Změny životního stylu, které pomohou zvládnout CHOPN

Zvažte tyto zdravé možnosti, které vám mohou usnadnit zvládnutí CHOPN.

Život s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) neznamená, že musíte přestat žít svůj život. Zde jsou některé změny životního stylu, které vám pomohou zvládnout onemocnění:

Vaše hlavní priorita: Přestaňte kouřit

Kouření je nejčastější příčinou chronické bronchitidy a emfyzému. Společně tato onemocnění zahrnují CHOPN. Pokud jste ještě nepřestali kouřit, je velmi důležité podniknout kroky k zastavení kouření. Poraďte se se svým lékařem o strategiích odvykání kouření.

Pokud vás vysazení nikotinu znepokojuje, může vám lékař předepsat náhradní nikotinovou terapii, která vám pomůže postupně se od této návykové drogy odvykat. Produkty zahrnují žvýkačku, inhalátory a záplaty. K dispozici jsou také léky na předpis, které usnadňují odvykání kouření.

Lidé s CHOPN by se měli vyhýbat všem vdechovaným dráždivým látkám, kdykoli je to možné. To může znamenat vyhnout se znečištění ovzduší, prachu nebo kouři například z krbů na dřevo.

Obrana proti infekcím

Lidé s CHOPN jsou vystaveni zvláštnímu riziku respiračních infekcí, které mohou vyvolat vzplanutí. Infekcím, které postihují dýchací cesty, se lze často vyhnout dobrou hygienou mytí rukou. Například viry nachlazení se často přenášejí dotykem. Dotknutí se kliky dveří a následné mnutí očí může přenášet viry nachlazení.

Na veřejnosti je důležité si často mýt ruce. Antibakteriální produkty nejsou nutné, pokud nejste ve zdravotnickém zařízení. Jednoduché mýdlo a tekoucí voda odvedou dobrou práci při odstraňování potenciálně infekčních bakterií.

Může být také užitečné vyhnout se kontaktu s lidmi, kteří vykazují známky nachlazení nebo chřipky. Váš lékař může také doporučit každoroční očkování proti chřipce.

Zaměřte se na správnou výživu

Správné stravování je důležitý způsob, jak udržet své tělo a imunitní systém silné. Někdy lidé s pokročilou CHOPN nedostávají správnou výživu, kterou potřebují, aby zůstali zdraví. Může být užitečné jíst menší jídla, častěji.

Váš lékař může také doporučit doplňky výživy, které zajistí, že získáte základní živiny, které potřebujete. Snažte se jíst stravu bohatou na ovoce, zeleninu, ryby, ořechy, olivový olej a celozrnné výrobky. Omezte červené maso, cukr a zpracované potraviny. Bylo prokázáno, že dodržování tohoto dietního vzorce, známého jako středomořská strava, pomáhá snižovat chronický zánět a zároveň dodává dostatek vlákniny, antioxidantů a dalších živin, které vám pomohou udržet si zdraví.

Buďte připraveni na mimořádné události

Seznamte se s příznaky vzplanutí. Seznamte se s nejbližším místem, kam můžete zajít vyhledat léčbu, pokud se dýchání stane obtížné. Mějte po ruce telefonní číslo svého lékaře a v případě zhoršení příznaků neváhejte zavolat. Také informujte svého lékaře nebo zdravotníka, pokud se u vás objeví jakékoli nové nebo neobvyklé příznaky, jako je horečka.

Udržujte si seznam přátel nebo rodinných příslušníků, na které se můžete obrátit v případě, že budete potřebovat odvézt do zdravotnického zařízení. Mějte po ruce pokyny do ordinace svého lékaře nebo do nejbližší nemocnice. Měli byste si také vést seznam všech léků, které užíváte, a dát jej každému poskytovateli zdravotní péče, který může potřebovat poskytnout pomoc v nouzi.

Starejte se o své emocionální potřeby

Lidé žijící s invalidizujícími nemocemi, jako je CHOPN, občas propadají úzkosti, stresu nebo depresi. Ujistěte se, že všechny emocionální problémy prodiskutujete se svým lékařem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Mohou vám předepsat léky, které vám pomohou vyrovnat se s úzkostí nebo depresí. Mohou vám také doporučit jiné přístupy, které vám pomohou se s tím vyrovnat. To může zahrnovat meditaci, speciální dýchací techniky nebo připojení k podpůrné skupině. Buďte otevření s přáteli a rodinou o svém stavu mysli a svých obavách. Nechte je pomáhat, jak jen mohou.

Zůstaňte aktivní a fyzicky fit

Podle a nedávný článek v International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease„Plicní rehabilitace“ je intervence šitá na míru jednotlivým pacientům. Mimo jiné zahrnuje cvičební trénink ke zlepšení emocionálního a fyzického stavu pacienta a k podpoře „zdraví posilujícího chování“. Výzkum ukazuje, že cvičební trénink může zlepšit toleranci cvičení a zlepšit kvalitu života u lidí s mírnou až středně těžkou CHOPN. Může také pomoci poskytnout úlevu od dušnosti.

Život jde dál

Ačkoli neexistuje žádný lék na CHOPN, novější léky a léčby umožnily žít téměř normálně. Je důležité spolupracovat se svým lékařem a užívat jakékoli předepsané léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY