6 způsobů, jak se ztukovatění jater může projevit na vaší tváři

Počáteční stadia ztučnění jater často nezpůsobují příznaky. Ale změny na obličeji a kůži, jako jsou otoky, změny barvy a svědění, mohou naznačovat tukové onemocnění jater.

Nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) je nejčastější chronické onemocnění jater. I když to může být běžné, příznaky jsou často jemné. Postupem času si můžete všimnout změn na obličeji, které nejsou způsobeny jinou známou příčinou.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, zda existuje souvislost mezi vaším obličejem a ztučněním jater.

Co dělají vaše játra?

Vaše játra mají ve vašem těle více než 5 000 samostatných funkcí. Některé z nejdůležitějších funkcí zahrnují:

  • odbourávání toxinů
  • pomáhá vašemu tělu využívat živiny ve vašem jídle
  • regulaci cukru v krvi
  • prevence nadměrného krvácení

Těžké poškození jater může být smrtelné, protože můžete zaznamenat významné krvácení.

Jak může ztučnění jater ovlivnit váš obličej

Tukové onemocnění jater se vyvíjí, když vaše játra ukládají příliš mnoho tuku do svých buněk. Nadměrné užívání alkoholu může způsobit ztučnění jater. Ale můžete také vyvinout NAFLD, pokud je vaše strava bohatá na kalorie a tuk.

Tukové onemocnění jater může způsobit zánět a v některých případech poškození zdravých jaterních buněk. Někteří lidé s tímto onemocněním nemají příznaky. Jiní mohou zaznamenat příznaky, jako je únava a bolest břicha.

Některé účinky ztučnění jater můžete vidět na obličeji. Mezi možné příznaky obličeje patří následující:

1. Opuch

Pokročilé onemocnění jater může ovlivnit schopnost vašich jater vytvářet proteiny, což může zhoršit průtok krve a odstraňování tekutin. V důsledku toho si můžete všimnout, že váš obličej vypadá mírně nafouknutý.

2. Tmavá kůže v ohybu krku

Ztukovatění jater může přispívat ke zvýšené inzulínové rezistenci, což znamená, že vaše tělo nedokáže inzulín efektivně využívat.

Výsledné nahromadění přebytečného inzulínu ve vašem těle může způsobit stav nazývaný acanthosis nigricans. Tento stav způsobuje ztmavnutí kožních záhybů, například v ohybu krku.

3. Rosacea

Rosacea je kožní onemocnění, které může způsobit, že vaše pokožka bude velmi červená. Můžete si také všimnout malých červených krevních cév nebo bílých hrbolků na obličeji, když máte růžovku.

Ačkoli ne každý s rosaceou má tukové onemocnění jater, růžovka může být jejím příznakem.

4. Vyrážka kolem úst

Chronická onemocnění jater, jako je ztučnění jater, mohou způsobit, že vaše tělo nebude absorbovat určité živiny tak efektivně. Jedním takovým minerálem je zinek. Mnoho lidí s NAFLD má nedostatek zinku.

Podle a revize 2022, častou komplikací nedostatku zinku je dermatitida. Často se projevuje podrážděním kůže kolem úst. Podráždění vypadá jako vyrážka, která má malé hrbolky naplněné tekutinou nebo tuhé.

5. Svědění

Ztukovatění jater může vést ke svědění kůže, a to i na obličeji. Svědění je většinou způsobeno nadbytkem žlučových solí ve vašem těle.

Škrábání obvykle nepřináší úlevu a může podráždění zhoršit.

6. Žloutenka

Pokročilé onemocnění jater může vést ke žloutence. Tento stav způsobuje, že vaše kůže a oční bělmo vypadají žlutě. Příznaky žloutenky se obvykle objevují ve vašich očích a obličeji, než se rozšíří do zbytku těla.

Žloutenka nastává, když je nadbytek bilirubinu, žlutooranžového pigmentu, který je vedlejším produktem rozpadu červených krvinek. Pokud vaše játra nefungují dostatečně dobře, hromadí se příliš mnoho bilirubinu a dává vaší pokožce žlutý vzhled.

Obrázky obličejových příznaků ztučnění jater

Jak zvládat obličejové příznaky ztučnění jater

Léčba příznaků obličeje souvisejících se ztučněním jater závisí na vašich příznacích. Například lékař může předepsat léky jako cholestyramin ke snížení svědění obličeje a kůže.

Nejlepším způsobem, jak zmírnit příznaky, je pokusit se zvrátit účinky ztučnění jater. Ale to není vždy možné. I tak je důležité pokusit se onemocnění alespoň zastavit.

Neexistují žádné léčebné postupy, které by zvrátily ztučnění jater. Ale řešení základních příčin vám může pomoci zastavit progresi nebo dokonce zvrátit onemocnění.

Pokud máte například obezitu, může vám hubnutí změnou stravy a cvičení pomoci zpomalit progresi.

Jak zabránit ztučnění jater

Ztukovatění jater nejčastěji postihuje lidi s diabetem 2. typu a lidi s obezitou. Asi 90 % lidí s těžkou obezitou má ztučnění jater.

Udržování mírné hmotnosti a zvládání chronických zdravotních stavů, jako je diabetes 2. typu, může pomoci předcházet ztučnění jater. Zde je několik konkrétních kroků, které můžete podniknout:

  • Omezte konzumaci alkoholu na ne více než jeden drink denně u žen a ne více než dva drinky denně u mužů.
  • Kdykoli je to možné, volte ve své stravě nenasycené tuky, jako jsou ryby, ořechy a semena.
  • Kdykoli je to možné, zvažte konzumaci více celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny místo balených potravin s vysokým obsahem tuku.
  • Ovoce a zeleninu před konzumací omyjte. To může snížit vaši expozici pesticidům, což snižuje zátěž vašich jater filtrováním toxinů.

Zdržení se kouření může také pomoci zabránit ztučnění jater.

Ztukovatění jater je běžný stav s někdy „tichými“ příznaky. Ale můžete zaznamenat příznaky na obličeji.

Pokud vám hrozí ztučnění jater a všimnete si těchto změn na obličeji, zvažte možnost promluvit si s lékařem o testování tohoto stavu. Největší riziko mívají lidé s cukrovkou 2. typu a obezitou.

Omezení příjmu alkoholu a udržování přiměřené hmotnosti vám může pomoci předejít (nebo případně zvrátit) ztučnění jater. Tyto kroky mohou také pomoci snížit riziko závažného selhání jater.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY