Braxton-Hicksovy kontrakce vs. skutečné kontrakce

Konečné fáze těhotenství

Když jste v závěrečné fázi těhotenství, kontrakce jsou jako budík vašeho těla, který vás upozorní, že máte porod. Někdy však kontrakce mohou vydávat falešný poplach.

Říká se jim Braxton-Hicksovy kontrakce, pojmenované po lékaři, který je jako první popsal. Můžete si je představit jako cvičné kontrakce, které připraví vaše tělo na příchod miminka, ale nejsou to pravé ořechové.

Nejste si jisti, zda máte Braxton-Hicksovy kontrakce nebo skutečné? Zde je průvodce, který vám pomůže rozpoznat rozdíl.

Co jsou Braxton-Hicksovy kontrakce?

Braxton-Hicksovy kontrakce se někdy nazývají „falešný porod“, protože vám dávají falešný pocit, že máte skutečné kontrakce.

Ačkoli mohou ztenčit děložní hrdlo (otevírání dělohy), jako to dělají skutečné kontrakce, Braxton-Hicksovy kontrakce nakonec nepovedou k porodu.

Braxton-Hicksovy kontrakce obvykle začínají ve třetím trimestru těhotenství. Čas od času dorazí, často odpoledne nebo večer a zvláště poté, co jste měli aktivní den. Nevšimnete si žádného skutečného vzoru, ale Braxton-Hicksovy kontrakce mohou přicházet častěji, čím více se blížíte k termínu porodu.

Když zasáhne Braxton-Hicksova kontrakce, ucítíte svírání v břiše. Obvykle to není bolestivé, ale může být.

Příznaky, že máte Braxton-Hicksovy kontrakce, zahrnují:

  • kontrakce, které přicházejí a odcházejí
  • kontrakce, které se nezesilují ani nepřibližují
  • kontrakce, které odezní, když změníte polohu nebo vyprázdníte močový měchýř

Co jsou skutečné porodní kontrakce?

Ke skutečným kontrakcím dochází, když vaše tělo uvolňuje hormon zvaný oxytocin, který stimuluje kontrakci dělohy. Jsou signálem, že vaše tělo rodí:

  • U mnoha žen začínají skutečné kontrakce zhruba ve 40. týdnu těhotenství.
  • Skutečné kontrakce, které začnou před 37. týdnem, lze klasifikovat jako předčasný porod.

Skutečné kontrakce utahují horní část vaší dělohy, aby tlačily vaše dítě dolů do porodních cest v rámci přípravy na porod. Také ztenčují váš děložní čípek, aby pomohly vašemu dítěti projít.

Pocit skutečné kontrakce byl popsán jako vlna. Bolest začíná nízko, stoupá, dokud nedosáhne vrcholu a nakonec odezní. Pokud se dotknete břicha, je to během kontrakce těžké.

Že jste v opravdovém porodu, poznáte, když jsou kontrakce rovnoměrně rozložené (například pět minut od sebe) a čas mezi nimi se stále zkracuje (tři minuty od sebe, pak dvě minuty a pak jedna). Skutečné kontrakce jsou také časem intenzivnější a bolestivější.

Existují další stopy toho, že rodíte, včetně těchto:

  • Při použití koupelny můžete vidět shluk narůžovělého nebo krvavého hlenu. Tomu se říká „krvavá show“.
  • Můžete mít pocit, že dítě „kleslo“ níže do vašeho břicha.
  • Můžete zaznamenat únik tekutiny z pochvy. To je známka toho, že se vám rozbila „voda“ (vak s tekutinou zvaný plodový vak).

Jak poznáte rozdíl?

Tato tabulka vám může pomoci zjistit, zda skutečně rodíte, nebo jen „cvičíte“:

Braxton-Hicksovy kontrakce Skutečné kontrakce
Kdy začínají? Již ve druhém trimestru, ale častěji ve třetím trimestru Po 37. týdnu těhotenství (pokud přijdou dříve, může to být známka předčasného porodu)
Jak často přicházejí? Čas od času v žádném pravidelném vzoru V pravidelných intervalech se k sobě časem přibližují
Jak dlouho vydrží? Od méně než 30 sekund do 2 minut Od 30 do 70 sekund
Jak se cítí? Jako utahování nebo mačkání, ale obvykle ne bolestivé Jako napínání nebo křeče, které přicházejí ve vlnách, začínají vzadu a pohybují se dopředu, postupem času jsou intenzivnější a bolestivější.

Co dělat, když máte kontrakce

Kontrakce, které se objeví jen čas od času, jsou s největší pravděpodobností Braxton-Hicks. Pokud ale začnou přicházet pravidelně, načasujte je zhruba na hodinu. Pokud se zesílí nebo přiblíží k sobě, pravděpodobně zažíváte skutečný porod.

Když jsou od sebe asi pět nebo šest minut, je pravděpodobně čas popadnout tašku a vydat se do nemocnice.

Pokud si nejste jisti, zda skutečně rodíte, zavolejte svému lékaři nebo jděte do porodnice. Raději vyhledejte lékařskou pomoc, i když se ukáže, že jde o planý poplach.

Je obzvláště důležité dostat se do nemocnice, pokud jste méně než 37 týdnů těhotenství, kontrakce jsou obzvláště bolestivé nebo vám praskla voda.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY