BAER (Brainstem Auditory Evoked Response) test

Co je BAER test?

Test mozkového kmene sluchově vyvolaná reakce (BAER) měří, jak váš mozek zpracovává zvuky, které slyšíte. BAER test zaznamenává vaše mozkové vlny v reakci na kliknutí nebo jiné zvukové tóny, které jsou vám přehrávány. Test se také nazývá test sluchových evokovaných potenciálů mozkového kmene (BAEP) nebo test odezvy sluchového kmene (ABR).

BAER test může pomoci diagnostikovat ztrátu sluchu a poruchy nervového systému, zejména u novorozenců, malých dětí a dalších, kteří se nemusí být schopni zúčastnit standardního testu sluchu.

BAER testy jsou často prováděny u psů a jsou jediným vědecky spolehlivým způsobem, jak otestovat schopnost psa slyšet jedním nebo oběma ušima.

Jak se provádí BAER test?

BAER testy jsou rychlé a snadné a nemají prakticky žádná rizika ani komplikace. Na test se nemusíte připravovat předem, i když můžete být požádáni, abyste si večer předtím umyli vlasy, abyste odstranili oleje, které by mohly bránit tomu, aby se testovací zařízení přilepilo na pokožku hlavy.

Jednoduše si lehnete na polohovací křeslo nebo na postel a zůstanete v klidu, zatímco lékař umístí malé elektrody (lepkavé náplasti s připojenými dráty) na vaši pokožku hlavy a ušní lalůčky. Elektrody jsou připojeny ke stroji, který zaznamenává vaši mozkovou aktivitu. Pokud je vaše kojenec nebo dítě testováno a nemůže zůstat v klidu, lékař jim může podat sedativní léky.

Lékař vám pak dá sadu sluchátek. Ve sluchátkách byste měli slyšet řadu cvaknutí nebo tónů, ale nemusíte na zvuky reagovat. Elektrody umístěné na pokožce hlavy a na ušních lalůčkách zaznamenají, jak váš mozek reaguje na zvuky, které slyšíte. Ukáže, zda slyšíte zvuky správně a zda jsou vedeny z vašich uší do mozku.

Co znamenají výsledky testu?

Výtisk výsledků vašeho testu by měl ukazovat skoky ve vaší mozkové aktivitě pokaždé, když uslyšíte jeden z cvakavých zvuků nebo jiných tónů. Pokud vaše výsledky ukazují ploché čáry při přehrávání jednoho z tónů nebo zvuků kliknutí, může to znamenat, že máte ztrátu sluchu.

Abnormální výsledky testů mohou také naznačovat, že jste utrpěli poškození mozku nebo nervového systému. To může být způsobeno:

  • roztroušená skleróza (autoimunitní onemocnění, které způsobuje poškození ochranných obalů vašich nervových buněk)
  • centrální pontinní myelinolýza (další stav, který poškozuje myelinovou pochvu pokrývající vaše nervové buňky)
  • akustický neurom (nádor rostoucí na nervu, který spojuje vaše ucho s mozkem)
  • mrtvice
  • poranění mozku
  • nádor na mozku
  • poruchu řeči

Pokud jsou výsledky vašich testů abnormální, budou pravděpodobně nutné další testy, aby se zjistila příčina. Jakmile bude identifikována základní příčina, váš lékař s vámi probere možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY