Co je Piriformis syndrom?

Přehled

Možná jste slyšeli o ischias, bolesti, která začíná v hýždích a stéká po jedné nebo obou nohách. Ischias je obvykle způsoben tlakem nebo podrážděním nervů v dolní části zad. Jeden stav, který způsobuje tlak na tyto nervy, se nazývá syndrom piriformis.

Piriformis je sval, který vybíhá z přední části křížové kosti. To je kost ve tvaru trojúhelníku mezi vašimi dvěma kyčelními kostmi v pánvi. Sval se táhne přes sedací nerv až k horní části stehenní kosti. Stehenní kost je velká kost v horní části nohy.

Piriformis pomáhá stehnu pohybovat se ze strany na stranu. Křeč piriformisového svalu může vyvíjet tlak na ischiatický nerv a způsobit příznaky. Výsledkem je piriformis syndrom.

Příznaky syndromu piriformis

Ischias je hlavním příznakem syndromu piriformis. Můžete však zažít i jiné. Často je nepohodlí pociťováno v jiné části těla, jako je zadní část nohy. Toto je známé jako odkazovaná bolest.

Některé další běžné příznaky syndromu piriformis zahrnují:

 • necitlivost a mravenčení v hýždích, které se může šířit po zadní části nohy
 • citlivost svalů v hýždích
 • potíže s pohodlným sezením
 • bolest při sezení, která se zhoršuje, čím déle sedíte
 • bolest v hýždích a nohou, která se zhoršuje aktivitou

Ve vážných případech piriformis syndromu může být bolest v hýždích a nohou tak silná, že se stane invalidizující. Může se stát, že nebudete schopni dokončit základní, každodenní úkoly, jako je sezení u počítače, řízení po libovolně dlouhou dobu nebo provádění domácích prací.

Příčiny piriformis syndromu

Piriformis trénuje každý den. Používáte ho při chůzi nebo otáčení spodní části těla. Využijete ho dokonce jen při přenášení váhy z jedné strany na druhou. Sval se může poranit nebo podrážděný dlouhým obdobím nečinnosti nebo přílišným cvičením.

Některé běžné příčiny syndromu piriformis zahrnují:

 • nadužívání z nadměrného cvičení
 • běh a další opakující se činnosti zahrnující nohy
 • sezení po delší dobu
 • zvedání těžkých předmětů
 • rozsáhlé lezení po schodech

Zranění mohou také poškodit sval a způsobit jeho tlak na sedací nerv. Mezi typické příčiny poranění piriformis patří:

 • náhlé zkroucení kyčle
 • špatný pád
 • přímý zásah při sportu
 • nehoda vozidla
 • penetrační rána, která dosáhne svalu

Rizikové faktory tohoto syndromu

Každý, kdo sedí po dlouhou dobu, jako jsou lidé, kteří sedí celý den u stolu nebo po dlouhou dobu před televizí, je vystaven vyššímu riziku syndromu piriformis. Jste také vystaveni zvýšenému riziku, pokud se účastníte častých a přísných tréninků dolní části těla.

Diagnostika piriformis syndromu

Navštivte svého lékaře, pokud zaznamenáte bolest nebo necitlivost v hýždích nebo nohou, která trvá déle než několik týdnů. Ischias může přetrvávat několik týdnů nebo déle, v závislosti na příčině. Měli byste také navštívit svého lékaře, pokud vaše příznaky přicházejí a odcházejí často.

Vaše návštěva lékaře bude zahrnovat přehled vaší anamnézy, vašich příznaků a všech možných příčin vaší bolesti. Buďte připraveni podrobně probrat své příznaky. Pokud jste nedávno upadli nebo si vzpomněli na namáhání svalu při sportu, nezapomeňte tuto informaci sdílet se svým lékařem. Nezáleží na tom, jestli si nejste jisti, že to je to, co spustilo vaše příznaky.

Váš lékař také provede fyzickou prohlídku. Budete podrobeni řadě pohybů, abyste zjistili, jaké pozice způsobují bolest.

Některé zobrazovací testy mohou být také nutné, aby pomohly vyloučit jiné příčiny vaší bolesti. Vyšetření magnetickou rezonancí nebo CT vyšetření může pomoci lékaři určit, zda bolest způsobuje artritida nebo prasklá ploténka. Pokud se zdá, že syndrom piriformis způsobuje vaše příznaky, ultrazvuk svalu může být užitečný při diagnostice stavu.

Léčba syndromu piriformis

Piriformis syndrom často nevyžaduje žádnou léčbu. Odpočinek a vyhýbání se činnostem, které spouštějí vaše příznaky, jsou obvykle prvními přístupy, které je třeba podniknout.

Možná se budete cítit lépe, když budete střídat led a teplo na hýždích nebo nohách. Zabalte ledový obklad do tenkého ručníku, abyste se ledový obklad přímo nedotýkali vaší pokožky. Udržujte led na 15 až 20 minut. Poté přibližně stejnou dobu používejte vyhřívací podložku na nízkém nastavení. Zkuste to každých pár hodin, abyste zmírnili bolest.

Lépe vám mohou pomoci i volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil) nebo naproxen (Aleve).

Bolest a necitlivost spojená se syndromem piriformis mohou vymizet bez další léčby. Pokud ne, můžete mít prospěch z fyzikální terapie. Naučíte se různé strečinky a cviky ke zlepšení síly a flexibility piriformis.

Jedním jednoduchým cvikem, který můžete vyzkoušet, je lehnout si na záda s oběma pokrčenými koleny. Zvedněte levý kotník a opřete ho o pravé koleno. Poté jemně přitáhněte pravé koleno k hrudníku a držte ho po dobu pěti sekund. Pomalu vraťte obě nohy do výchozí polohy a proveďte stejné protažení na druhou stranu. Poté opakujte oba úseky.

V závažných případech syndromu piriformis můžete potřebovat injekce kortikosteroidů, které pomohou zmírnit zánět svalu. Můžete také najít úlevu po léčbě transkutánním elektrickým nervovým stimulátorem (TENS). Zařízení TENS je ruční jednotka, která vysílá malé elektrické náboje přes kůži do nervů pod ní. Elektrická energie stimuluje nervy a zasahuje do signálů bolesti do mozku.

Pokud stále potřebujete úlevu, možná budete potřebovat operaci k přeříznutí svalu piriformis, aby se zmírnil tlak na sedací nerv. To je však potřeba jen zřídka.

Prevence syndromu piriformis

I když cvičení může někdy způsobit syndrom piriformis, pravidelné cvičení může pomoci snížit vaše riziko. Svaly potřebují cvičení, aby zůstaly silné a zdravé. Abyste předešli zraněním, která vedou k piriformis syndromu, měli byste udělat následující:

 • zahřejte se a protáhněte se, než začnete běhat nebo se pustit do intenzivního tréninku
 • postupně zvyšujte intenzitu jakéhokoli cvičení nebo sportu, který děláte
 • vyhněte se běhání do kopce a z kopce nebo po nerovném povrchu
 • vstaňte a pohybujte se, abyste neseděli nebo neleželi příliš dlouho bez nějaké aktivity

Pokud jste se již léčili se syndromem piriformis, můžete mít o něco vyšší riziko, že se vrátí. Pokud budete postupovat podle cvičení naučených ve fyzikální terapii, měli byste být schopni vyhnout se recidivě kromě vážného zranění.

Výhled na tento syndrom

Piriformis syndrom je neobvyklý stav a může být obtížné diagnostikovat. Obvykle se dá léčit odpočinkem a fyzikální terapií.

Zůstat aktivní, ale ujistit se, že se před cvičením protáhnete, by vám mělo pomoci, aby se vaše záda a nohy před, během a po cvičení cítili lépe.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY