Bezpečné esenciální oleje pro děti a jak je používat

Esenciální oleje pro kojence

Zdravotní výstřelky přicházejí a odcházejí, ale esenciální oleje se v medicíně spolehlivě a hojně používají již tisíce let.

Aromaterapii nebo terapii esenciálními oleji lze definovat jako léčebné použití přirozeně extrahovaných rostlinných aromat k podpoře fyzické a emocionální pohody.

Aromatické rostlinné extrakty mají mnoho použití, od léčby popálenin a zklidnění pokožky až po zmírnění stresu a uvolnění mysli.

U dětí starších 3 měsíců mohou být některé esenciální oleje použity k podpoře spánku, uklidnění úzkosti a dokonce ke zmírnění příznaků koliky. Před aplikací esenciálních olejů dětem je důležité porozumět správným poměrům ředění a metodám aplikace.

Protože esenciální oleje jsou dnes široce dostupné, zkontrolujte štítky produktů, abyste se ujistili, že používáte čisté, autentické, nefalšované esenciální oleje.

Esenciální oleje, které jsou předem smíchány s alkoholem, mohou být dráždivé. Měli byste se také vyhnout syntetickým vonným látkám, které jsou zcela odlišné od esenciálních olejů, nemají zdravotní přínosy a mohou dráždit pokožku.

Každý esenciální olej je jiný. Zatímco jiné esenciální oleje mohou být bezpečné pro použití u kojenců a kojenců, tyto esenciální oleje byly považovány za obecně bezpečné, pokud se používají správně a s mírou.

Pokud není uvedeno jinak, dodržujte ředicí poměry a aplikace vysvětlené níže.

Esenciální oleje nikdy neaplikujte přímo na pokožku, vždy je smíchejte s nosným olejem. Děti by nikdy neměly pít ani přijímat esenciální oleje. Pro děti není nikdy bezpečné užívat esenciální oleje orálně.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla nebo Chamaemelum nobile)

německý heřmánek a Heřmánek římský jsou jemné esenciální oleje, které mohou být prospěšné pro miminka, která mají problémy se spánkem.

Heřmánek má přirozené zklidňující účinky a tradičně se používá k léčbě nespavosti u kojenců i dospělých.

Heřmánek spolu s levandulí může zmírnit příznaky koliky. Bylo také prokázáno, že heřmánek pomáhá při úzkosti a depresi a může pozvednout náladu vybíravého dítěte.

Destilovaný citron (Citrus limon)

Destilovaný citron může pomoci zvednout energii a náladu a je skvělý pro probuzení po spánku.

Destilovaný citron je pro kojence vhodnější než vylisovaný citron. Expresovaný citron je potenciální fotosenzibilizátor, zatímco destilovaný citron by neměl způsobovat podráždění pokožky.

Kopr (Anethum sowa)

Kopr je uklidňující, protikřečový olej, který může pomoci uklidnit zažívací potíže.

Pro použití nařeďte kopr v poměru 1 kapka na lžičku nosného oleje, důkladně promíchejte a směs vmasírujte na dětskou pokožku.

Eukalyptus (Eucalpytus radiata)

Eukalyptus je přírodní expektorans, který může pomoci uvolnit ucpané dýchací cesty. Díky tomu je eukalyptus oblíbený během chladných zimních měsíců.

Poznámka: Eucalpytus radiata je jiný druh než běžně se vyskytující Eucalyptus globulus. Děti a kojenci by měli používat Eucalpytus radiata. Zatímco Eucalyptus globulus je bezpečný pro dospělé, neměl by být používán u dětí do 2 let.

Před použitím eukalyptu ke zmírnění respiračních příznaků kontaktujte svého pediatra.

Levandule (Lavandula angustifolia)

Levandule má mnoho uklidňujících a sedativních účinků. Masáž levandulovým olejem může pomoci uvolnit nervózní miminko a podpořit spánek.

Levanduli lze také použít na bodnutí hmyzem a ke snížení svědění. Nedávný studie Důvěryhodný zdroj ukazuje, že levandule je účinná při zmírňování příznaků koliky.

Mandarinka (Citrus reticulata)

Mandarinka má uklidňující účinky podobné levanduli, takže je skvělou noční alternativou pro miminka, která dráždí vůně levandule.

Sladká vůně mandarinky je příznivá pro ostatní odrůdy pomerančů, protože není fototoxická. To znamená, že i po zředění a aplikaci přímo na pokožku by neměl způsobovat podráždění pokožky.

Čajovník (Melaleuca alternifolia)

Čajovník je přírodní antimikrobiální, antifungální a dezinfekční prostředek. Přidáním několika kapek Tea tree oil na neparfemovaný olej může pomoci s plenkovou vyrážkou a plísňovými infekcemi.

Tea tree je silnější olej, který může být drsný na kůži, takže by se měl vyhnout dětem mladším 6 měsíců a pečlivě testovat na starších kojencích.

Doporučení pro ředění

Esenciální oleje jsou extrémně účinné a při použití na kůži se musí ředit nosným olejem nebo krémem.

Ředění je zvláště důležité pro kojence a malé děti. Pro děti starší 3 měsíců doporučuje Národní asociace pro holistickou aromaterapii (NAHA) bezpečný poměr ředění 0,5 až 1 procento ve srovnání s ředěním 2,5 až 10 procent pro dospělé.

Protože děti mají citlivější pokožku než dospělí, Americká asociace naturopatických lékařů poznamenává, že esenciální oleje by se u kojenců mladších 3 měsíců neměly používat vůbec.

I po zředění mohou esenciální oleje způsobit podráždění pokožky a citlivost na slunce. Doporučuje se provést náplastový test (někdy také nazývaný „bodový test“) na kůži s každým novým olejem.

Proveďte záplatový test

  1. Naneste malé (ne větší než desetník) množství zředěného esenciálního oleje na nožičku nebo ruku dítěte.
  2. Počkejte 24 hodin, abyste viděli, zda dojde k reakci.
  3. Pokud dojde k reakci, přerušte používání (reakce by pravděpodobně způsobila zarudnutí, zánět nebo byla bolestivá na dotek).
  4. Pokud nedojde k žádné reakci, je pravděpodobné, že bude bezpečné pokračovat v aplikaci esenciálního oleje.

Podle NAHA „některým esenciálním olejům je třeba se jednoduše vyhnout [on babies]bříza nebo libavka, které jsou obě bohaté na methylsalicylát a mátu peprnou.“

Doporučené aplikace

Esenciální oleje by nikdy neměly užívat vnitřně děti nebo kojenci a měly by být drženy mimo koupele kojenců, aby se zabránilo náhodnému požití.

Následující topické léčby jsou bezpečné a účinné, pokud jsou dodrženy správné poměry ředění.

Smíchejte s nosičem

Rostlinný olej, kokosový olej a sladký mandlový olej jsou běžně používané základní oleje, které se dobře mísí s esenciálními oleji. Přinášejí také své vlastní hydratační vlastnosti a pomáhají vyživovat pokožku.

Arašídový olej se běžně přimíchává do základových olejů, takže si nezapomeňte zkontrolovat seznam složek vašeho základového oleje, zda neobsahuje potenciální alergeny.

Pro smíchání zřeďte esenciální olej v poměru 0,5 procenta esenciálního oleje k základnímu oleji. Promíchejte nebo důkladně promíchejte. Jakmile jsou oleje důkladně promíchány, proveďte náplastový test na noze nebo paži svého dítěte, abyste se ujistili, že složení není dráždivé.

Spritz

Nastříkejte zředěný esenciální olej po pokoji vašeho dítěte, abyste vytvořili uklidňující vůni před spaním nebo spaním. Vyhněte se stříkání polštářů, abyste se ujistili, že vaše dítě oleje náhodně nepožije.

Šířit

Esenciální oleje jsou účinnou přírodní alternativou k umělým osvěžovačům místnosti. Zatímco dospělí mohou používat difuzéry na svíčky, vaporizéry na vodní bázi představují bezpečnější a bezplamenný způsob šíření vůně v jakékoli místnosti vašeho domu.

Když zkoušíte nový esenciální olej kolem vašeho dítěte, testujte malé množství každého nového oleje ve výparníku po dobu jedné hodiny, abyste se ujistili, že nedojde k podráždění.

Promluvte si s lékařem

Protože některé esenciální oleje by se neměly používat s určitými léky a zdravotními potížemi, vždy se před aplikací terapeutických olejů svému dítěti poraďte se svým lékařem.

Pokud jste těhotná, poraďte se se svým lékařem dříve, než na sebe nebo své dítě použijete jakékoli esenciální oleje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY