Autofobie

Co je autofobie?

Autofobie nebo monofobie je strach být sám nebo osamělý. Být sám, dokonce i na obvykle uklidňujícím místě, jako je domov, může u lidí s tímto stavem vést k vážné úzkosti. Lidé s autofobií cítí, že potřebují jinou osobu nebo jiné lidi kolem, aby se cítili bezpečně.

I když osoba s autofobií ví, že je fyzicky v bezpečí, může žít ve strachu z:

 • zloději
 • cizinci
 • být nemilovaný
 • být nežádoucí
 • přijít s náhlým zdravotním problémem
 • slyšet neočekávané nebo nevysvětlitelné zvuky

Jaké jsou příznaky autofobie?

U člověka se projeví příznaky poruchy, když se dostane do situace, ve které by mohl skončit sám. Příznaky autofobie zahrnují:

 • obsedantně se starat o samotu
 • zažívá strach z toho, co se může stát, když budete sami
 • pocit oddělení od těla, když jste sám
 • pociťujete třes, pocení, bolest na hrudi, závratě, bušení srdce, hyperventilaci a nevolnost, když jste sami nebo v situaci, kdy byste mohli brzy být sami
 • pocit extrémní hrůzy, když jste sami nebo v situaci, kdy byste se mohli brzy stát sami
 • ohromná touha uprchnout, když jsi sám
 • úzkost z očekávání osamělosti

Co způsobuje autofobii?

Autofobie je iracionální úzkost, která se vyvíjí, když se člověk bojí, že může skončit sám. I když nemusí existovat skutečná hrozba, že bude sám, osoba stále nebude schopna ovládat své příznaky.

Osoba může být neschopná normálně fungovat, dokud se již nebude cítit sama. Když jsou sami, mohou cítit zoufalou potřebu ukončit svou samotu, jakmile to bude možné.

Jak se autofobie diagnostikuje?

Autofobie je fobie nebo porucha založená na strachu. Pokud máte podezření na autofobii, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Mohou vás poslat ke specialistovi na duševní zdraví.

Když navštívíte specialistu na duševní zdraví, provede psychologické vyšetření. Požádají o vaši anamnézu, aby zjistili, zda fyzický problém neovlivňuje vaše duševní zdraví. Poté provedou psychologické vyšetření. To zahrnuje kladení mnoha otázek o vašich každodenních činnostech a pocitech.

Autofobie je považována za situační fobii. To znamená, že situace o samotě nebo osamělosti způsobuje extrémní úzkost. Aby vám byla diagnostikována autofobie, váš strach být sám vám způsobuje tolik úzkosti, že zasahuje do vaší každodenní rutiny.

V některých případech mají lidé více než jednu fobii najednou. Je možné, že máte co do činění s více než jednou fobií, kvůli čemuž může být vaše autofobie ještě obtížnější se s ní vyrovnat. Promluvte si se svým lékařem o všech dalších obavách, které máte.

Jak se autofobie léčí?

Lidé se specifickými fobiemi, jako je autofobie, jsou často léčeni psychoterapií. Nejběžnějšími typy jsou expoziční terapie a kognitivně behaviorální terapie.

Expoziční terapie

Expoziční terapie léčí vyhýbavé chování, které se vyvinulo v průběhu času. Cílem je, aby tato léčba zlepšila kvalitu vašeho života, aby vaše fobie již neomezovaly to, co jste schopni ve svém každodenním životě dělat.

Váš lékař vás bude znovu a znovu vystavovat zdroji vaší fobie. Nejprve to udělají v kontrolovaném prostředí, kde se cítíte bezpečně, a nakonec přejdou do skutečné situace.

V případě autofobie s vámi váš terapeut bude pracovat na zvýšení vaší tolerance k ponechání o samotě po delší dobu. Mohlo by to začít tak, že vyjdete z ordinace vašeho terapeuta a na krátkou dobu budete stát pár metrů od něj. Vzdálenost a čas lze prodlužovat, jak budete každý den postupovat.

Kognitivně behaviorální terapie (CBT)

V CBT vás váš terapeut vystaví vaší fobii. Budou také používat další techniky, které vám pomohou naučit se konstruktivnějším způsobem čelit samotě a vyrovnat se s ní. Budou s vámi spolupracovat na prozkoumání vašeho vzorce myšlení kolem vaší fobie.

CBT vám může dát pocit sebevědomí, když čelíte své autofobii. To vám pomůže cítit se mnohem méně ohromeni, až se tomu budete muset příště postavit.

Léky

Ve většině případů je v léčbě autofobie úspěšná pouze psychoterapie. Ale někdy mohou být léky užitečné, aby pomohly snížit symptomy člověka, aby se mohl zotavit pomocí psychoterapie. Váš odborník na duševní zdraví může předepsat léky na začátku vaší léčby. Mohou vám také dát pokyn, abyste jej používali ve specifických nebo málo častých krátkodobých situacích.

Některé běžně používané léky pro lidi s autofobií zahrnují:

 • Beta-blokátory: Léky, které blokují stimulaci způsobenou adrenalinem v těle. Jedná se o chemickou látku, která se objevuje, když je člověk úzkostný.
 • Sedativa: Benzodiazepinová sedativa vám mohou pomoci uvolnit se tím, že minimalizují množství úzkosti, kterou pociťujete. Tyto léky by měly být používány opatrně, protože mohou být návykové. To platí zejména u lidí s anamnézou závislosti na drogách nebo alkoholu.

Jaký je výhled na autofobii?

„Být sám“ má pro různé lidi různý význam. Někteří lidé se bojí být bez konkrétní osoby nebo někdy jakékoli osoby v těsné blízkosti. A potřeba blízkosti se liší člověk od člověka; někteří lidé s autofobií cítí potřebu být ve stejné místnosti jako jiná osoba, ale pro jiné je být ve stejném domě nebo budově v pořádku.

Lidem s autofobií brání potřeba být s někým jiným, aby vedli šťastný a produktivní život, protože neustále žijí ve strachu, že budou sami.

Pokud si myslíte, že máte příznaky autofobie, buďte si jisti, že pro vás existuje pomoc. Pokud se budete držet svého léčebného plánu, zotavení je možné. Naplánujte si návštěvu u svého lékaře primární péče nebo odborníka na duševní zdraví. Se správnou kombinací léčby se lépe naučíte zvládat a chápat své reakce, pocity a myšlenky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY