s pozitivním výsledkem v 88 % případů. V některých případech se vypadávání vlasů po sérii injekcí stabilizovalo.

Protizánětlivé léky

Perorální protizánětlivé léky pro FFA zahrnují antimalarikum hydroxychlorochin a antibiotikum doxycyklin. Oba mohou pomoci zaměřit se na zánět spojený s FFA v případech, kdy lokalizovaná léčba nefunguje. Nesou také relativně nízké riziko vedlejších účinků.

inhibitory 5-alfa reduktázy

Dermatolog může také doporučit inhibitory 5-alfa reduktázy. Tyto léky snižují androgeny, skupinu reprodukčních hormonů, které zahrnují testosteron. Patří mezi ně finasterid a dutasterid, dva léky, které lékaři obvykle používají k léčbě poruch prostaty.

Výše citovaný přehled z roku 2019 odhaluje, že inhibitory 5-alfa reduktázy zastavily progresi vypadávání vlasů v 88 % případů.

Jiné léky

Pokud výše uvedená léčba nezabírá, lékař může navrhnout jiný lék.

Výzkum léčby FFA pokračuje. Je zapotřebí více studií, abychom pochopili, zda mohou následující léky pomoci s FFA:

 • Imunosupresivní léky: Perorální léky potlačující imunitní systém, jako je metotrexát, mykofenolát mofetil a prednison, prokázaly smíšenou účinnost při léčbě FFA a nesou riziko nežádoucích účinků.
 • Agonisté receptoru gama aktivovaného peroxisomovým proliferátorem (PPAR): Tyto léky se ukázaly jako slibné v prevenci vypadávání vlasů v několika případech FFA. Ke stanovení jejich účinnosti jsou zapotřebí důkladnější studie.
 • Retinoidy: Malá retrospektivní studie z roku 2017 naznačuje, že retinoidy, jako je isotretinoin a acitretin, mohou stabilizovat vypadávání vlasů spojené s FFA. Je ale potřeba další výzkum.
 • naltrexon: Naltrexon může pomoci při léčbě poruch užívání látek, ale může také pomoci při léčbě autoimunitních poruch.

Transplantace vlasů a další estetická ošetření

Léčba uvedená výše funguje tak, aby zastavila postup vypadávání vlasů. Nedokážou obnovit vlasy, o které jste již přišli.

Z tohoto důvodu mnoho lidí s FFA hledá další způsoby léčby, aby se snížil výskyt vypadávání vlasů. Transplantace vlasů může příležitostně pomoci obnovit vzhled vaší vlasové linie, pokud je vaše FFA stabilní. Ale výsledky ne vždy vydrží.

Mezi další možnosti, jak se vypořádat s vypadáváním vlasů, patří:

 • paruky
 • příčesky
 • klobouky
 • gumičky do vlasů
 • šátky

Kvůli vypadávání vlasů na obočí se někteří lidé rozhodnou pro make-up nebo tetování.

Dieta a změny životního stylu

Není jasné, zda dieta a změny životního stylu mohou pomoci s FFA. K dnešnímu dni neexistují žádné jasné náznaky, že buď konzumace nebo vyhýbání se určitým potravinám může zastavit vypadávání vlasů. Dermatolog může navrhnout vyhnout se nebo přijmout určité produkty péče o pleť nebo vlasy.

Mohu zabránit frontální fibrotizující alopecii?

Probíhající výzkum naznačuje, že FFA se vyvíjí u lidí, kteří mají určitou genetickou výbavu a jsou vystaveni určitým faktorům životního prostředí. Není tedy jasné, zda je možné zabránit FFA.

FFA je typ vypadávání vlasů, který se objevuje podél vaší vlasové linie. Obvykle postihuje lidi, kterým byla při narození po menopauze přidělena žena, ale může postihnout kohokoli.

Příčiny FFA nejsou dosud jasné a výzkum léčby pokračuje. Chcete-li se dozvědět více o možnostech léčby, poraďte se s dermatologem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY