4 nejlepší vitamíny pro vaši pleť

Získání správných vitamínů

Péče o pleť by měla být nezbytnou součástí vašeho zdravotního režimu. Je to koneckonců největší orgán vašeho těla.

První věc, kterou vám většina zdravotníků řekne, abyste si udrželi zdravou pokožku, je omezit vystavování se škodlivým ultrafialovým (UV) paprskům a nošení. ochranný opalovací krém, když jste vystaveni slunečnímu záření.

Ale slunce není špatné. Pouhých 10–15 minut denní expozice pomáhá vytvářet vitamín D v celé pokožce. Vitamín D je spolu s vitamíny C, E a K jedním z nejlepších vitamínů pro vaši pokožku.

Dostatek vitamínů zajistí, že vaše pleť bude vypadat zdravě a mladistvě. To by se mohlo promítnout do snížení:

 • tmavé skvrny
 • zarudnutí
 • vrásky
 • hrubé záplaty
 • nadměrná suchost

Esenciální vitamíny pro pleť jsou dostupné v doplňkové formě, ale nacházejí se také v produktech péče o pleť. Zjistěte více o těchto čtyřech základních vitamínech a o tom, jak vám mohou pomoci dosáhnout optimálního zdraví pokožky.

Vitamín D

Vitamin D se nejčastěji tvoří, když je sluneční světlo absorbováno vaší pokožkou. Cholesterol se v tomto případě přeměňuje na vitamín D. Vitamín D je poté vychytáván vašimi játry a ledvinami a transportován do celého těla, aby pomohl vytvořit zdravé buňky. Patří sem i pokožka, kde vitamin D hraje důležitou roli v tónu pleti. Může dokonce pomoci při léčbě psoriázy.

Kalcitriol je umělá verze určitého druhu vitaminu D, který lidé přirozeně produkují. Calcitriol je topický krém, který byl účinný při léčbě lidí s lupénkou. Studie z roku 2009 zveřejněná v Journal of Drugs and Dermatology zjistili, že aplikace kalcitriolu snížila množství zánětu a podráždění kůže u lidí s lupénkou a vyvolala jen málo nežádoucích vedlejších účinků.

Linus Pauling Institute na Oregon State University doporučuje denní příjem vitaminu D 600 IU denně. Pokud jste těhotná nebo je vám více než 70 let, možná budete potřebovat více.

Příjem vitamínu D můžete zvýšit:

 • 10 minut pobytu na slunci denně (nejprve se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud máte v anamnéze rakovinu kůže)
 • jíst obohacené potraviny, jako jsou snídaňové cereálie, pomerančový džus a jogurt
 • jíst potraviny, které přirozeně obsahují vitamín D, jako je losos, tuňák a treska
NAKUPUJTE NYNÍ V PÉČI/OF

Doplňky 101: Vitamín D

Vitamín C

Vitamin C se nachází ve vysokých hladinách v epidermis (vnější vrstva kůže) a také v dermis (vnitřní vrstva kůže). Jeho vlastnosti bojující proti rakovině (antioxidační) a jeho role při produkci kolagenu pomáhají udržovat vaši pokožku zdravou. To je důvod, proč je vitamín C jednou z klíčových složek, které se nacházejí v mnoha produktech péče o pleť proti stárnutí.

Užívání vitaminu C perorálně může zvýšit účinnost opalovacích krémů aplikovaných na pokožku pro ochranu před škodlivými slunečními paprsky UV záření. Dosahuje to snížením poškození buněk a napomáháním procesu hojení tělesných ran. Vitamin C může také pomoci odrazit známky stárnutí, protože hraje důležitou roli v přirozené syntéze kolagenu v těle. Pomáhá hojit poškozenou pokožku a v některých případech redukuje výskyt vrásek. Dostatečný příjem vitaminu C může také pomoci opravit a předcházet suché kůži.

Vzhledem k prevalenci vitaminu C ve volně prodejných produktech, doplňcích stravy a potravinách, které jíme, je nedostatek této živiny vzácný. Doporučená dávka je 1 000 mg denně. Pokud zjistíte, že ve stravě nepřijímáte dostatek vitamínu C, můžete:

  • jíst více citrusových potravin, jako jsou pomeranče
  • jíst další rostlinné zdroje vitamínu C, jako jsou jahody, brokolice a špenát
  • pít pomerančový džus
  • užívejte doplňky stravy podle doporučení lékaře
  • podívejte se na ošetření pleti proti stárnutí s vitamínem C pro léčbu suchosti, zarudnutí, vrásek a stařeckých skvrn
NAKUPUJTE NYNÍ V PÉČI/OF

vitamín E

Stejně jako vitamín C je vitamín E antioxidant. Jeho hlavní funkcí v péči o pokožku je ochrana před poškozením sluncem. Vitamin E absorbuje škodlivé UV záření ze slunce při aplikaci na pokožku. Fotoprotekce se týká schopnosti těla minimalizovat poškození způsobené UV zářením. To může pomoci předejít tmavým skvrnám a vráskám.

Normálně tělo produkuje vitamín E prostřednictvím kožního mazu, což je mastná látka, která se uvolňuje z kožních pórů. Sebum ve správné rovnováze pomáhá udržovat pokožku v kondici a zabraňuje vysoušení. Pokud máte obzvlášť suchou pokožku, vitamin E může pomoci vyrovnat se s nedostatkem kožního mazu. Vitamin E pomáhá také při léčbě kožních zánětů.

Zatímco vitamin E je dostupný v mnoha produktech péče o pleť, problém je v tom, že jakékoli účinky by mohly být při vystavení slunci minimalizovány. Příjem dostatečného množství vitamínu E ve vaší stravě je vhodnější. Většina dospělých potřebuje asi 15 mg vitaminu E denně. Svůj příjem můžete zvýšit:

 • jíst více ořechů a semínek, jako jsou mandle, lískové ořechy a slunečnicová semínka
 • užívání multivitaminového nebo samostatného doplňku vitaminu E
 • používání topických přípravků, které obsahují jak vitamín E, tak vitamín C (tyto mohou být účinnější při fotoprotekci než ty, které obsahují pouze jeden z těchto dvou)
NAKUPUJTE NYNÍ NA AMAZONU

Vitamín K

Vitamin K je nezbytný při napomáhání procesu srážení krve v těle, což pomáhá tělu hojit rány, modřiny a oblasti postižené operací. Předpokládá se, že základní funkce vitaminu K pomáhají při některých kožních onemocněních, jako jsou:

 • strie
 • pavoučí žíly
 • jizvy
 • tmavé skvrny
 • tvrdohlavé kruhy pod očima

Vitamin K lze nalézt v mnoha různých topické krémy na pokožku a může pomoci léčit různé kožní stavy. Lékaři často používají krémy obsahující vitamín K u pacientů, kteří právě podstoupili operaci, aby pomohli snížit otoky a modřiny. To může pomoci urychlit hojení kůže. Výzkum účinků vitamínu K na pokožku je však omezenější než výzkum vitamínů E a C.

Podle University of Florida jsou nedostatky vitaminu K ve Spojených státech vzácné. Dospělí potřebují mezi 90 a 120 ug denně. Svůj příjem můžete zvýšit konzumací:

 • kapusta
 • špenát
 • salát
 • zelí
 • zelené fazole
NAKUPUJTE NYNÍ NA AMAZONU

Vitamíny jsou nezbytné pro zdraví pokožky

Vzhledem k tomu, že vitamíny jsou nezbytné pro vaše zdraví a tělesné funkce, jejich nedostatek může mít nepříznivé účinky na pokožku. Vzhledem k tomu, že vitamíny C a E hrají tak důležitou roli při ochraně pokožky před sluncem, může nedostatek obou vitamínů zvýšit riziko poškození kůže, včetně rakoviny kůže. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je rakovina kůže nejběžnějším typem rakoviny ve Spojených státech.

Promluvte si se svým lékařem

Vitaminové doplňky jsou v dnešní době snadno dostupné, proto se poraďte se svým dermatologem nebo lékařem a začněte s léčebným režimem pro vaše zdraví. Až příště půjdete uličkou pro péči o pleť v obchodě, podívejte se, zda tyto čtyři užitečné vitamíny nejsou součástí vašich oblíbených produktů.

Zatímco vitamíny jsou nezbytné pro zdraví pokožky, možná již dostáváte dostatek těchto vitamínů prostřednictvím každodenní stravy. Krevní test může pomoci určit, zda máte nějaké nedostatky vitamínů. Vitamíny byste měli užívat pouze s vedením lékaře, abyste předešli předávkování.

Nakupujte online multivitamíny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY