Bakterie

Co jsou to bakterie?

Bakterie, nazývané také zárodky, jsou mikroskopické organismy, které nejsou viditelné pouhým okem. Bakterie jsou všude, uvnitř i vně vašeho těla. Bakterie mohou žít v různých prostředích, od horké vody po led. Některé bakterie jsou pro vás dobré, zatímco jiné vám mohou způsobit onemocnění.

Bakterie jsou jednobuněčné neboli jednoduché organismy. Přestože jsou bakterie malé, jsou silné a složité a mohou přežít v extrémních podmínkách. Bakterie mají pevný ochranný povlak, který zvyšuje jejich odolnost vůči bílým krvinkám v těle.

Některé bakterie mají ocas, nazývaný bičík. Bičík pomáhá bakterii pohybovat se. Jiné bakterie mají lepkavé chlupovité přívěsky, které pomáhají bakteriím přilnout k sobě, tvrdým povrchům a buňkám lidského těla.

V lidském těle je mnoho bakterií, zejména v žaludku a ústech. Bakterie se nacházejí na površích a v látkách, jako je voda, půda a potraviny.

Jaké jsou typy bakterií?

Bakterie mohou být aerobní, anaerobní nebo fakultativně anaerobní. Tyto termíny popisují, jak reagují na kyslík. Aerobní bakterie potřebují k životu kyslík. Anaerobní bakterie zahynou kolem kyslíku. Fakultativní anaeroby fungují nejlépe s kyslíkem, ale nepotřebují ho.

Jaké jsou výhody bakterií?

Některé bakterie jsou pro vás dobré, včetně bakterií ve vašem trávicím systému nebo ve střevech. Tyto bakterie pomáhají rozkládat jídlo a udržují vás zdravé. Jiné dobré bakterie, které mohou produkovat kyslík, se používají k výrobě antibiotik. Bakterie se používají při výrobě potravin k výrobě jogurtů a fermentovaných potravin.

Ekosystém se spoléhá na to, že bakterie správně fungují. Bakterie například rozkládají mrtvou hmotu v prostředí, jako jsou mrtvé listy, přičemž uvolňují oxid uhličitý a živiny. Bez uvolňování oxidu uhličitého nejsou rostliny schopny růst.

Jak jsou bakterie škodlivé?

Přestože existuje mnohem více dobrých bakterií než zlých, některé bakterie jsou škodlivé. Pokud zkonzumujete nebo přijdete do kontaktu se škodlivými bakteriemi, mohou se ve vašem těle množit a uvolňovat toxiny, které mohou poškodit tkáně vašeho těla a způsobit, že se budete cítit špatně. Škodlivé bakterie se nazývají patogenní bakterie, protože způsobují onemocnění a nemoci, jako je streptokoka, stafylokokové infekce, cholera, tuberkulóza a otrava jídlem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY