8 tipů, jak svému partnerovi pomoci vyrovnat se s hněvem po mrtvici

Cévní mozková příhoda může ovlivnit buňky v oblastech mozku, které kontrolují emoce a chování, takže se váš blízký může po mrtvici chovat jinak. Vaše podpora jim může pomoci vyrovnat se – a zotavit se.

Starší dospělý pár sedí spolu, opírají se o sebe ve volném objetí 1
Charday Penn/Getty Images

Mozek vyžaduje neustálý průtok krve, aby správně fungoval. Mozková mrtvice může nastat, když něco blokuje tento přísun krve nebo praskne céva v mozku.

Vzhledem k tomu, že krev a kyslík nemohou cestovat do vašeho mozku, jak by tomu bylo obvykle, mozkové buňky začnou odumírat. To je důvod, proč má mnoho lidí po mrtvici těžší dělat určité věci – mluvit, jíst, zvládat emoce.

Emoční změny po mrtvici mohou zahrnovat pocity:

 • zmatek
 • podrážděnost
 • zvýšená zapomnětlivost
 • úzkost
 • Deprese
 • apatie
 • hněv

Tyto změny nálady a emocí spolu s dalšími účinky mrtvice, jako jsou potíže s komunikací a únava, mohou mít dopad na váš vztah. Ve skutečnosti některé důkazy naznačují, že až 38 % párů hlásí konflikt po mrtvici jednoho partnera.

Zejména hněv může do již tak náročné situace přidat napětí a úzkost. Pokud váš partner začne po mrtvici pociťovat neobvyklý hněv, těchto osm tipů vám může pomoci podpořit jeho – i sebe.

1. Najděte si podpůrnou skupinu

Navigace ve svém vlastním emocionálním utrpení je důležitým krokem k tomu, abyste byli pro svého partnera přítomni.

Místní podpůrná skupina poskytuje příležitost spojit se s dalšími lidmi, kteří rozumí tomu, čím procházíte, podle Lauren Barry, licencované manželské a rodinné terapeutky se sídlem na Floridě.

Mluvit s ostatními na stejné lodi vám může pomoci vyjádřit své pocity ohledně mrtvice vašeho partnera a změn, kterých jste si v nich všimli, místo toho, abyste tyto emoce utlumili. Podpůrné skupiny mohou také nabídnout příležitost navazovat přátelství a učit se novým mechanismům zvládání.

Chcete-li najít místní nebo online podpůrnou skupinu, můžete zkusit požádat svého terapeuta, lékaře nebo církev o doporučení. Můžete se také podívat na tyto organizace:

 • The American Stroke Association sponzorů podpůrné skupiny po celé zemi.
 • Stroke Network poskytuje online podpůrnou síť pro pečovatele, kteří přežili mrtvici, a další blízké.

2. Ptejte se

Když nevíte, jak svému partnerovi pomoci vyrovnat se se změnami chování nebo nálady, Jessica Miller, licencovaná poradkyně pro duševní zdraví, radí jednoduše se zeptat, co můžete dělat.

Můžete například říci:

 • “Všiml jsem si, že jsi v poslední době trochu frustrovaný.” Jak vám mohu pomoci zbavit se stresu?“
 • “Zdá se, že se po mrtvici potýkáte s velkými změnami.” Co mohu udělat, abych ti pomohl přizpůsobit se?”

Pokud tento rozhovor zahájíte, může to vašemu partnerovi nabídnout určité ujištění, zvláště pokud má tendenci mít potíže s žádostí o pomoc.

A co víc, ptát se, co potřebují, by mohlo otevřít dveře k větší blízkosti a intimitě – a výzkum z roku 2020 naznačuje, že pacienti, kteří přežili mrtvici a cítí větší intimitu se svým partnerem, mají větší motivaci pracovat na zotavení po mrtvici.

3. Pomozte jim zůstat aktivní a zaujatí

Studie z roku 2020 zjistila, že mnoho párů se cítí frustrováno, pokud si nemohou užívat stejné aktivity, které spolu dělali před mozkovou příhodou jednoho partnera. Tato změna může časem vést k pocitu nudy a stagnace.

Je pravda, že pro vás může být obtížné udržet si všechny své staré koníčky. Miller doporučuje zaměřit se místo toho na to, co můžete dělat společně, což by mohlo znamenat zkusit nový koníček nebo aktivitu, jako například:

 • vaření
 • luštění křížovek
 • práce na zahradě
 • malování
 • čtení nebo poslech knih
 • poslouchání hudby

Tyto druhy aktivit mohou pomoci udržet mysl vašeho partnera zaměstnanou a zaujatou, říká Miller, což může pomoci s jejich rehabilitací. Mohou také sloužit jako příležitosti ke spojení – a jako další bonus mohou také poskytnout zlepšení nálady a pocit radosti a úspěchu.

4. Oslavujte malé výhry

Barry říká, že je důležité rozpoznat úspěchy svého partnera během jeho zotavování z mrtvice – i zdánlivě „malých“, jako je oprava něčeho kolem domu nebo procházka po okolí.

Uznání těchto úspěchů může zvýšit sebeúctu a sebevědomí vašeho partnera, což se může promítnout do šťastnější nálady a optimističtějšího výhledu.

5. Nabídněte slovní ověření

Podle malé studie z roku 2017 se více než polovina lidí, kteří přežili mrtvici, cítí jako „břemeno“ pro své manželky. Na druhou stranu lidé, kteří přežili mozkovou příhodu, kteří měli stále pocit, že jsou pro své partnery důležití, měli větší pravděpodobnost, že se jim během zotavování daří dobře.

S ohledem na to může být důležité, abyste svému partnerovi pravidelně vyjadřovali uznání.

Můžete například:

 • dejte jim vědět, jak jste hrdí na jejich pokrok v práci
 • děkuji jim za pomoc s přípravou večeře
 • ukažte jim, že vám na nich záleží, aktivním nasloucháním, když sdílejí své myšlenky a pocity
 • pochválit je za to, že si v tak náročné době zachovali optimistickou perspektivu
 • nabízet fyzickou náklonnost, jako je objetí nebo polibek, jako byste mohli mít před jejich mrtvicí

6. Buďte trpěliví

Vyvíjet nátlak na partnera, aby dělal věci, na které se ještě necítí připraveni – ať už je to návrat do práce, pořádání rodinné oslavy nebo zaujetí starého koníčka – může vést jen k další frustraci nebo hněvu.

Místo toho Miller doporučuje trénovat trpělivost co nejvíce během jejich zotavování.

“Mnoho příznaků souvisejících s mrtvicí má tendenci se časem zlepšovat, a to zahrnuje změny chování a emocionální změny,” říká.

Pokud máte pocit, že vaše manželství není úplně stejné, může být užitečné vědět, že většina párů po mrtvici znovu získá vztahovou blízkost.

7. Poznejte příznaky deprese

Tolik jako 30 % až 50 % pacientů, kteří přežili mrtvici, pociťují po mrtvici pocity deprese.

Protože deprese po mozkové příhodě může negativně ovlivnit motivaci pracovat na uzdravení, je důležité rozpoznat příznaky a povzbudit svého partnera, aby co nejdříve vyhledal léčbu.

Podrážděnost se často projevuje depresí, takže je možné, že tato změna nálady vašeho partnera může poukazovat na depresi.

Miller doporučuje věnovat pozornost následujícím příznakům, které mohou naznačovat spíše depresi než hněv:

 • změny chuti k jídlu
 • nespavost nebo přílišný spánek

 • pocity beznaděje nebo pesimismu
 • menší zájem o činnosti, které je dříve bavilo
 • nízká energie a únava
 • potíže se soustředěním na úkoly nebo rozhodování

Pokud tyto příznaky přetrvávají déle než 2 týdny, Barry doporučuje nabídnout partnerovi pomoc při hledání terapeuta, který může nabídnout větší podporu. Můžete je také povzbudit, aby tyto příznaky sdíleli se svým lékařem nebo jiným důvěryhodným členem jejich pečovatelského týmu.

8. Povzbuďte svého manžela, aby vyhledal terapii

Cévní mozková příhoda může představovat mnoho nových výzev nad rámec emočních změn a může mít trvalý, dalekosáhlý dopad na život vašeho partnera.

Miller i Barry proto důrazně doporučují povzbudit vašeho partnera, aby zvážil terapii, která mu pomůže přizpůsobit se mnoha změnám, kterých si mohou všimnout ve svých schopnostech, náladě a emocích.

Terapeut může vašeho partnera naučit nové strategie, jak se vyrovnat s hněvem, smutkem, strachem a dalšími úzkostnými nebo ohromujícími pocity.

Konkrétně Miller navrhuje vyzkoušet kognitivně behaviorální terapii (CBT), která může lidem pomoci pracovat na změně neužitečných myšlenkových vzorců, které mají negativní vliv na náladu a chování.

Pokud například váš partner věří, že se nikdy nezlepší, může se v důsledku toho začít cítit naštvaný nebo depresivní. CBT terapeut jim může pomoci přesunout tyto myšlenky k neutrálnějším nebo pozitivnějším alternativám, které mohou podpořit větší pocit naděje, sebepřijetí a sebedůvěru během jejich zotavování.

Výzkumy naznačují, že CBT může pomoci léčit depresi i jiné emocionální potíže po mrtvici.

Zvažte párovou terapii

Pokud po mozkové mrtvici svého partnera zažíváte zvýšené konflikty, problémy s komunikací nebo jiné potíže ve vztahu, může vám pomoci párová terapie.

Licencovaný manželský a rodinný terapeut vám může poskytnout bezpečný prostor, kde vyvětrat vaše obavy a frustrace a vést smysluplnou diskusi o tom, jak můžete oba převzít odpovědnost za nápravu problémů ve vašem vztahu.

Mohou vám také navrhnout cvičení, která můžete vyzkoušet doma a která mohou pomoci zlepšit komunikaci, vybudovat intimitu a posílit vaše pouto.

Sečteno a podtrženo

Můžete si všimnout, že váš partner se po mrtvici zdá být podrážděnější, naštvanější nebo frustrovanější. Tyto změny mohou vyvolat určité obavy o zdraví vašeho partnera a také o zdraví vašeho vztahu. Ale může vám pomoci mít na paměti, že tyto změny nálady se často časem zlepší.

Nepodceňujte roli vaší podpory při pomoci partnerovi udržet si nadějný a optimistický výhled. Nabídka trpělivosti, empatie a porozumění může pomoci zvýšit jejich sebevědomí a podnítit jejich motivaci pracovat na uzdravení.


Rebecca Strong je spisovatelka na volné noze z Bostonu, která se zabývá zdravím a wellness, fitness, jídlem, životním stylem a krásou. Její práce se také objevily v Insider, Bustle, StyleCaster, Eat This Not That, AskMen a Elite Daily.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY