Akutní bronchitida: příznaky, příčiny, léčba a další

Co je bronchitida?

Vaše bronchiální trubice dodávají vzduch z průdušnice (průdušnice) do plic. Když se tyto zkumavky zapálí, může se vytvářet hlen. Tento stav se nazývá bronchitida a způsobuje příznaky, které mohou zahrnovat kašel, dušnost a nízkou horečku.

Bronchitida může být akutní nebo chronická:

 • Akutní bronchitida obvykle trvá méně než 10 dní, ale kašel může trvat několik týdnů.
 • Chronická bronchitida, na druhé straně, může trvat několik týdnů a obvykle se vrátí. Tento stav je častější u lidí s astmatem nebo rozedmou plic.

Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli více o příznacích, příčinách a léčbě akutní bronchitidy.

Přečtěte si více: BodyMap – plíce »

Příznaky akutní bronchitidy

První příznaky akutní bronchitidy jsou podobné příznakům nachlazení nebo chřipky.

Typické příznaky

Tyto příznaky mohou zahrnovat:

 • rýma
 • bolest krku
 • únava
 • kýchání
 • sípání
 • snadno cítit chlad
 • bolesti zad a svalů
 • horečka 37,7 ° C až 38 ° C od 100 ° F do 100,4 ° F

Po počáteční infekci se u vás pravděpodobně objeví kašel. Kašel bude pravděpodobně nejprve suchý a poté se stane produktivním, což znamená, že bude produkovat hlen. Produktivní kašel je nejčastějším příznakem akutní bronchitidy a může trvat od 10 dnů do tří týdnů.

Dalším příznakem, kterého si můžete všimnout, je změna barvy hlenu, z bílé na zelenou nebo žlutou. To neznamená, že je vaše infekce virová nebo bakteriální. Znamená to jen, že váš imunitní systém funguje.

Nouzové příznaky

Zavolejte svého lékaře, pokud máte kromě výše uvedených příznaků ještě jeden z následujících příznaků:

 • nevysvětlitelné hubnutí
 • hluboký štěkavý kašel
 • potíže s dýcháním
 • bolest na hrudi
 • horečka 38,4 ° C nebo vyšší
 • kašel, který trvá déle než 10 dní

Diagnostika akutní bronchitidy

V mnoha případech akutní bronchitida zmizí bez léčby. Pokud ale svého lékaře navštívíte kvůli příznakům akutní bronchitidy, začnou fyzickou prohlídkou.

Během zkoušky bude váš lékař při dýchání poslouchat vaše plíce a kontrolovat příznaky, jako je sípání. Také se vás zeptáte na váš kašel – například na to, jak často jsou a zda produkují hlen. Mohou se také zeptat na nedávné nachlazení nebo viry a na to, zda máte jiné problémy s dýcháním.

Pokud si váš lékař není jistý vaší diagnózou, může vám doporučit rentgen hrudníku. Tento test pomáhá lékaři zjistit, zda máte zápal plic.

Krevní testy a kultury mohou být zapotřebí, pokud si lékař myslí, že máte kromě bronchitidy ještě další infekci.

Léčba akutní bronchitidy

Pokud nejsou vaše příznaky závažné, není mnoho, co by váš lékař mohl udělat pro léčbu akutní bronchitidy. Léčba ve většině případů sestává převážně z domácí péče.

Tipy pro domácí péči

Tyto kroky by měly pomoci zmírnit vaše příznaky, jakmile se zlepšíte.

Chcete vyzkoušet jeden z těchto snadných prostředků? Popadni a zvlhčovač, některé zázvorový čaj a tmavý med online hned a začněte se cítit lépe dříve.

Tyto tipy mohou pomoci zmírnit většinu příznaků, ale pokud dýcháte nebo máte potíže s dýcháním, poraďte se se svým lékařem. Mohou předepsat inhalační léky, které vám pomohou otevřít dýchací cesty.

Léčba antibiotiky

Když vám bude špatně, můžete opravdu doufat, že vám lékař předepíše léky, abyste se cítili lépe.

Je však důležité vědět, že antibiotika se nedoporučují lidem s akutní bronchitidou. Většina případů tohoto stavu je způsobena viry a antibiotika na viry nefungují, takže léky vám nepomohou.

Pokud však máte akutní bronchitidu a máte vysoké riziko zápalu plic, lékař vám může předepsat antibiotika v období nachlazení a chřipky. Důvodem je, že akutní bronchitida se může vyvinout v zápal plic a antibiotika by tomu mohla zabránit.

Akutní bronchitida u dětí

Děti mají větší pravděpodobnost vzniku akutní bronchitidy než průměrný dospělý. To je částečně způsobeno rizikovými faktory, které je pouze ovlivňují, což může zahrnovat:

 • zvýšené vystavení virům v místech, jako jsou školy a hřiště
 • astma
 • alergie
 • chronická sinusitida
 • zvětšené mandle
 • vdechnuté nečistoty, včetně prachu

Příznaky a léčba

Příznaky akutní bronchitidy u dětí jsou téměř stejné jako u dospělých. Z tohoto důvodu je léčba také velmi podobná.

Vaše dítě by mělo pít hodně čirých tekutin a hodně odpočívat na lůžku. Při horečce a bolestech zvažte podání acetaminofenu (Tylenol).

Bez souhlasu lékaře byste však neměli podávat OTC léky dětem mladším 6 let. Vyhněte se také lékům na kašel, protože nemusí být bezpečné.

Příčiny a rizikové faktory akutní bronchitidy

Existuje několik potenciálních příčin akutní bronchitidy, stejně jako faktory, které zvyšují riziko vzniku.

Příčiny

Mezi příčiny akutní bronchitidy patří virové a bakteriální infekce, faktory prostředí a další plicní stavy.

Virová infekce: Viry způsobují 85 až 95 procent případů akutní bronchitidy u dospělých. Stejné viry, které způsobují nachlazení nebo chřipku, mohou způsobit akutní bronchitidu.

Bakteriální infekce: Ve vzácných případech se po virové infekci bronchitidy může vyvinout bakteriální bronchitida. To může být důsledkem infekcí bakteriemi, jako je Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, a Bordetella pertussis (což způsobuje černý kašel).

Dráždivé látky: Vdechování dráždivých látek, jako je kouř, smog nebo chemické výpary, může způsobit zánět ve vaší průdušnici a průduškách. To může vést k akutní bronchitidě.

Jiné plicní stavy: U lidí s chronickou bronchitidou nebo astmatem se někdy rozvine akutní bronchitida. V těchto případech není akutní bronchitida pravděpodobně nakažlivá, protože není způsobena infekcí.

Rizikové faktory

Mezi faktory, které zvyšují riziko akutní bronchitidy, patří:

 • vdechování cigaretového kouře, včetně pasivního kouření
 • nízká odolnost vůči nemocem nebo oslabený imunitní systém
 • žaludeční reflux
 • časté vystavení dráždivým látkám, včetně prachu nebo chemických výparů
 • nedostatek očkování proti chřipce, zápalu plic a černému kašli
 • věk starší 50 let

Akutní bronchitida vs. pneumonie

Bronchitida i pneumonie jsou infekce v plicích. Dva hlavní rozdíly mezi těmito stavy jsou to, co je způsobuje a jakou část plic ovlivňují.

Příčiny: Bronchitida je nejčastěji způsobena viry, ale může být také způsobena bakteriemi nebo dráždivými látkami. Zápal plic je však nejčastěji způsoben bakteriemi, ale může být také způsoben viry nebo jinými zárodky.

Umístění: Bronchitida způsobuje zánět v průduškách. Jedná se o trubice spojené s vaší průdušnicí, které vedou vzduch do vašich plic. Větví se do menších trubiček zvaných bronchioly.

Pneumonie na druhé straně způsobuje zánět ve vašich alveolách. Jedná se o malé váčky na koncích vašich bronchiolů.

Léčba těchto dvou stavů je odlišná, takže lékař bude dávat pozor, aby stanovil správnou diagnózu.

Je bronchitida nakažlivá?

Akutní bronchitida je nakažlivá. Je to způsobeno krátkodobou infekcí, která se může šířit z člověka na člověka. Infekce se může šířit kapičkami hlenu vypouštěnými při kašli, kýchání nebo mluvení.

Chronická bronchitida na druhé straně není nakažlivá. Důvodem je, že to není způsobeno infekcí. Je to spíše způsobeno dlouhodobým zánětem, který je obvykle důsledkem dráždivých látek, jako je kouření. Zánět nelze přenést na jinou osobu.

Výhled pro lidi s akutní bronchitidou

Příznaky akutní bronchitidy obvykle odezní během několika týdnů. Pokud však po první dostanete další infekci, může vám to trvat déle, než se uzdravíte.

Prevence akutní bronchitidy

Neexistuje žádný způsob, jak zcela zabránit akutní bronchitidě, protože má celou řadu příčin. Riziko však můžete snížit dodržováním zde uvedených tipů.

Pokud máte oslabený imunitní systém kvůli zdravotnímu stavu nebo vyššímu věku, měli byste věnovat zvláštní pozornost tomu, abyste se vyhnuli akutní bronchitidě. Důvodem je, že máte větší pravděpodobnost vzniku komplikací, jako je akutní respirační selhání nebo zápal plic. Abyste snížili riziko, nezapomeňte dodržovat výše uvedené tipy prevence.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY