Způsobuje Molluscum Contagiosum svědění?

Molluscum contagiosum je virová infekce, která způsobuje bradavice na povrchu kůže. Někdy způsobuje příznaky jako bolest a svědění.

Molluscum contagiosum, známé také jako vodní bradavice, se šíří kontaktem kůže na kůži s někým, kdo ji má. Molluscum contagiosum můžete také získat dotykem předmětů – jako jsou ručníky, hračky nebo oblečení – používané někým, kdo je má.

Molluscum contagiosum je obvykle neškodný a nevyžaduje léčbu, ale svědění je někdy jedním z příznaků.

Svědí molluscum contagiosum?

Molluscum contagiosum někdy způsobuje svědění.

Není jasné, proč někteří lidé pociťují svědění, také nazývané pruritus, spolu s molluscum contagiosum a jiní ne. Může to být známka toho, že imunitní systém pracuje proti infekci. Může také záviset na typu vaší pleti.

Je důležité zabránit poškrábání oblasti. Když svědění vede k škrábání, může způsobit rozšíření lézí molluscum contagiosum do dalších oblastí těla.

Další příznaky molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum většinou způsobuje shluky vystouplých kulatých lézí na povrchu kůže. Velikost těchto lézí se pohybuje od přibližně 1 milimetru (mm) do 1 centimetru (cm). Mohou být bílé, růžové, červené, fialové nebo tělové barvy a obvykle mají bílý střed.

Někdy je kůže obklopující léze ovlivněna jinými příznaky. Mohou zahrnovat:

  • ekzém (atopická dermatitida)
  • bolestivost
  • otok
  • zarudnutí
  • podráždění

Příznaky se mohou zhoršit, pokud si oblast poškrábete. Škrábání může navíc způsobit prasknutí lézí a krvácení.

Skvrny Molluscum contagiosum kolem očí nebo na víčkách mohou někdy vést ke vzniku růžového oka (konjunktivitida).

Obrázky molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum je běžná infekce, zejména u dětí a v tropickém podnebí.

Někdy připomíná těžké akné, zvláště když se objeví na obličeji, krku, ramenou a zádech. Obvykle neovlivňuje dlaně ani plosky nohou.

Následující obrázky poskytují vizuálního průvodce, který vám pomůže identifikovat molluscum contagiosum.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud máte podezření, že vy nebo vaše dítě máte molluscum contagiosum, kontaktujte zdravotníka, jako je lékárník, lékař primární péče nebo dermatolog.

I když léčba nemusí být nutná, je důležité vyloučit jiné stavy. Molluscum contagiosum je někdy mylně považováno za bradavice, pupínky nebo infekce, jako jsou plané neštovice. Zdravotnický pracovník vám také může pomoci dozvědět se více o tom, jak se vyhnout přenosu tohoto stavu na ostatní.

Nakonec byste si měli domluvit schůzku s lékařem, pokud vám příznaky molluscum contagiosum způsobují nepohodlí nebo ovlivňují stávající kožní onemocnění, jako je ekzém.

Léčba molluscum contagiosum

Hrbolky Molluscum contagiosum obvykle samy zmizí. Tento proces však může trvat až 18 měsíců a někdy i více. Mnoho lidí se rozhodne vyhledat léčbu, která jim pomůže odstranit infekci dříve než později.

Některé dostupné léčby zahrnují:

  • Fyzické odstranění: Při této léčebné metodě lékař fyzicky odstraní léze molluscum contagiosum jejich zmrazením, provedením kyretáže nebo laserové terapie. Tyto techniky mohou někdy způsobit zjizvení.
  • Lokální léčba: Lokální léčba molluscum contagiosum se aplikuje na kůži k rozpuštění lézí. Jiné lokální léky minimalizují zánětlivou reakci kůže.
  • Perorální léky: Pomoci mohou léky na předpis, jako jsou blokátory H2 receptorů, jako je cimetidin a antivirotika, jako je cidofovir.

Přečtěte si více o léčbě molluscum contagiosum.

Často kladené otázky o molluscum contagiosum

Pokud máte molluscum contagiosum, možná vás zajímá následující.

Je molluscum contagiosum STD?

Molluscum contagiosum se považuje za sexuálně přenosnou infekci (STI), pokud se šíří pohlavním stykem s partnerem, který ji má. V těchto případech se skvrny obvykle objevují na genitáliích nebo uvnitř úst. STI je považována za nemoc pouze tehdy, když způsobuje příznaky.

Tento stav však nevyžaduje, aby se sexuální kontakt rozšířil z jedné osoby na druhou.

Co způsobuje vzplanutí molluscum contagiosum?

Vzplanutí molluscum contagiosum může být známkou toho, že váš imunitní systém bojuje s infekcí. Sbírání hrbolků nebo škrábání kůže kolem infekce může také způsobit vzplanutí.

Co se stane, když poškrábete molluscum contagiosum?

Škrábání infekce molluscum contagiosum může způsobit zánět a podráždění kůže. Může také způsobit rozšíření infekce do jiných oblastí vašeho těla prostřednictvím vašich prstů. Škrábání může také vést k bakteriální infekci, která pak může vyžadovat léčbu.

Pokud zjistíte, že se škrábete, měli byste se nedotýkat čehokoli jiného a okamžitě si umýt ruce.

Jak zastavíte svědění molluscum contagiosum?

Je důležité mluvit se zdravotníkem o svědění způsobeném molluscum contagiosum. Lékař nebo lékárník může doporučit lokální krém, který pomůže snížit svědění a sníží vaše šance na poškrábání infikované oblasti.

Jak víte, že se molluscum contagiosum léčí?

Molluscum contagiosum se může zdát horší, než se zlepší. Pokud se hrbolky změní na zarudlé a připomínají pupínky, obvykle to znamená, že vaše tělo bojuje s virem. Po této změně mohou hrbolky vyblednout.

Odnést

Molluscum contagiosum může někdy způsobit svědění. Není jasné, proč někteří lidé s molluscum contagiosum pociťují svědění a jiní ne. Svědění může být doprovázeno zarudnutím, otokem a bolestivou kůží.

Je důležité snažit se nepoškrábat hrbolky molluscum contagiosum, protože to může způsobit rozšíření infekce do dalších oblastí vašeho těla. Pokud máte potíže se svěděním, promluvte si s lékařem, abyste zjistili, jaké způsoby léčby jsou k dispozici.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY