Apnoe a další problémy se spánkem spojené s roztroušenou sklerózou

Co ti brání ve spánku?

Roztroušená skleróza (RS) způsobuje mnoho příznaků, které mohou narušit kvalitu vašeho života. RS je částečně známá fyzickou únavou, kterou způsobuje. Ale problémy se spánkem spojené s RS nejsou tak široce známé.

Toto neurozánětlivé onemocnění vám může bránit v dobrém nočním odpočinku. Příčiny problémů se spánkem souvisejících s RS jsou pro mnoho pacientů více než jen fyzické nepohodlí. Pokud máte RS a máte problémy se spánkem, poraďte se se svým lékařem o jedné nebo více z následujících možných příčin.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je vážný zdravotní stav. Vyznačuje se častými pauzami v dýchání během spánku. Vaše plíce to po těchto dechových pauzách dohánějí hlubokým lapáním vzduchu. Tento stav může způsobit prudké chrápání. Nedostatkem kyslíku se můžete dokonce udusit. Může také způsobit, že se během dne budete cítit nadměrně unaveni.

Nervové křeče spojené s RS mohou způsobit související spánkovou apnoe. Apnoe by měl okamžitě řešit spánkový specialista, aby se předešlo dlouhodobému poškození organismu.

Nokturie

Nykturie je spánkový problém, se kterým se setkává mnoho pacientů s RS. Nokturie znamená, že se uprostřed noci často probouzíte se silnými potřebami močit. Je možné, že většinu času nevypustíte příliš mnoho moči, ale přesto zjistíte, že se probouzíte.

Léky na hyperaktivní močový měchýř mohou pomoci při léčbě nykturie. Tyto léky mohou uklidnit svaly močového měchýře a snížit frekvenci močení způsobenou křečemi močového měchýře.

Periodické pohyby končetin ve spánku

Periodické pohyby končetin ve spánku (PLMS) jsou charakterizovány mimovolními pohyby během období odpočinku. Ty mohou být tak malé jako pohyby prstů nebo tak významné jako ohyby nohou v koleni. Velké pohyby PLMS vás pravděpodobně probudí uprostřed noci.

Léky na RS bohužel nemohou PLMS zmírnit. Specialista na spánek by však mohl pomoci léčit PLMS.

Hypersomnie

Hypersomnie způsobuje, že se během dne cítíte nadměrně unavení. Hypersomnie odlišuje od toho, že únava nesouvisí s přerušovaným spánkem v noci. Pacienti s RS, kteří mají hypersomnii, mohou během dne často zdřímnout, bez ohledu na to, jak moc zavírají oči v noci. Tyto šlofíky mohou přijít v nevhodný čas, například během práce, a mohou vás nalákat do hlubokých spánkových kouzel. Hypersomnie může také způsobit podrážděnost a úzkost.

Narkolepsie

Narkolepsie je porucha, která narušuje cykly spánku a bdění. „Atak spánku“ způsobuje nekontrolovatelnou ospalost a může přijít kdykoli. Autoimunitní reakce v mozku může způsobit narkolepsii.

Většina narkolepsie se vyskytuje kvůli nízkým hladinám neurotransmiteru zvaného hypocretin, který je produkován hypotalamem. A studie 2012 uvedl, že léze mozkového kmene a hypotalamu vyplývající z RS mohou způsobit symptomatickou narkolepsii.

Stres a deprese

Stres a deprese jsou další příznaky RS, které vás také mohou udržet v noci vzhůru. Úzkost může být předstupněm stresu, který může ztěžovat usínání.

Únava a deprese jdou často ruku v ruce, takže relaxace před spaním je klíčová. Relaxační rutina vám může pomoci vyrovnat se se stresem a depresí, abyste mohli spát zdravěji a bez vyrušení. Antidepresiva mohou také pomoci léčit nespavost a únavu související s RS.

Vyloučení jiných příčin

Je důležité, aby vaše problémy se spánkem vyhodnotil lékař. Spánková apnoe, hyperaktivní močový měchýř a hypersomnie mohou být samostatné stavy, které nemusí být nutně způsobeny RS. Mezi další možné příčiny patří snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza), obezita a infekce močového měchýře. Toto rozhodnutí je důležité pro nalezení správné léčby a léků.

Nikdy se neléčte sami pro jakýkoli problém se spánkem. Pokud tak učiníte, může to narušit váš plán léčby RS a vaše celkové zdraví.

Dosažení dobrého spánku

Únava postihuje 75 až 95 procent lidí s RS. Ale tento běžný příznak nemá u lidí s RS stejné obecné příčiny. Ujistěte se, že si promluvte se svým lékařem o svých příznacích, stejně jako o lécích, které mohou pomoci vyřešit konkrétní problémy se spánkem, které zažíváte. Lepší noční spánek vám může pomoci v boji proti únavě související s RS a také v boji s fyzickou daň, kterou si vaše tělo vybírá.

Důslednost je jedním z nejlepších opatření k řešení problémů se spánkem. Měli byste se snažit chodit spát každý večer ve stejnou dobu bez rušení. Rezervujte si postel pro samotný spánek. Čtení, používání počítače nebo telefonu nebo sledování televize v posteli vám může ztížit usínání. Když se dostanete do postele, měli byste se ujistit, že vaše prostředí je tiché, tmavé a relaxační. Také se snažte vstávat každé ráno ve stejnou dobu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY