10 nejlepších mozkových cvičení pro zotavení z mrtvice

Cvičení mozku mohou lidem po mrtvici pomoci znovu získat myšlení, uvažování a paměťové dovednosti. Mezi další aktivity na posílení mozku patří konzumace zdravé stravy pro srdce, pravidelné cvičení a omezení konzumace alkoholu.

Rekonvalescence po mrtvici začíná před opuštěním nemocnice. Pro největší šanci na uzdravení zahájí mnoho lidí různé terapie, které jim mohou pomoci při přechodu z nemocnice do jejich domova.

Mezi tyto aktivity obnovy po mrtvici patří mozková cvičení. Zatímco fyzikální terapie nebo pracovní terapie mohou pomoci s pohybem těla a silou, mozková cvičení mohou pomoci obnovit některé schopnosti mozku.

Po mrtvici mohou mít někteří lidé potíže s myšlením, uvažováním, uvědoměním a pamětí. To není neobvyklé. Během mrtvice se přeruší průtok krve do mozku a mozkové buňky mohou zemřít nebo se poškodit. To může změnit způsob, jakým člověk komunikuje, pohybuje se, myslí a cítí.

Ale mozková cvičení, jako je 10 recenzovaných v tomto článku, vám mohou pomoci obnovit a znovu získat některé z vašich schopností před mrtvicí.

Dokáže se mozek po mrtvici sám vyléčit a mohou pomoci mozkové cviky?

Není jasné, jak dobře mozková cvičení a aktivity pomáhají lidem opravit mozkové funkce po mrtvici. Není také jasné, kdo může mít z těchto cvičení největší prospěch.

Ale Národní institut pro stárnutí říká, že změny životního stylu, včetně udržování aktivní mysli, mohou pozitivně ovlivnit zdraví mozku a pomoci obnovit některé schopnosti.

1. Deskové hry

Oblíbená dětská zábava může mít pozitivní dopad na váš mozek po mrtvici. Klasické deskové hry, jako je Connect 4, Qwirkle, Battleship a Hádej kdo? využít různé mozkové dovednosti, včetně koncentrace, uvažování, organizace a paměti.

A co je ještě lepší, většina těchto her vyžaduje partnera nebo partnery a čas navíc strávený stýkat se s přáteli nebo blízkými může být dalším přínosem pro zotavení pacienta po mrtvici.

2. Paměťové hry

Monopoly nejsou jedinou dětskou hrou, která může pomoci při rekonvalescenci mrtvice. Paměťové hry, jako je Simon a Tap It, vyžadují soustředění a paměťové schopnosti. Tyto hry vydávají krátkou sekvenci, instruují lidi, aby ji následovali, a po každém úspěšném kole se tato sekvence zvětšuje.

Některé paměťové hry, jako je Bop It, také vyžadují fyzické reakce. Bop Zejména vyžaduje, abyste manévrovali částmi ručního nástroje. I když to může být pro některé lidi s narušenou motorikou obtížné, jiným to může pomoci znovu získat určitou sílu a pohyb po mrtvici.

3. Strategické hry

Některé deskové hry a počítačové hry vyžadují dovednosti kritického myšlení a strategické dovednosti, aby mohly hrát a být úspěšné. Populární možnosti, jako je Catan a Ticket to Ride, a dokonce i ty klasické, jako je mahjongg a yahtzee, vyžadují, abyste mysleli dopředu a strategicky tahy pro úspěšný výsledek.

4. Umění a řemesla

Zdravotníci mohou pomocí arteterapie pomoci lidem při zotavování z různých zdravotních stavů. Arteterapie může lidem pomoci zmírnit stres a vyjádřit emoce, které mohou mít problém sdílet.

Ale kromě emocionálního dopadu arteterapie vyžaduje kreslení, barvení, malování nebo ruční práce, aby lidé používali analytické dovednosti a koordinaci ruka-oko. Navíc dlouhodobé držení nástrojů nebo manipulace s uměleckými potřebami může pomoci zlepšit svalovou sílu a vytrvalost.

5. Nové koníčky

Může se zdát, že poslední věcí, kterou chcete po mrtvici udělat, je vstoupit do nové říše informací, terminologie a dovedností, ale je to právě tato výzva, která je pro lidi zotavující se z mrtvice tak užitečná. Naučit se nové dovednosti nebo najít nový koníček vyžaduje paměť a komunikační dovednosti.

K těmto dovednostem možná budete muset použít i paže, ruce nebo dokonce nohy. To může dále pomoci posílit svaly a obnovit některé funkce motorických dovedností.

Zvažte aktivity, jako je výuka znakového jazyka, vytváření sešitů, zahradničení nebo dokonce pozorování ptáků.

6. Hledání sekvence

K tomu, abyste našli a vytvořili své vlastní strategické hry, nemusíte mít speciální deskové hry nebo počítačový software. Dejte si hlavolamy tím, že budete dělat věci jako:

 • řazení slov ve větě podle abecedy
 • aranžování prádla podle velikosti nebo barvy
 • řazení lidí ve vaší rodině podle jejich narozenin
 • skládání knih podle velikosti
 • rozdělení léků nebo vitamínů do organizéru na pilulky

7. Počítání peněz

Popadněte drobné z nočního stolku nebo kabelky a počítejte celkové částky, seřaďte je podle typu mince nebo vraťte drobné. Tyto aktivity vyžadují schopnosti krátkodobé paměti a matematické uvažování.

8. Párování karet

Hry na srovnávání karet dávají různé dlaždice nebo karty lícem dolů. Otočíte jednu kartu a poté druhou kartu s cílem poskládat odpovídající dvojice. Tyto aktivity vyžadují paměťové schopnosti, které často potřebují zlepšit během zotavení po mrtvici.

9. Hlavolamy

Vezměte inkoustové pero a noviny. Hlavolamy, jako jsou křížovky a sudoku, jsou vynikajícím mozkovým cvičením po mrtvici. Hledání slov je také dobré. To vše vyžaduje a vyzývá mozek, aby používal analytické dovednosti a uvažování.

Můžete si koupit malé herní knihy na jednoduchých úrovních a poté postupně přejít na pokročilejší možnosti, jak se zlepšuje paměť a dovednosti.

10. Vizuální zpracování her

Snímky vedle sebe s malými rozdíly jsou pro lidi zotavující se z mozkové mrtvice skvělé činnosti, které jsou pro mozek náročné. Tyto činnosti vyžadují, abyste porovnávali a porovnávali obrázky, abyste identifikovali drobné změny. To může zlepšit vaše schopnosti prostorového zpracování a koncentraci.

Často kladené otázky o zotavení z mrtvice

Pokud se vy nebo váš blízký zotavujete z mrtvice, je důležité pochopit, co je možné z hlediska zotavení. Zde jsou odpovědi na některé běžné otázky týkající se zotavení z mrtvice.

Jak dlouho obvykle trvá mozku, než se zotaví z mrtvice?

K zotavení z mrtvice může dojít rychle v týdnech a měsících bezprostředně po mrtvici. Největší zisky budou pravděpodobně v prvním 3 až 4 měsíce. Odborníci však často pozorují zlepšení 1 až 2 roky po mrtvici, zvláště pokud provádíte terapie, jako jsou mozková cvičení.

Jaké procento lidí, kteří prodělali mrtvici, se zcela uzdraví?

Podle American Stroke Association, 10 % přeživších mrtvici dojde k téměř úplnému zotavení.

Organizace také uvádí, že 25 % pacientů, kteří přežili mrtvici, bude mít menší poškození ve svých schopnostech, zatímco dalších 40 % přeživších bude mít středně těžké až těžké poškození.

Konečně 10 % pacientů, kteří přežili mrtvici, bude po mrtvici vyžadovat dlouhodobou péči.

Jaké příznaky nebo příznaky naznačují, že se člověk zotavuje z mrtvice?

Pokud se vy nebo váš blízký zotavujete z mrtvice, může se zdát, že zisky nebo zlepšení jsou pomalé, ale určité známky naznačují, že zotavení z mrtvice postupuje. Mezi tyto příznaky patří:

 • získání určitého stupně nezávislosti v každodenních činnostech, jako je jídlo nebo oblékání
 • potřebují méně kompenzačních opatření, jako jsou pomůcky pro chůzi nebo zařízení s asistovaným pohybem
 • potřeba více spánku – znamení, že se mozek zotavuje a získává neuroplasticitu (schopnost mozku vytvářet lepší a rychlejší spojení)

Existují další věci, které můžete udělat (kromě mozkových cvičení), abyste podpořili hojení mozku?

Kromě mozkových cvičení můžete podniknout kroky, které pomohou vašemu mozku uzdravit se po mrtvici. Tato opatření mohou mít také ochranné výhody proti budoucí mrtvici. Tyto zahrnují:

 • Konzumace zdravé stravy pro srdce: Strava s nízkým obsahem nasycených tuků a sodíku může snížit krevní tlak, což je hlavní příčina mrtvice.
 • Pravidelné cvičení: Pohyb je životně důležitý pro zdraví a zvláště pro lidi, kteří se zotavují z mrtvice. Cvičení nejen pomáhá snižovat krevní tlak, výzkum naznačuje, že může zlepšit koordinaci a rovnováhu. Může také posílit emocionální zdraví.
 • Omezení alkoholu: Alkohol může zvýšit krevní tlak, což může zvýšit riziko mrtvice a zhoršit funkci mozku. Omezení na zdravou mez (nebo její úplné odstranění) může zvýšit výkon mozku po mrtvici.

Jak můžete zabránit vzniku další mrtvice?

Přibližně 1 ve 4 přeživší mozkovou příhodu budou mít další mozkovou příhodu do 5 let. Své riziko můžete snížit:

 • Řízení krevního tlaku: Pravidelné cvičení, výživná strava a užívání léků na předpis může zlepšit krevní tlak a snížit riziko další mrtvice.
 • Vyzkoušejte regulaci hmotnosti: Lidé s nadváhou nebo obezitou mohou mít vyšší riziko mrtvice. Pravidelné cvičení a vyvážená strava může snížit riziko různých zdravotních stavů, včetně mrtvice.
 • Užívání léků: Navzdory změnám životního stylu budou mít někteří lidé nadále zvýšené riziko mrtvice. Léky mohou pomoci snížit tato rizika. Spolupracujte se svým lékařem, abyste zjistili, jaké léky jsou pro vás vhodné.

Pro pacienty, kteří přežili mrtvici, jsou mozková cvičení pouze jednou složkou zotavení. Jiné terapie, jako je fyzikální terapie a pracovní terapie, vám také mohou pomoci obnovit schopnosti, které mohou být po mrtvici narušeny.

Tyto typy intervencí mohou lidem pomoci získat zpět některé z jejich schopností před mrtvicí. Mohou také pomoci s emočním zotavením, které často následuje po mrtvici.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY