9 způsobů, jak použít šípkový olej na obličej

Co je šípkový olej?

Šípkový olej je také známý jako šípkový olej. Je odvozeno od rosa canina růžový keř, který se pěstuje převážně v Chile.

Na rozdíl od růžového oleje, který se získává z okvětních lístků růže, se šípkový olej lisuje z plodů a semen růže.

Šípkový olej, oceňovaný již od starověku pro své cenné léčivé účinky, je nabitý vitamíny vyživujícími pokožku a esenciálními mastnými kyselinami. Obsahuje také fenoly, u kterých bylo prokázáno, že mají antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Šípkový olej se často používá jako nosný olej pro esenciální oleje, které jsou příliš intenzivní na to, aby se daly přímo na pokožku.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, jak může šípkový olej prospět vaší pleti a jak jej přidat do rutiny péče o pleť.

1. Hydratuje

Hydratace je nezbytná pro jemnou, pružnou pokožku. Nedostatek hydratace může být problémem během extrémního počasí nebo se stárnutím pokožky.

Šípkový olej obsahuje velké množství esenciálních mastných kyselin, včetně kyseliny linolové a linolenové. Mastné kyseliny pomáhají udržovat buněčné stěny pevné, aby neztrácely vodu.

Díky velkému množství mastných kyselin v šípkovém oleji je vynikající volbou pro hydrataci suché a svědivé pokožky. Kůže také snadno vstřebává olej a umožňuje jeho antioxidantům proniknout hluboko do vrstev pokožky.

2. Zvlhčuje

Hydratační pomáhá uzamknout přirozenou hydrataci pokožky a případné přidané oleje.

A studie 2015 použití šípkového prášku naznačuje, že šípky nabízejí několik vlastností proti stárnutí, včetně schopnosti udržovat pokožku hydratovanou. Výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří užívali šípkový prášek orálně, zaznamenali znatelné zlepšení celkové vlhkosti pokožky.

Tyto výhody můžete získat také topickou aplikací šípkového oleje. Šípkový olej je suchý nebo nemastný olej. Díky tomu je skvělým přírodním zvlhčovačem pro všechny typy pleti.

3. Pomáhá exfoliovat a pomáhá rozjasňovat pleť

Přirozená exfoliace se šípkovým olejem může pomoci snížit otupělost a zanechá vám zářivou a zářivou pleť.

Je to proto, že šípkový olej má vysoký obsah vitamínů A a C. Vitamín A neboli retinol podporuje obnovu kožních buněk. Vitamin C také pomáhá při regeneraci buněk, zvyšuje celkovou zářivost.

4. Pomáhá zvyšovat tvorbu kolagenu

Kolagen je stavebním kamenem kůže. Je nezbytný pro pružnost a pevnost pokožky. Vaše tělo přirozeně produkuje méně kolagenu, jak stárnete.

Šípkový olej je bohatý na vitamíny A a C, které jsou oba nezbytné pro tvorbu kolagenu. Šípkový má také bylo ukázáno inhibovat tvorbu MMP-1, enzymu, který rozkládá kolagen v těle.

Výzkum tyto výhody také podporuje. V jednom studie 2015, výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří užívali šípkový prášek orálně, zaznamenali znatelné zvýšení elasticity pokožky.

5. Pomáhá snižovat zánět

Šípek je bohatý na polyfenoly a antokyany, které mohou pomoci snížit zánět. Obsahuje také vitamín E, antioxidant známý pro své protizánětlivé účinky.

S ohledem na to může šípkový olej pomoci zklidnit podráždění způsobené:

 • růžovka
 • psoriáza
 • ekzém
 • dermatitida

6. Pomáhá chránit před poškozením sluncem

Kumulativní poškození z celoživotního pobytu na slunci hraje hlavní roli v předčasném stárnutí. Vystavení UV záření může také narušit schopnost těla produkovat kolagen.

Šípkový olej obsahuje antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E. Bylo prokázáno, že tyto vitamíny synergicky bojují proti viditelnému poškození sluncem. Mohou také pomoci zabránit fotostárnutí.

S ohledem na to může být šípkový olej použit ke snížení negativních účinků expozice UV záření. Ale neměl by se používat místo opalovacího krému. Poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem o tom, jak můžete obojí bezpečně používat ve své rutině péče o pleť.

7. Pomáhá snižovat hyperpigmentaci

Hyperpigmentace nastává, když nadbytek melaninu tvoří tmavé skvrny nebo skvrny na kůži. To může vyplývat z řady faktorů, včetně:

 • vystavení slunci
 • hormonální změny, jako je těhotenství nebo menopauza
 • některé léky, včetně antikoncepčních pilulek a chemoterapeutických léků

Šípkový olej je bohatý na vitamín A. Vitamín A se skládá z několika nutričních sloučenin, včetně retinoidů. Retinoidy jsou známé svou schopností snižovat hyperpigmentaci a další viditelné známky stárnutí při pravidelném používání.

Šípkový olej také obsahuje jak lykopen, tak beta karoten. Tyto přísady jsou řekl mít vlastnosti zesvětlující pokožku, díky čemuž jsou základní složkou mnoha produktů pro zesvětlení pokožky.

Studie na zvířatech ukazují, že extrakt ze šípku obsahuje vlastnosti snižující melanina může vyžadovat další studium jeho použití na lidech.

8. Pomáhá redukovat jizvy a jemné linky

Šípkový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny a antioxidanty, které jsou nedílnou součástí regenerace tkání a buněk v kůži. Není divu, že se olej odedávna používá jako lidový lék na hojení ran a také na redukci jizev a jemných linek.

Jeden studie 2015 na šípkovém prášku prokázala po osmi týdnech léčby významné snížení výskytu jemných vrásek kolem očí, známých také jako vrána. Účastníci této studie konzumovali prášek orálně.

V samostatné studii z roku 2015 účastníci s pooperačními jizvami ošetřovali místo řezu dvakrát denně topickým šípkovým olejem. Po 12 týdnech používání zaznamenala skupina užívající šípkový olej výrazné zlepšení barvy jizvy a zánětu ve srovnání se skupinou, která nedostala žádnou topickou léčbu.

9. Pomáhá posilovat imunitu

Šípkový olej je bohatý na antioxidanty a polynenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, které jsou nezbytné pro prevenci rozpadu buněčných membrán v kůži. Silné, zdravé buňky fungují jako bariéra, která brání bakteriím proniknout do kůže, což může vést k propuknutí a infekcím.

Ve studiích na zvířatech i na lidech šípkový prášek byl ukázán pro posílení pevnosti a životnosti kožních buněk. Šípkový prášek byl také zobrazeno ke snížení produkce MMP-1, enzymu, který rozkládá buněčné struktury, jako je kolagen.

Jak používat šípkový olej

Šípkový olej je suchý olej, který se snadno vstřebává do pokožky.

Přestože je obecně bezpečný pro všechny typy pleti, měli byste před prvním použitím provést náplastový test. Tím zajistíte, že na olej nebudete alergičtí.

Udělat toto:

 1. naneste malé množství šípkového oleje na předloktí nebo zápěstí
 2. překryjte ošetřovanou oblast náplastí nebo gázou
 3. po 24 hodinách zkontrolujte oblast, zda nejeví známky podráždění
 4. pokud kůže svědí nebo je zanícená, neměli byste používat šípkový olej (pokud podráždění přetrvává, navštivte svého lékaře)
 5. pokud pokožka nevykazuje žádné známky podráždění, měl by být bezpečný pro použití jinde

Jakmile provedete náplastový test, můžete šípkový olej aplikovat až dvakrát denně. Olej lze použít samostatně, nebo můžete přidat pár kapek do jiného nosného oleje nebo vašeho oblíbeného hydratačního krému.

Šípkový olej může rychle žluknout. Chcete-li prodloužit jeho trvanlivost, skladujte olej na chladném a tmavém místě. Můžete jej také uložit do lednice.

I když je to o něco dražší, za studena lisovaný, organický šípkový olej se doporučuje pro čistotu a nejlepší výsledky.

Mezi oblíbené možnosti patří:

 • Šípkový olej Radha
 • Kate Blanc olej ze šípkových semínek
 • Majestic Pure Cosmeceuticals šípkový olej
 • Life-Flo organický čistý šípkový olej
 • Teddie Organics esenciální olej ze šípkových semínek

Možné vedlejší účinky a rizika

Šípkový olej je obecně bezpečný pro všechny typy pleti, ale alergická reakce není neobvyklá. Před prvním použitím šípkového oleje byste měli provést náplastový test, abyste se ujistili, že vaše pokožka olej snese.

Navštivte svého lékaře, pokud začnete pociťovat:

 • červená, svědivá kůže
 • svědivé, slzící oči
 • škrábání v krku
 • nevolnost
 • zvracení

V závažných případech alergické reakce je možná anafylaxe. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud začnete pociťovat:

 • potíže s dýcháním
 • sípání
 • oteklé ústa, hrdlo nebo obličej
 • rychlý srdeční tep
 • bolest břicha

Sečteno a podtrženo

Šípkový olej má dlouhou historii jako terapeutický a kosmetický přípravek. Je plný vitamínů, antioxidantů a esenciálních mastných kyselin, které jsou všechny ceněné pro svou schopnost vyživovat pokožku.

Vědecké studie dokazující příslib šípkového oleje z něj dělají zajímavou volbu pro každého, kdo chce snížit viditelné známky stárnutí, odstranit jizvy nebo jinak zlepšit svou rutinu péče o pleť. Nejen, že je za rozumnou cenu a snadno se používá, ale je považován za obecně bezpečný pro všechny typy pleti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY