Zotavení po operaci kotníku: Co vědět

V týdnech po operaci kotníku je důležité zdržet se chůze. Úplné zotavení může trvat rok v závislosti na instrukcích vašeho chirurga a množství souvisejících oprav.

Studie ukázaly, že počet operací kotníku a nohou provedených ve Spojených státech se každým rokem zvyšuje. Tyto operace léčí zlomeniny, tendinitidu nebo artritidu, které léky a další postupy nevyřešily, ale související zotavení není vždy jednoduché.

Lékař vám může poskytnout více informací o tom, co můžete očekávat po konkrétní operaci kotníku, ale shromáždili jsme informace, které vám pomohou porozumět procesu obnovy, který vás může čekat.

Jak dlouho trvá zotavení po operaci kotníku?

Úplné zotavení po operaci kotníku může trvat rok, ale po celou tuto dobu obvykle nebudete imobilizováni.

Přibližně 3 měsíce po operaci můžete být pohyblivější a mnoho jedinců se cítí lépe 6 měsíců po operaci. Doba zotavení se liší v závislosti na typu operace a množství nutných oprav.

Doba potřebná k obnově se může prodloužit, pokud:

  • kouřit (pro nejrychlejší uzdravení je nejlepší přestat před operací)
  • žít s jakýmkoli typem cukrovky
  • mají revmatoidní artritidu
  • rozvinout infekci nebo jiná rizika po operaci
  • mít obezitu
  • mají křehkou kvalitu kostí
  • mít těžké poranění měkkých tkání

Kdy se můžete vrátit do práce, bude záviset na typu práce, kterou děláte. Lékař by vám měl být schopen před operací poskytnout odhadovaný časový plán zotavení.

Můžete chodit po operaci kotníku?

Po operaci kotníku se budete chtít vyhnout zatížení nebo tlaku na kotník, dokud to lékař neschválí.

Chůze příliš brzy po operaci může způsobit bolest a další otoky a může také zabránit správnému hojení kostí a tkání.

Jak dlouho byste měli zůstat v posteli po operaci kotníku?

Je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře pro odpočinek a udržení nohy po operaci zvednuté.

Příliš dlouhý pobyt v posteli může zvýšit riziko tvorby krevní sraženiny.

Když jste připraveni být mobilnější, berle a další pomocná zařízení vám umožní obejít se bez chůze nebo tlaku na kotník.

Potřebujete berle po operaci kotníku?

Berle jsou prospěšné, protože vám umožňují obejít se bez tlaku na nohu po operaci kotníku. Pokud nechcete používat berle, můžete použít další pomocná zařízení, jako jsou koloběžky, vycházkové boty a invalidní vozíky.

Lékař nebo fyzioterapeut vám může pomoci rozhodnout, jaký pomocný nástroj by mohl být nejlepší.

Budu po operaci potřebovat bolest nebo jiné léky?

Operace kotníku může být bolestivá, ale lékař ji může předepsat léky, které pomáhají od bolesti během a po operaci.

Páteřní blok může být použit pro bolest během operace kotníku a může také poskytnout úlevu v hodinách bezprostředně po operaci. Nervový blok v kotníku, pokud je použit, může také pomoci s bolestí.

Lékaři vám také obvykle předepisují léky proti bolesti narkotik, které si můžete vzít doma, když se uzdravíte po operaci kotníku. Lékař může také doporučit užívání ibuprofenu ke snížení zánětu.

Zatímco léky proti bolesti mohou pomoci kontrolovat úroveň bolesti, je také důležité nezapomenout na ledovat kotník, zvednout ho a používat kompresi podle doporučení lékaře.

Co říkají lidé o zotavení po operaci kotníku?

A studie 2022 odhalili, že bolest, zejména při důležitých činnostech, je jedním z hlavních důvodů, proč se lidé rozhodnou podstoupit operaci kotníku, a naděje na život bez tohoto nepohodlí poskytuje motivaci prostřednictvím operace a procesu zotavení.

Jednotlivci ve studii zaznamenali nepříjemné příznaky, jako je bolest, otok a nepříjemné pocity v týdnech po operaci. Jedna osoba dokonce uvedla, že když byla naboso, měla ve sprše stále na sobě ponožku.

Většina lidí ve studii byla nakonec spokojena s konečným výsledkem jejich operace. Několik jedinců pociťovalo chronickou bolest a i přes operaci měli nadále potíže s chůzí, ale jejich individuální perspektivy a cíle často určovaly, zda svou operaci považovali za úspěšnou nebo neúspěšnou.

Varovné příznaky po operaci úhlu

Zejména v týdnech těsně po operaci je důležité dávat pozor na příznaky infekce.

Budete chtít okamžitě informovat lékaře, pokud máte potíže s dýcháním, bušením srdce nebo pociťujete zarudnutí, teplo nebo silnou bolest v horní části nohy, kolena nebo lýtkového svalu. Tyto příznaky mohou naznačovat, že se u vás vytvořila krevní sraženina.

Nezapomeňte také informovat lékaře, pokud po dlouhé době na hojení trpíte chronickou bolestí a nestabilitou kotníku. Budete chtít dát lékaři vědět, pokud uslyšíte skřípavé zvuky, když hýbete kotníkem nebo máte potíže s jeho zatížením. Tyto příznaky mohou znamenat, že se váš kotník nezhojil správně.

Bylo to užitečné?

Zotavení po operaci kotníku může trvat až rok a vyžaduje nevyvíjení tlaku na kotník, když se hojí. Pravděpodobně budete muset trávit čas odpočinkem a k mobilizaci používat berle, koloběžku nebo invalidní vozík.

Pokud máte po operaci bolest, která přetrvává déle, než se očekávalo, je důležité si promluvit s lékařem. Vyšetření může pomoci odhalit, zda se v procesu hojení něco pokazilo.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY