29 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Přehled

Nyní jste v posledním trimestru a vaše dítě může být docela aktivní. Miminko je ještě dost malé na to, aby se mohlo pohybovat, takže se připravte na to, že budete ještě častěji cítit, jak jejich nohy a ruce tlačí na vaše břicho. A připravte se na některé z nepříliš příjemných změn, které charakterizují třetí trimestr.

Změny ve vašem těle

Průměrný přírůstek hmotnosti do 29. týdne je asi 20 liber. Můžete být trochu pod nebo nad touto značkou, což je v pořádku. Máte-li jakékoli dotazy týkající se vašeho přibírání na váze nebo jiných aspektů vašeho těhotenství, neváhejte se zeptat svého lékaře nebo zdravotní sestry. Je přirozené porovnat svá čísla s průměry a přemýšlet, zda jste stále zdraví.

Jak se vaše prsa stále zvětšují, možná budete chtít najít dobrou sportovní podprsenku nebo dokonce kojící podprsenku. Vyzkoušejte několik, abyste se ujistili, že získáte pohodlnou, ale podporující podprsenku.

Tvoje dítě

Jak jste si pravděpodobně všimli, vaše dítě začíná rychle přibývat na váze. Vaše dítě je v této fázi asi 15 palců dlouhé a váží kolem 3 liber. Je velká asi jako máslová dýně.

Zrychlený vývoj mozku, který nedávno začal, je tento týden silný. Totéž platí pro svaly a plíce dítěte. Pokud nosíte malého chlapce, jeho varlata pravděpodobně v této době sestupují z břicha do šourku.

Vývoj dvojčat ve 29. týdnu

Myslíte si, že potřebujete dva ze všeho, když si domů přinášíte dvojčata? Přemýšlejte znovu. Některé položky jsou důležitější než jiné. Zvažte zásobu následujících věcí a ušetření peněz na doplňky:

 • dvojitý kočárek
 • dvě jesličky
 • dvě vysoké židle
 • dvě autosedačky
 • velká podložka pro aktivity
 • chůvička
 • lékařské potřeby, jako je teploměr, nůžky na nehty a injekční stříkačka
 • odsávačka mateřského mléka
 • láhve
 • pleny
 • velká taška na plenky

Skvělý způsob, jak ušetřit peníze za většinu kojeneckých potřeb, je hledat v antikvariátech šetrně použité vybavení. Můžete také hledat online skupinu pro nákup, prodej a obchodování ve vaší oblasti. Použité dětské věci jsou obvykle ve skvělém stavu, protože se používají pouze několik měsíců až několik let. Nekupujte použitou postýlku nebo autosedačku, protože není zaručeno, že splňují aktuální bezpečnostní normy. Informujte se u své zdravotní pojišťovny, zda vám proplatí náklady na odsávačku mateřského mléka.

Příznaky 29. týdne těhotenství

Pokud se cítíte obzvlášť unavení a jste trochu unavení aktivitou, nebojte se. Vaše tělo pracuje přesčas, aby udělalo pěkný domov pro vaše dítě, a vy jste pravděpodobně stále stejně zaneprázdněni jako vždy v práci a doma.

Kromě únavy během týdne 29 se mohou objevit některé další příznaky:

 • dušnost
 • zácpa a plynatost
 • vylučování tvrdé stolice
 • bolest břicha
 • časté močení

Časté močení a dušnost

Je to naprosto normální, pokud začínáte často chodit na záchod. Děloha a vaše dítě vyvíjejí tlak na váš močový měchýř. Nejotravnější mohou být noční výlety do koupelny, protože už jste unavení a může být obtížné najít si pohodlnou polohu nebo znovu usnout, jakmile se vrátíte do postele.

Vaše rostoucí děloha je také zodpovědná za vaše mírné potíže s dýcháním. Pohybuje se nahoru a do hrudní dutiny, kde vám trochu mačká plíce. Berte věci pomalu a odpočívejte, když můžete. Jakákoli výrazná dušnost by měla být okamžitě hlášena svému lékaři.

Zácpa

Zácpa je dalším příznakem, který se může tento týden vyvinout. A s tímto nepříjemným stavem přichází bolest břicha, plynatost a tvrdá stolice. Pít hodně vody. Jděte, když vás touha poprvé zasáhne, protože oddalování procesu zvyšuje problém.

Je lákavé vzít si projímadlo, abyste získali určitou úlevu, ale než začnete během těhotenství užívat projímadlo nebo jakýkoli jiný lék, poraďte se se svým lékařem. Váš lékař vám může doporučit volně prodejný přípravek.

K pomoci mohou stačit přírodní prostředky, jako je strava s vysokým obsahem vlákniny (alespoň 20 až 25 gramů denně) a pitná voda po celý den. Pravidelné cvičení může také pomoci zmírnit zácpu, i když nejste těhotná.

Možná budete chtít omezit své doplňky železa, ale nejprve si promluvte se svým lékařem. Železo je důležité pro zdravé těhotenství a v těhotenství je častá anémie z nedostatku železa. Libové hovězí maso, ryby a krůtí maso jsou dobrým zdrojem železa, stejně jako fazole, čočka a cizrna.

Co dělat tento týden pro zdravé těhotenství

Udělejte si inventuru svého jídelníčku a doplňků. Přijímáte dostatek důležitých živin, jako je vápník? Denně byste měli konzumovat asi 1 000 až 1 200 miligramů vápníku. V ideálním případě přijímáte veškerý vápník, který potřebujete, ze stravy. Mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vápníku. Mandle, fazole, listová zelenina, brokolice a špenát jsou také vynikajícími zdroji.

Vzhledem k rychlému vývoji mozku a celkovému růstu vašeho dítěte je obzvláště důležité, abyste se ujistili, že dodržujete výživnou a vyváženou stravu.

To je také vhodný čas začít přemýšlet o svém porodním plánu. Plán umožní vašemu lékaři a celému lékařskému týmu vědět, co chcete v době porodu. To zahrnuje vaše přání zvládání porodních bolestí a další úvahy.

Pokud jste tyto věci neprobrali se svým partnerem a poskytovatelem zdravotní péče, věnujte tento týden nějaký čas zkoumání svých možností. Zeptejte se svého lékaře na položky, které by měly být ve vašem porodním plánu, a na to, jaké okolnosti mohou nastat, že by se všichni od plánu odchýlili. Některé nemocnice dokonce poskytují šablony pro vytvoření porodního plánu.

Kdy volat lékaře

Jako kdykoli během těhotenství by krvácení nebo špinění mělo vyvolat kontakt s lékařem. Totéž platí pro náhlou nebo silnou bolest břicha.

Preeklampsie

Toto je období, kdy je pravděpodobnější rozvoj preeklampsie, i když se může vyvinout i dříve v těhotenství nebo v některých případech po porodu. Hlavní komplikací preeklampsie je zvýšený krevní tlak, ale může zahrnovat i další změny s funkcí jater a ledvin. Vzhledem k tomu, že preeklampsie může vést k nebezpečným komplikacím, je důležité dodržovat všechny schůzky s lékařem.

Pokud si kontrolujete krevní tlak doma, ujistěte se, že víte, jaký je váš zdravý základní tlak, takže pokud se náhle zvýší, poznáte změnu.

Preeklampsie, která může být pro vás a vaše dítě život ohrožující onemocnění, je někdy doprovázena zjevnými příznaky:

 • Progresivní otoky nohou mohou být příznakem, i když jste si nepochybně všimli, že určité otoky jsou během těhotenství normální. Pokud vidíte otoky ve tváři nebo otok nohou vypadá a cítíte jinak, informujte svého lékaře.
 • Bolesti hlavy, které nezmizí, mohou také signalizovat preeklampsii, stejně jako rozmazané vidění nebo dočasnou ztrátu zraku.
 • Konečně, toto by mělo být období vašeho těhotenství, kdy jsou nevolnost a zvracení minulostí. Pokud začnete pociťovat nevolnost a zvracíte, může to být příznak preeklampsie.

Neváhejte a ihned navštivte svého lékaře. I když nejde o preeklampsii, potřebujete ujištění, které pochází z hodnocení tohoto potenciálně závažného stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY