CHOPN a alergie: Vyvarujte se znečišťujících látek a alergenů

Přehled

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní plicní onemocnění, které ztěžuje dýchání. Pokud máte CHOPN, je důležité podniknout kroky, abyste se vyhnuli spouštěčům, které mohou vaše příznaky zhoršit. Například kouř, chemické výpary, znečištění ovzduší, vysoké hladiny ozónu a studené teploty vzduchu mohou zhoršit vaše příznaky.

Někteří lidé s CHOPN mají také astma nebo alergie na životní prostředí. Běžné alergeny, jako jsou pyl a roztoči, mohou také zhoršit vaši CHOPN.

Jaká je souvislost mezi CHOPN, astmatem a alergeny?

Při astmatu jsou vaše dýchací cesty chronicky zanícené. Při akutním astmatickém záchvatu ještě více otečou a produkují hustý hlen. To může zablokovat vaše dýchací cesty, což ztěžuje dýchání. Mezi běžné spouštěče astmatu patří alergeny z prostředí, jako jsou roztoči a zvířecí srst.

Příznaky astmatu a CHOPN je někdy těžké rozlišit. Oba stavy způsobují chronický zánět vašich dýchacích cest a narušují vaši schopnost dýchat. Někteří lidé mají syndrom překrytí astmatu-CHOPN (ACOS) – termín používaný k popisu lidí, kteří mají rysy obou onemocnění.

Kolik lidí s CHOPN má ACOS? Odhady se pohybují od asi 12 do 55 procent, hlásí výzkumníci z respirační medicíny. Podle vědců v International Journal of Tuberculosis and Lung Disease může být pravděpodobnější, že budete hospitalizováni, pokud máte ACOS spíše než samotnou CHOPN. To není překvapivé, když vezmete v úvahu způsoby, jak obě onemocnění ovlivňují vaše dýchací cesty. Astmatické záchvaty jsou zvláště nebezpečné, když jsou vaše plíce již ohroženy CHOPN.

Jak se můžete vyhnout běžným vnitřním alergenům?

Pokud máte CHOPN, snažte se omezit vystavení vnitřnímu znečištění ovzduší a dráždivým látkám, včetně kouře a aerosolových sprejů. Možná se budete muset vyhnout běžným vzdušným alergenům, zvláště pokud vám bylo diagnostikováno astma, alergie na životní prostředí nebo ACOS. Může být těžké se vzdušným alergenům úplně vyhnout, ale můžete podniknout kroky ke snížení expozice.

Pyl

Pokud se vaše dýchací potíže během určitých období roku zhorší, můžete reagovat na pyl sezónních rostlin. Pokud máte podezření, že vaše příznaky spouští pyl, zkontrolujte místní meteorologickou síť, kde najdete předpovědi pylu. Když je počet pylu vysoký:

 • omezit pobyt venku
 • mějte zavřená okna v autě i doma
 • používejte klimatizaci s HEPA filtrem

Prachové roztoče

Roztoči jsou dalším běžným spouštěčem alergie, astmatu a CHOPN. Chcete-li omezit prašnost ve vaší domácnosti:

 • vyměňte koberce za dlažbu nebo dřevěné podlahy
 • pravidelně perte veškeré ložní prádlo a koberečky
 • pravidelně vysávejte svůj domov pomocí vysavače s HEPA filtrem
 • nainstalujte HEPA filtry do svých topných a chladicích systémů a pravidelně je vyměňujte

Při vysávání nebo utírání prachu používejte masku proti částicím N-95. Ještě lepší je přenechat tyto úkoly někomu, kdo nemá alergie, astma nebo CHOPN.

Pet Dander

Mikroskopické kousky kůže a vlasů tvoří zvířecí srst, běžný alergen. Pokud máte podezření, že váš mazlíček přispívá k vašim problémům s dýcháním, zvažte, zda mu najít jiný milující domov. V opačném případě je pravidelně koupejte, držte je mimo vaši ložnici a často doma vysávejte.

Plíseň

Plíseň je další častou příčinou alergických reakcí a astmatických záchvatů. I když na něj nejste alergičtí, vdechování plísní může vést k plísňové infekci v plicích. Riziko infekce je vyšší u lidí s CHOPN, varuje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Plísním se daří ve vlhkém prostředí. Pravidelně kontrolujte, zda váš domov nevykazuje známky plísně, zejména v blízkosti vodovodních baterií, sprchových hlavic, potrubí a střech. Udržujte vnitřní vlhkost vzduchu na 40 až 60 procentech pomocí klimatizací, odvlhčovačů a ventilátorů. Pokud plíseň najdete, sami ji nečistěte. Najměte si profesionála nebo požádejte někoho jiného, ​​aby postiženou oblast vyčistil.

Chemické výpary

Mnoho čisticích prostředků pro domácnost produkuje silné výpary, které mohou zhoršit vaše dýchací cesty. Běžnými viníky jsou bělidla, čističe koupelen, čističe na trouby a spreje. Vyhněte se používání takovýchto výrobků uvnitř v prostorách bez řádného větrání. Ještě lépe používejte ocet, jedlou sodu a jemné roztoky mýdla a vody, abyste splnili své potřeby čištění.

Chemické výpary z chemického čištění mohou být také dráždivé. Odstraňte plast z chemicky vyčištěných oděvů a před uložením nebo nošením je důkladně vyvětrejte.

Voňavé hygienické výrobky

Dokonce i mírné vůně mohou být pro některé lidi s alergiemi, astmatem nebo CHOPN obtěžující, zejména v uzavřených prostředích. Vyhněte se používání vonných mýdel, šamponů, parfémů a dalších hygienických produktů. Zahoďte také vonné svíčky a osvěžovače vzduchu.

Jídlo s sebou

Když máte CHOPN, vyhýbání se spouštěčům je klíčem ke zvládnutí příznaků, zlepšení kvality života a snížení rizika komplikací. Podnikněte kroky k omezení expozice znečišťujícím látkám, dráždivým látkám a alergenům, jako jsou:

 • kouř
 • pyl
 • roztoči
 • zvířecí srst
 • chemické výpary
 • vonné produkty

Pokud má váš lékař podezření, že máte kromě CHOPN i astma nebo alergie, může vám nařídit testy funkce plic, krevní testy, kožní prick testy nebo jiné testy na alergie. Pokud je vám diagnostikováno astma nebo alergie na životní prostředí, užívejte léky podle předpisu a dodržujte doporučený plán léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY