Bílá hůl: Použití a pochopení tohoto nástroje pro slepotu nebo slabozrakost

Lidé, kteří jsou nevidomí nebo slabozrací, mohou používat bílé hole, které jim pomohou bezpečně se orientovat v okolí. Hůl také naznačuje lidem v okolí, že je osoba slepá.

Slepý muž chodí po stezce v parku a používá bílou hůl, která mu pomáhá bezpečně se pohybovat.
Rob a Julia Campbell/Stocksy

Bílé hole jsou spojovány se slepotou, ale nejen proto, že je nevidomí lidé používají jako nástroj k orientaci ve svém okolí. Bílá hůl také ostatním naznačuje, že osoba používající hůl je slepá nebo slabozraká.

Teoreticky byste mohli použít jakoukoli hůl k detekci překážek před vámi při chůzi. Ale hole různých barev a velikostí slouží různým účelům a mohou být použity k signalizaci různých stupňů ztráty zraku.

V tomto článku se dozvíte, proč a jak lidé používají bílé hole, význam bílé hole a pravidla a předpisy týkající se používání bílé hole.

Jak nevidomý používá bílou hůl?

Lidé, kteří jsou nevidomí nebo slabozrací, často používají bílé hole. Není to proto, že by měli potíže s chůzí – místo toho je to proto, že jim hůl pomáhá při chůzi orientovat se.

Technika použití bílé hole byla oficiálně vyvinuta v roce 1944 Richardem E. Hooverem, veteránem a specialistou na rehabilitaci. Cvičení houpání holí před sebou ze strany na stranu bylo po něm pojmenováno: Hooverova metoda.

Bílé hole se však používaly přinejmenším od 20. a 30. let 20. století, kdy bylo přidáno bílé zbarvení, aby se zlepšila viditelnost vycházkových holí pro nevidomé.

Použití bílé hole může zvýšit nezávislost a mobilitu tím, že lidem, kteří jsou nevidomí nebo slabozrací, umožní bezpečný pohyb bez lidského nebo zvířecího průvodce.

Lidé se učí používat hůl prostřednictvím tréninku orientace a mobility. Člověk může při chůzi použít hůl k identifikaci překážek před sebou. Hůl také naznačuje lidem v okolí, že je osoba slepá.

Teoreticky může nést bílou hůl každý. Obvykle se však považují za zdravotnické prostředky, které mají používat pouze lidé s odpovídajícími potřebami a školením.

Pokud si všimnete, že máte potíže s viděním překážek před sebou, nebo když při chůzi kolem zakopnete a přepadnete, můžete zvážit použití bílé hole, která vám pomůže s mobilitou.

Kolik druhů bílých holí existuje?

Pro různé úrovně ztráty zraku byly vyvinuty různé typy bílých holí:

 • Plně bílá hůl používají lidé, kteří jsou zcela slepí, což znamená, že nemají použitelné vidění.
 • Bílá hůl s červeným dnem označuje slabé vidění, ale ne úplnou slepotu. Tato hůl je pro lidi, kteří mají alespoň nízkou úroveň použitelného zraku, ale přesto potřebují pomoc, aby se vyhnuli překážkám.
 • Červenobílá pruhovaná hůl používají lidé, kteří jsou jak úplně slepí, tak úplně hluší.

Existují také určité rozdíly ve velikosti a typu hůlky, kterou můžete použít:

 • Dlouhé hole jsou nejčastější. Táhnou se od hrudníku až k zemi. Tento typ holí se při chůzi převaluje nebo houpe ze strany na stranu, abyste identifikovali překážky.
 • Symbol hole jsou často používány lidmi, kteří mají slabý, ale částečně použitelný zrak. Jsou menší než dlouhé hole a jsou nejužitečnější k tomu, aby lidé kolem vás věděli, že máte ztrátu zraku. Jsou méně užitečné pro detekci překážek na vaší cestě.
 • Vodící hůl je kratší než dlouhá hůl a drží se diagonálně přes vaše tělo. Tyto hůlky nejsou určeny k kývání ze strany na stranu, ale přesto mohou být užitečné při odhalování bezprostředních překážek na vaší cestě.

Liší se státní zákony v tom, jak můžete použít bílou hůl jako vodítko?

Většina států má zákony týkající se bílých holí. Většinou se však jedná o dopravní zákony, které diktují, jak musí řidiči reagovat na osobu používající bílou hůl.

Téměř každý stát má dopravní zákon o ustupování lidem, kteří používají bílé hole nebo jiná vodicí zařízení. Ale některé státy mají také zákony omezující, kdo může používat bílé hole – alespoň na veřejných ulicích a silnicích.

Následující státy omezují používání bílých holí nebo bílých holí s červenými špičkami na lidi, kteří jsou slepí nebo mají slabozraké:

 • Florida
 • Louisiana
 • Maryland
 • Minnesota
 • New York
 • Ohio
 • Texas
 • Utah
 • Vermont
 • Wisconsin

Více o pravidlech jednotlivých států týkajících se používání bílých holí si můžete přečíst prostřednictvím Americké rady pro nevidomé.

Jak se kvalifikujete pro bílou hůl?

Pokud jste slepí nebo slabozrací, můžete použít bílou hůl.

V některých státech, jako jsou ty uvedené výše, mohou lidé, kteří nesplňují podmínky pro tento typ hole, zaplatit pokutu, pokud na veřejné ulici použijí bílou, kovovou nebo červenobílou hůl.

Pokud potřebujete bílou hůl, můžete si promluvit se zdravotníkem. Vaše dávky zdravotního pojištění mohou pokrývat jeden a některé veřejné programy nabízejí bezplatné bílé hole těm, kteří se kvalifikují.

Pokud plánujete používat bílou hůl, je dobré se řádně proškolit, abyste věděli, jaké signály dát svému okolí. Specialisté na orientaci a mobilitu, kteří nabízejí školení v používání bílé hole, musí mít alespoň 120 hodin školení se zavázanýma očima, než získají certifikaci pro školení ostatních.

Existují bílé hole s chytrou technologií?

Inteligentní hole skutečně existují a nabízejí uživatelům další informace o překážkách, které je čekají

Některé z těchto chytrých holí mají ultrazvukové senzory, které jim umožňují detekovat překážky dále než standardní hůl. Ostatní mohou uživateli poskytnout informace o tom, jaký typ objektu jim stojí v cestě a jak daleko musí zajít, aby jej obešel.

Tyto hole mohou být užitečné, ale také drahé. Jak se vyvíjejí a zdokonalují nové technologie, ceny mohou klesat. Vědci ze Stanfordské univerzity vyvinuli jednu chytrou hůl, kterou lze vyrobit za zhruba 400 dolarů, zatímco dřívější verze stojí kolem 6 000 dolarů.

Lidé, kteří jsou nevidomí nebo slabozrací, mohou používat bílé hole, které jim pomohou bezpečně se pohybovat po světě. Většina států má dopravní zákony na ochranu lidí, kteří používají bílé hole, a uděluje jim přednost v jízdě. Některé státy také uplatňují trest na lidi, kteří používají bílé hole, ale nepotřebují je.

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem, pokud vám ztráta zraku ztěžuje pohyb nebo pokud jste začali zakopávat a spadnout na předměty před vámi. K dispozici je školení, které vám pomůže naučit se používat bílou hůl, a pojištění vám může pomoci pokrýt náklady.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY