4 cesty ke zdravějšímu imunitnímu systému, když máte psoriázu

Přehled

Jak dlouhé letní noci přecházejí do chladných podzimních večerů, opalování a stíny ustupují kašlání a kýchání. První známky nachlazení a chřipkové sezóny jsou za námi.

Psoriáza je způsobena a nefunkční imunitní systém, ve kterém tělo omylem spustí zánětlivou reakci. Tato reakce má za následek růžové, šupinaté kožní plaky nebo jiné příznaky, které běžně vidíte u psoriázy.

Je dobře známo, že ti, kteří užívají určité imunosupresivní léky nebo biologické léky na psoriázu, jsou vystaveni zvýšenému riziku určitých infekcí.

Tyto léky vás vystavují zvýšenému riziku infekcí, protože se pokoušejí napravit poruchu imunitního systému, která způsobuje psoriázu.

To může být za určitých okolností problematické, protože tyto cesty, které se mění, mohou být klíčové pro prevenci a léčbu určitých infekcí.

I když je dobře známo, že tyto léky vás vystavují vyššímu riziku infekcí, není příliš jasné, zda se jedná o samotnou psoriázu. Někteří navrhli, že psoriáza samotná vás může vystavit zvýšenému riziku zápalu plic, ale toto nebylo zcela ověřeno.

Ještě záhadnější je, že lidé s psoriázou mají ze své podstaty nižší riziko některých kožních infekcí. To je způsobeno některými antimikrobiálními faktory, které jsou nadměrně exprimovány v kůži pacientů s psoriázou.

Je tedy zřejmé, že to není tak jednoduché. Pokud však užíváte biologické nebo imunosupresivní léky na psoriázu, je důležité, abyste se vyhnuli infekcím.

Zde jsou čtyři způsoby, jak zůstat zdravý v tomto období nachlazení a chřipek a zároveň žít s psoriázou.

1. Jezte více kapustových salátů

Nebo opravdu jen více listové zeleniny a obecně brukvovité zeleniny. Zelený salát, jako je špenát, mangold a kapusta, stejně jako brokolice a zelí, jsou plné bohatých vitamínů a minerálů.

Studie ukázaly, že obsahují také speciální sloučeniny posilující imunitu. Naplnění talíře těmito výživnými potravinami vás může chránit před nežádoucími viry a dalšími.

Je třeba provést výzkum, aby se potvrdila souvislost mezi těmito druhy potravin a psoriázou, ale věnovat větší pozornost této zelenině a zelenině rozhodně neuškodí.

Zkuste do svého ranního smoothie přidat hrst zeleniny, nebo pokud jste opravdoví odvážlivci, vklouzněte do běžného receptu na sušenky syrový špenát, jako to v tomto receptu udělala výživová poradkyně a registrovaná dietoložka Cynthia Sass.

2. Udržujte dobrou hygienu rukou

Je vhodné používat dezinfekční prostředky na bázi alkoholu, které bývají méně dráždivé než nadměrné mytí rukou.

Vyvarujte se také nadměrnému mytí rukou během dne. Nepřekračujte přibližně 10krát. Používejte vlažnou vodu s jemným mýdlem. Dove sensitive bar je skvělá volba. Důkladně osušte.

Ihned poté použijte hustý krémový hydratační krém nebo vazelínu.

Nedotýkejte se rukama očí, nosu nebo úst je skvělý způsob, jak předejít infekcím.

3. Zkuste kurkumu

Co mají společného kari, žlutá rýže a zlaté mléko? Všechny obsahují kurkumu, jasně žluté koření, které je součástí rodiny zázvoru a používá se v mnoha asijských a indických pokrmech.

Kurkuma obsahuje kurkumin, léčivou látku, která je zodpovědná za většinu lékařských výhod tohoto koření, včetně jeho antioxidačních a protizánětlivých vlastností.

Výzkum ukázal, že toto koření může také pomoci posílit imunitní zdraví. Zkuste jím posypat pečené kuře nebo rybu, abyste mu dodali barvu a chuť.

Samozřejmě si vždy promluvte se svým dermatologem, než vyzkoušíte jakýkoli domácí lék na váš stav.

4. Nastavte cvičební rutinu

Pravidelné cvičení je klíčovou součástí zdravého životního stylu. Pomůže vám zůstat v dobré kondici a ve špičkové formě.

Cvičení je zvláště důležité pro lidi s psoriázou, protože jsou vystaveni vyššímu riziku vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky a srdečních problémů ve srovnání s lidmi bez psoriázy. Pravidelné cvičení může také pomoci udržet zdravý imunitní systém.

Pokud zjistíte, že zpocení při cvičení vaše lupénka vzplane nebo je vám více nepříjemné, můžete zvážit alternativní cvičební režimy, jako je vodní aerobik a plavání. Plavání a vodní aerobik jsou dobré možnosti, pokud vás chlór nezhoršuje.

Procházka ve večerních hodinách – když nesvítí slunce – je další dobrou volbou. Za zkoušku stojí také zvedání závaží nebo lehká kardio hodina.

Ať už si vyberete cokoli, ujistěte se, že je to něco, co vás baví, abyste z toho mohli udělat součást svého dlouhodobého plánu.

Ujistěte se, že váš cvičební režim prodiskutujete se svým lékařem, než jej začnete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY