Vybudujte si zdravé návyky: Nahraďte kouření zdravějšími aktivitami

Nové návyky, nové aktivity

Rozhodnutí přestat kouřit může být mnohem snazší, když si najdete jiné aktivity, jak vyplnit čas, který kdysi zabíralo kouření. Podle National Institutes of Health je účinnou strategií, která pomůže zbavit se špatných návyků, jako je kouření, jejich nahrazení novými zdravými rutinami. I když se to může zdát snadněji řečeno, než uděláno, změnit zlozvyk nemusí být tak těžké, jak se zdá. Výzkum ukázal, že klíč ke změně zvyku může spočívat v rozumném výběru prostředí.

Umístění, umístění, umístění

Podle studií, které provedla profesorka psychologie z Duke University Wendy Woodová, hrají environmentální podněty velkou roli při kontrole našeho chování. Woodovy studie ukazují, že když mají lidé zvyk, který je spojen s konkrétním místem, mají tendenci opakovat své činy, i když nechtějí, ale jsou v tomto prostředí. Například lidé, kteří si koupí rychlé občerstvení v určité restauraci nebo se dívají na televizi v určité lokalitě, v tom mají tendenci pokračovat. Kuřáci, kteří chtějí přestat tím, že nahradí svou nikotinovou fixaci zdravější aktivitou, se mohou poučit z Woodových rad.

Woodův výzkum naznačuje, že fyzické polohy jsou jedny z nejmocnějších vodítek k chování. Radí, že pokud chcete přestat kouřit, začněte věnovat pozornost tomu, kam obvykle chodíte kouřit. Když se zavážete přestat, podnikněte kroky, abyste na těchto místech netrávili čas. Vyberte si místo toho jít někam jinam, například do posilovny, kde si zacvičíte. Používejte různé východy a vchody a vyhýbejte se místům, kde se setkáváte s ostatními ke kouření, pokud máte vyhrazené prostory pro kouření. Woodovy studie naznačují, že změnou prostředí budete mít v průběhu času větší šanci na udržení nového chování.

Najděte nové způsoby socializace

Pojďme se podívat na některé konkrétní způsoby, jak udělat zdravou změnu. Zvykový guru Charles Duhigg, autor Síla zvyku,“ naznačuje, že návyky se skládají ze tří prvků:

  • narážka, která spouští návyk
  • rutinní sled obvyklých akcí
  • odměnu, kterou dostanete za to, že projdete rutinou

Chcete-li změnit svůj návyk na kouření, musíte změnit vodítka tím, že pochopíte, co spouští vaše chování.

Přemýšlejte o tom, kde a kdy obvykle kouříte. Mnoho lidí míchá společenský čas s časem kouření. Pokud jste jedním z nich, musíte najít nové způsoby, jak se stýkat a relaxovat. Řekněme například, že vaším vodítkem ke kouření je přestávka v práci. Každý den o přestávce se připojíte ke společenskému davu kuřáků. To spustí vaši rutinu, která spočívá v kouření dvou cigaret venku, zatímco si povídáte s kolegy. Vaše odměna: společenský čas se svými přáteli spolu se spěchem, který vám přináší nikotin.

Pokud jste odhodláni přestat kouřit, budete muset nahradit své narážky, rutinu a odměnu novým systémem. Zvažte vytvoření plánu, jak strávit čas o přestávce socializací jiným způsobem. Můžete například požádat nekuřáckého přítele, který podporuje vaše rozhodnutí přestat kouřit, aby se k vám o přestávce přidal a šel svižnou procházkou. Stále dostanete odměnu společenského času, ale bez cigarety.

Nové aktivity a rutina

Kouření je těžký zlozvyk z mnoha důvodů. Nikotin je nejen fyzicky návykový, ale kuřáci obvykle kouří vícekrát denně. To znamená, že kouření můžete spojit s mnoha dalšími činnostmi a rutinami, které tvoří váš každodenní život. Mnoho lidí například touží po cigaretě před jídlem nebo po něm. Chcete-li nadobro skoncovat s kouřením, pomůže vám vyvinout si některé nové postupy, které si s kouřením automaticky nespojujete.

Jak tyto nové rutiny vyvíjíte? Pomáhá to trochu zatřást. Obvykle obědváte u svého stolu a pak se vydáte ven na cigaretu? Udělejte změnu a začněte obědvat v kavárně s přáteli. Dáte si rádi cigaretu, než začnete vařit večeři pro svou rodinu? Místo toho si zkuste najít čas na chatování s milovanou osobou nebo si hrát se svými dětmi. Nejen, že se vyhnete kouření, ale připomenete si jeden z důvodů, proč možná budete chtít přestat: abyste byli dobrým příkladem pro svou rodinu.

Budování lepších návyků: Zůstaňte oddaní

I když změníte prostředí a rutiny, které si spojujete s kouřením, možná se budete muset vypořádat s příznaky abstinence od nikotinu. Naštěstí jsou tyto příznaky dočasné. Kromě toho vám nové zdravější návyky, které si vytvoříte, mohou pomoci vytrvat a držet se svého rozhodnutí přestat. Nikotinová substituční terapie nebo jiné léky mohou pomoci snížit fyzické abstinenční příznaky. V případě zájmu proberte tyto možnosti se svým lékařem.

Brzy zjistíte, že nové výhody nekouření daleko převyšují vaše staré zkušenosti. Obsahují:

  • čerstvý vzduch místo zakouřeného vzduchu
  • nabitý pocit ze cvičení
  • více času věnovaného rodině a přátelům

Z dlouhodobého hlediska budete rádi, že jste zůstali oddáni svým novým zdravějším návykům.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY