Závislost na hazardních hrách

Co je to závislost na hazardních hrách?

Umírněné hraní hazardních her je většinou společensky přijatelné chování. Závislost na hazardních hrách je jiný příběh. Pokud se závislost na hazardních hrách neléčí, může negativně ovlivnit vaši finanční situaci, vztahy a další aspekty vašeho života.

Podle Národní rady pro problémové hraní se problémové hraní týká více než 2 procent Američanů. Pokud máte závislost na hazardních hrách, můžete pociťovat nezvladatelnou touhu kupovat losy, navštěvovat kasina, hrát automaty, sázet na sporty nebo hrát online. Konkrétní typ a frekvence vašeho chování při hazardních hrách se mohou lišit. Obecně však toto chování nebudete schopni ovládat. Budete pokračovat v hazardních hrách, a to i přes negativní sociální, finanční nebo právní důsledky.

Většina lidí se závislostí na hazardních hrách jsou muži. Tento typ závislosti ale může postihnout i ženy.

Jaké jsou příznaky závislosti na hazardních hrách?

Lidé se závislostmi se často snaží svůj stav skrývat, ale závislost na hazardních hrách může být obtížné skrýt. Možná budete potřebovat častý přístup do kasin nebo online hazardních her. I když hrajete doma, když nikdo není poblíž, vaše závislost se může začít projevovat i v jiných oblastech vašeho života.

Pokud máte závislost na hazardních hrách, můžete projevovat některé nebo všechny z následujících chování:

 • posedlý jakýmkoliv typem hazardu
 • hazardní hry, abyste se v životě cítili lépe
 • neovládání vašeho hazardu
 • vyhýbat se práci nebo jiným závazkům k hazardu
 • zanedbávání účtů a výdajů a používání peněz na hazardní hry
 • prodávat majetek k hazardu
 • krást peníze na hazard
 • lhát o svém hráčském návyku
 • pocit viny po hraní hazardních her
 • podstupování větších a větších rizik při hraní hazardních her

Můžete také pociťovat následující důsledky své závislosti na hazardních hrách:

 • rozpadající se vztahy nebo přátelství
 • ztráta domu, práce, auta nebo jiného osobního majetku

Lidé se závislostí na hazardních hrách nehrají vždy často. Ale když začnou hrát, nemusí být schopni přestat.

Co způsobuje závislost na hazardních hrách?

Když máte závislost na hazardních hrách, oblast vašeho mozku zvaná insula může být nadměrně aktivní. Tato hyperaktivní oblast může vést ke zkreslenému myšlení. To může způsobit, že uvidíte vzory v náhodných sekvencích a budete pokračovat v hazardních hrách po téměř netrefených úsecích.

Váš mozek může reagovat na hazardní hraní stejným způsobem, jako mozek alkoholika reaguje na pití. Čím více budete svůj zvyk živit, tím horší to bude.

Jak se léčí závislost na hazardních hrách?

Při správné léčbě je závislost na hazardních hrách zvládnutelná. Na rozdíl od někoho se závislostí na jídle nepotřebujete objekt své závislosti k přežití. Jednoduše se musíte naučit, jak vytvořit zdravý a vyvážený vztah k penězům.

Je důležité, abyste s hazardem úplně skončili, protože i příležitostné hraní může vést k recidivě. Program obnovy vám může pomoci rozvinout kontrolu impulzů. Obecně se závislost na hazardních hrách léčí podobnými metodami jako jiné závislosti.

Lůžkový rehabilitační program

Ačkoli to není často vyžadováno, někteří lidé zjišťují, že k překonání závislosti na hazardních hrách potřebují strukturu, kterou poskytuje lůžkový program v léčebném centru. Tento typ programu může být zvláště užitečný, pokud se bez pomoci nemůžete vyhnout kasinům nebo jiným hazardním hrám. Budete muset zůstat v léčebném zařízení po stanovenou dobu, kdekoli od 30 dnů do celého roku.

Ambulantní rehabilitační program

Ambulantní léčebné programy častěji využívají lidé se závislostí na hazardních hrách. V tomto typu programu budete navštěvovat kurzy v zařízení. Můžete se také zúčastnit skupinových sezení a individuální terapie. Budete i nadále žít doma a účastnit se školy, práce nebo jiných každodenních činností.

Dvanáctikrokové programy

Anonymní hazardní hráči (GA) nebo jiné programy ve 12 krocích vám také mohou pomoci překonat vaši závislost na hazardních hrách. Tento typ programu může být zvláště užitečný, pokud si nemůžete dovolit intenzivnější možnosti rehabilitace. Sleduje stejný model jako Anonymní alkoholici a pomáhá vám vybudovat podpůrnou síť dalších uzdravených závislých na hazardních hrách. Se členy skupiny se můžete setkat jednou nebo vícekrát týdně.

Psychoterapie nebo kognitivně behaviorální terapie

Kromě skupinového poradenství nebo podpůrných sezení můžete mít také prospěch z individuální terapie. Závislost na hazardních hrách může pramenit z hlubších emocionálních problémů nebo problémů s vyhýbáním se. Budete se muset vypořádat s těmito základními problémy, abyste změnili sebedestruktivní vzorce, včetně své závislosti na hazardních hrách. Poradenství vám dává místo, kde se můžete otevřít a řešit tyto problémy.

Léky

V některých případech možná budete potřebovat léky, které vám pomohou překonat vaše touhy po hraní. Vaše závislost na hazardních hrách může být způsobena základním duševním onemocněním, jako je bipolární porucha. V těchto případech se musíte naučit zvládat základní stav, abyste získali lepší kontrolu impulzů.

Změny životního stylu

Vypořádat se s finančními důsledky hazardu je někdy nejtěžší částí procesu obnovy. Na začátku možná budete muset předat finanční odpovědnost manželovi nebo důvěryhodnému příteli. Možná se také budete muset vyhýbat místům a situacím, které mohou vyvolat vaši touhu hrát, jako jsou kasina nebo sportovní akce.

Jaké zdroje podpory jsou k dispozici?

Pokud máte podezření, že vy nebo někdo, koho milujete, máte závislost na hazardních hrách, promluvte si se svým lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví. Mohou vám pomoci najít informace a podporu, kterou potřebujete. Několik organizací také poskytuje informace o závislosti na hazardních hrách a možnostech léčby. Mohou vám pomoci navést vás k místním nebo online službám podpory.

Následující organizace a zdroje vám mohou pomoci:

 • Anonymní hráči
 • Anonymní dlužníci
 • Národní rada pro problémové hazardní hry

Jaký je výhled na závislost na hazardních hrách?

Jako každá závislost, i nutkavé hraní může být obtížné zastavit. Možná se vám bude zdát trapné přiznat, že máte problém, zvláště když mnoho lidí hraje společensky, aniž by si vytvořili závislost. Překonání studu nebo studu, které cítíte, bude velkým krokem na cestě k uzdravení.

Program zotavení, individuální poradenství, léky a změny životního stylu vám mohou pomoci překonat vaši závislost na hazardních hrách. Pokud svůj problém s hazardem neléčíte, může to vést k vážným finančním problémům. Může také negativně ovlivnit vaše vztahy s členy rodiny, přáteli a ostatními. Účinná léčba vám může pomoci vyhnout se těmto následkům a napravit vaše vztahy prostřednictvím uzdravení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY