Vypadávání vlasů a testosteron

Komplexní vazba

Vztah mezi testosteronem a vypadáváním vlasů je komplikovaný. Obecně se říká, že holohlaví muži mají vysokou hladinu testosteronu, ale je to opravdu pravda?

Mužská plešatost neboli androgenní alopecie postihuje ve Spojených státech odhadem 50 milionů mužů a 30 milionů žen, podle National Institutes of Health (NIH). Vypadávání vlasů je způsobeno smršťováním vlasových folikulů a výsledným dopadem na růstový cyklus. Nové chloupky se stávají jemnějšími a jemnějšími, až na nich nezůstanou žádné chloupky a folikuly uspí. Toto vypadávání vlasů je způsobeno hormony a určitými geny.

Různé formy testosteronu

Testosteron se ve vašem těle vyskytuje v různých formách. Existuje „volný“ testosteron, který není vázán na bílkoviny ve vašem těle. Toto je forma testosteronu, která je v těle nejdostupnější.

Testosteron se také může vázat na albumin, bílkovinu v krvi. Většina testosteronu je vázána na protein globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG) a není aktivní. Pokud máte nízkou hladinu SHBG, můžete mít vysokou hladinu volného testosteronu v krevním řečišti.

Dihydrotestosteron (DHT) se vyrábí z testosteronu enzymem. DHT je pětkrát účinnější než testosteron. DHT je primárně používán tělem v prostatě, kůži a vlasových folikulech.

Tvar plešatosti

Mužská plešatost (MPB) má charakteristický tvar. Přední linie vlasů ustupuje, zejména na bocích, a vytváří tvar M. Jedná se o čelní plešatost. Temeno hlavy, také známé jako vrchol, se také stává plešatým. Nakonec se obě oblasti spojí do tvaru „U“. MPB se může rozšířit i na chlupy na hrudi, které mohou s věkem řídnout. Je zvláštní, že vlasy na různých místech těla mohou na hormonální změny reagovat odlišně. Například růst chloupků na obličeji se může zlepšit, zatímco jiné oblasti budou plešaté.

DHT: Hormon stojící za vypadáváním vlasů

Dihydrotestosteron (DHT) se vyrábí z testosteronu enzymem zvaným 5-alfa reduktáza. Může být také vyroben z DHEA, hormonu častějšího u žen. DHT se nachází v kůži, vlasových folikulech a prostatě. Působení DHT a citlivost vlasových folikulů na DHT způsobuje vypadávání vlasů.

DHT působí také v prostatě. Bez DHT se prostata nevyvíjí normálně. Při příliš velkém množství DHT se u muže může vyvinout benigní hypertrofie prostaty, známá také jako zvětšená prostata.

DHT a další podmínky

Existují určité důkazy o souvislosti mezi plešatostí a rakovinou prostaty a dalšími nemocemi. Harvard Medical School uvádí, že muži s vertexovou plešatostí mají 1,5krát vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty než muži bez plešatých míst. Riziko onemocnění koronárních tepen je také o více než 23 procent vyšší u mužů s lysými skvrnami na hlavě. Probíhají vyšetřování, zda existuje souvislost mezi hladinami DHT a metabolickým syndromem, cukrovkou a dalšími zdravotními stavy.

Jsou to vaše geny

Není to množství testosteronu nebo DHT, které způsobuje plešatost; je to citlivost vašich vlasových folikulů. Ta citlivost je dána genetikou. Gen AR vytváří receptor na vlasových folikulech, které interagují s testosteronem a DHT. Pokud jsou vaše receptory obzvláště citlivé, snáze je spouští i malá množství DHT a v důsledku toho snadněji dochází k vypadávání vlasů. Svou roli mohou hrát i jiné geny.

Věk, stres a další faktory mohou ovlivnit, zda u vás dojde k vypadávání vlasů. Geny však hrají významnou roli a muži, kteří mají blízké mužské příbuzné s MPB, mají mnohem vyšší riziko, že se u nich MPB vyvine.

Mýty: Mužnost a vypadávání vlasů

O plešatějících mužích koluje spousta mýtů. Jedním z nich je, že muži s MPB jsou mužnější a mají vyšší hladinu testosteronu. Nemusí to tak nutně být. Muži s MPB mohou mít ve skutečnosti nižší cirkulující hladiny testosteronu, ale vyšší hladiny enzymu, který přeměňuje testosteron na DHT. Alternativně můžete mít jednoduše geny, které vám dávají vlasové folikuly, které jsou vysoce citlivé na testosteron nebo DHT.

Vypadávání vlasů u žen

Ženy mohou také zaznamenat ztrátu vlasů v důsledku androgenní alopecie. Přestože ženy mají mnohem nižší hladiny testosteronu než muži, je jich dost, aby potenciálně způsobilo androgenní vypadávání vlasů.

Ženy zažívají jiný vzorec vypadávání vlasů. Ztenčení nastává na temeni hlavy ve tvaru „vánočního stromku“, ale přední linie vlasů neustupuje. Vypadávání vlasů u žen (FPHL) je také způsobeno působením DHT na vlasové folikuly.

Léčba vypadávání vlasů

Několik metod léčby MPB a FPHL zahrnuje interferenci s testosteronem a účinky DHT. Finasterid (Propecia) je lék, který inhibuje enzym 5-alfa reduktázu, který přeměňuje testosteron na DHT. Je nebezpečné používat u žen, které mohou otěhotnět, a může mít sexuální vedlejší účinky na muže i ženy.

Další inhibitor 5-alfa reduktázy nazývaný dutasterid (Avodart) je v současné době posuzován jako potenciální léčba MPB. V současné době je na trhu pro léčbu zvětšené prostaty.

Další možnosti léčby, které nezahrnují testosteron nebo DHT, zahrnují:

  • minoxidil (Rogaine)
  • ketokonazol
  • laserové ošetření
  • chirurgická transplantace vlasového folikulu

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY