Běžné příčiny nachlazení

Co způsobuje běžné nachlazení?

Nachlazení je běžná infekce horních cest dýchacích. Ačkoli si mnoho lidí myslí, že se můžete nachladit tím, že se v zimě nebudete dostatečně teple oblékat a budete vystaveni chladnému počasí, je to mýtus. Skutečným viníkem je jeden z více než 200 virů.

Běžná rýma se šíří, když infikovaná osoba vdechne částice viru z kýchání, kašle, řeči nebo uvolněné částice z utírání nosu. Virus můžete také zachytit dotykem kontaminovaného povrchu, kterého se infikovaný jedinec dotkl. Společné prostory zahrnují kliky, telefony, dětské hračky a ručníky. Rhinoviry (které způsobují nejvíce nachlazení) mohou na tvrdých površích a rukou žít až tři hodiny.

Většinu virů lze klasifikovat do jedné z několika skupin. Mezi tyto skupiny patří:

 • lidské rhinoviry
 • koronaviry
 • viry parainfluenzy
 • adenoviry

Byli vybráni někteří další viníci běžného nachlazení, jako je respirační syncyciální virus. Ještě další musí moderní věda teprve identifikovat.

Ve Spojených státech jsou nachlazení častější na podzim a v zimě. To je většinou způsobeno faktory, jako je začátek školního roku a tendence lidí zůstávat uvnitř. Uvnitř bývá vzduch sušší. Suchý vzduch vysušuje nosní průchody, což může vést k infekci. V chladnějším počasí bývá také úroveň vlhkosti nižší. Studené viry jsou schopny lépe přežít v podmínkách nízké vlhkosti.

Lidské rhinoviry

Tato skupina virů – kterých je více než 100 typů – je zdaleka nejčastější identifikovanou příčinou nachlazení. Viry rostou nejlépe při teplotě uvnitř lidského nosu.

Lidské rhinoviry (HRV) jsou vysoce nakažlivé. Málokdy však vedou k vážným zdravotním následkům.

Nedávný výzkum zjistil, že HRV manipulují s geny a je to právě tato manipulace, která přináší přehnanou imunitní odpověď. Tato reakce způsobuje některé z nejobtížnějších příznaků nachlazení. Tyto informace by mohly vést vědce k důležitým průlomům v léčbě běžného nachlazení.

Koronaviry

Existuje mnoho druhů koronavirů, které postihují zvířata, a až šest může postihnout lidi. Tento typ viru obvykle způsobuje mírný až středně závažný horní SARS (těžký akutní respirační syndrom).

Lidský virus parainfluenzy, adenovirus a respirační syncyciální virus

Mezi další viry, které mohou způsobit nachlazení, patří:

 • lidský virus parainfluenzy (HPIV)
 • adenovirus
 • respirační syncyciální virus (RSV)

Tyto tři skupiny virů obvykle vedou k mírným infekcím u dospělých, ale mohou způsobit závažné infekce dolních cest dýchacích u dětí, starších dospělých a osob s oslabeným imunitním systémem. Předčasně narozené děti, děti s astmatem a osoby s onemocněním plic nebo srdce jsou vystaveny většímu riziku rozvoje komplikací, jako je bronchitida a pneumonie.

Jeden řetězec HPIV nazývaný HPIV-1 způsobuje u dětí krupici. Záď je charakterizována hlasitým, překvapivým zvukem, který vzniká, když infikovaný jedinec kašle. Přeplněné životní podmínky a stres zvyšují riziko onemocnění dýchacích cest. Například CDC zjistili, že vojenští rekruti jsou vystaveni většímu riziku, že se nakazí adenoviry, z nichž se vyvinou respirační onemocnění.

Komplikace

Nachlazení obvykle proběhne bez komplikací. V některých případech se může rozšířit do hrudníku, dutin nebo uší. Infekce pak může vést k dalším stavům, jako jsou:

Ušní infekce: Hlavními příznaky jsou bolesti uší nebo žlutý nebo zelený výtok z nosu. To je častější u dětí.

Sinusitida: Objevuje se, když nachlazení nezmizí a zůstává po dlouhou dobu. Příznaky zahrnují zanícené a infikované dutiny.

Astma: Potíže s dýcháním a/nebo sípání, které může vyvolat jednoduché nachlazení.

Hrudní infekce: Infekce mohou vést k zápalu plic a bronchitidě. Příznaky zahrnují přetrvávající kašel, dušnost a vykašlávání hlenu.

Streptokoka: Strep je infekce krku. Příznaky zahrnují silnou bolest v krku a někdy kašel.

Kdy navštívit lékaře

U nachlazení, které neustupuje, je nutná návštěva lékaře. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte horečku vyšší než 101,3 °F, vracející se horečku, potíže s dýcháním, přetrvávající bolest v krku, bolest dutin nebo bolesti hlavy.

Děti by měly být převezeny k lékaři pro horečky 100,4 °F nebo vyšší, pokud mají příznaky nachlazení déle než tři týdny nebo pokud se některý z jejich příznaků stane závažným.

Léčba

Neexistuje žádný pevný lék na nachlazení, ale kombinace léků může zmírnit příznaky.

Volně prodejné léky proti nachlazení obvykle kombinují léky proti bolesti s dekongestanty. Některé jsou k dispozici jednotlivě. Tyto zahrnují:

 • Léky proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen, jsou dobré pro bolesti hlavy, bolesti kloubů a snížení horečky.
 • Dekongestantní nosní spreje, jako jsou Afrin, Sinex a Nasacort, mohou pomoci vyčistit nosní dutinu.
 • Sirupy proti kašli pomáhají při přetrvávajícím kašli a bolestech v krku. Některé příklady jsou Robitussin, Mucinex a Dimetapp.

Alternativní medicína

Není prokázáno, že alternativní medicína je při léčbě nachlazení tak účinná jako výše uvedené metody. Někteří lidé najdou úlevu, když to zkusí.

Zinek lze nejúčinněji využít, pokud se užije 24 hodin po prvních příznacích. Vitamín C nebo potraviny na něj bohaté (jako citrusové plody) údajně posilují imunitní systém. A často se má za to, že echinacea poskytuje stejné posílení imunitního systému.

Domácí prostředky

Během nachlazení se doporučuje více odpočívat a snažit se jíst nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny. Měli byste také pít hodně tekutin. Další tipy pro domácí péči:

 • Teplo a tekutina kuřecí polévky může pomoci uklidnit příznaky a přetížení.
 • Kloktání slanou vodou může zmírnit bolest v krku.
 • Při bolestech v krku a kašli mohou pomoci kapky proti kašli nebo mentolové bonbony. Bonbony poskytují povlak na krku, který zklidňuje zánět.
 • Regulace teploty a vlhkosti vašeho domova může zabránit růstu bakterií.

Čtěte více: Je to nachlazení nebo chřipka? »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY