Co je prasklá ploténka a jak se léčí?

Přehled

Páteřní ploténky jsou polštáře tlumící nárazy mezi obratli. Obratle jsou velké kosti páteře. Pokud se páteř roztrhne a ploténky vyčnívají ven, mohou tlačit nebo „skřípnout“ blízké míšní nervy. Toto je známé jako prasklá, herniovaná nebo sklouznutá ploténka.

Prasklá ploténka způsobuje silnou bolest dolní části zad a někdy vystřelující bolest do zadní části nohou, která je známá jako ischias. Příznaky ruptury ploténky se obvykle samy zahojí po několika týdnech až měsíci. Pokud problém přetrvává měsíce a stane se chronickým, můžete se rozhodnout nakonec zvážit operaci.

Příznaky

Silná bolest dolní části zad sama o sobě může být příznakem prasklé ploténky, ale může být také způsobena natažením nebo podvrtnutím svalů, šlach a vazů. Bolest v kříži v kombinaci s bolestí vystřelující do zadní části jedné nebo obou nohou (ischias) však obvykle ukazuje na vyhřezlou nebo prasklou ploténku.

Mezi příznaky ischias patří:

  • ostrá bolest v zadní části hýždí a nohy (obvykle jedna noha)
  • mravenčení v části nohy nebo v chodidle
  • slabost v noze

Pokud máte prasklou ploténku, ischias se může zhoršit, když se ohnete s narovnanýma nohama nebo když sedíte. To proto, že ty pohyby tahají za sedací nerv. Můžete také cítit ostrou bolest, když kýcháte, kašlete nebo sedíte na záchodě.

Příčiny

Normálně gumové kotouče umožňují, aby se páteř ohýbala a absorbovala síly na páteř, když se kroutíte, ohýbáte nebo zvedáte. Stárnutím se disky začínají opotřebovávat. Mohou se trochu zploštit nebo vyboulit směrem ven, jako podhuštěná pneumatika. Želatinový materiál uvnitř ploténky začne vysychat a ztuhnout a vrstvy vláknité stěny ploténky se začnou oddělovat a třepit.

Pokud poškozená ploténka tlačí na blízké míšní nervy, zanítí se. Ruptura ploténky v dolní části zad typicky postihuje kořeny ischiatického nervu, které vycházejí z páteře na obou stranách plotének. Sedací nervy procházejí hýžděmi, dolů po noze a do chodidla. To je důvod, proč v těchto místech cítíte bolest, brnění a necitlivost.

Oslabené ploténky mohou být náchylnější k prasknutí v důsledku každodenních činností a práce nebo při sportu, autonehodách nebo pádech. Často je obtížné spojit prasknutí disku s nějakou konkrétní událostí, protože k němu může dojít jako součást procesu stárnutí disku.

Diagnóza

Lékaři mohou často diagnostikovat prasklou ploténku na základě příznaků, zejména ischias. Je to proto, že skřípnuté nervy v blízkosti plotének ovlivňují různé oblasti hýždí, nohou a chodidel.

Můžete předpokládat, že váš lékař by měl nařídit CT nebo MRI, aby našel postiženou ploténku. V mnoha případech však ke spolehlivé diagnóze stačí důkladné vyšetření a zodpovězení podrobných otázek o příznacích a historii potíží. Ve středním věku vypadají ploténky na MRI často abnormálně, ale nezpůsobují bolest ani žádné jiné problémy.

Léčba

Bolesti zad a ischias související s ploténkami se často zlepšují samy o sobě během několika týdnů, i když v některých případech mohou trvat déle. V případě nové bolesti ploténky nebo vzplanutí stávajícího stavu současné pokyny pro léčbu doporučují, abyste nejprve použili kroky sebeobsluhy ke zmírnění příznaků a počkali, až se vaše záda zahojí. Standardní „konzervativní“ péče zahrnuje:

Teplo a zima

Přikládání studených obkladů na bolestivé místo, když poprvé začnete pociťovat bolest, může pomoci umrtvit nervy a snížit nepohodlí. Nahřívací polštářky a horké koupele později mohou snížit napětí a křeče ve svalech dolní části zad, takže se můžete volněji pohybovat. Zjistěte více o léčbě bolesti chladem a teplem.

Léky proti bolesti

Léky proti bolesti bez předpisu (OTC) mohou pomoci snížit bolest a zánět. Mohou zahrnovat:

  • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), jako je ibuprofen (Advil, Motrin)
  • naproxen (Aleve)
  • acetaminofen (Tylenol)
  • aspirin

Vezměte doporučené dávkování. Nadměrné nebo dlouhodobé užívání, zejména NSAID, může způsobit poškození žaludku a krvácení.

Pokud OTC léky proti bolesti a jiné domácí léky nepomáhají, může vám lékař doporučit léky na uvolnění svalů na předpis.

Zůstaň aktivní

Prodloužený klid na lůžku se nedoporučuje při bolestech zad, i když je dobré si odpočinout na několik hodin v kuse. Jinak se zkus přes den trochu procházet a držet se co nejvíce běžných denních činností, i když to trochu bolí.

Cvičení

Když vaše bolesti začnou ustupovat, jemné cvičení a protažení vám mohou pomoci vrátit se k běžným činnostem, včetně práce. Ale ujistěte se, že dostanete pokyny od svého lékaře nebo navštivte fyzioterapeuta, který vám ukáže bezpečné cvičení a protažení proti bolesti zad.

Doplňková péče

Manipulace s páteří (chiropraxe), masáž a akupunktura mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí, zatímco se vaše záda hojí. Ujistěte se, že osoba, která poskytuje tyto služby, je licencovaným profesionálem. Řekněte jim o své prasklé ploténce, aby mohli správně léčit váš stav.

Kdy uvažovat o operaci

Pokud bolest a ischias přetrvávají tři měsíce nebo déle, považuje se to za chronické a může vyžadovat vyšší úroveň péče. Mnoho lidí v této fázi začíná přemýšlet o operaci.

Injekce protizánětlivých steroidů do oblasti poblíž zaníceného nervu a prasklé ploténky mohou pomoci oddálit operaci, ale nejsou dlouhodobým řešením. Injekce mohou poskytnout úlevu až na několik měsíců, ale úleva odezní. Existují limity, kolik injekcí můžete bezpečně podat v daném roce.

Rozhodnutí pokročit s operací je individuální rozhodnutí. Váš lékař by vám měl vysvětlit všechna pro a proti, abyste mohli učinit informované rozhodnutí, které odpovídá vašemu životnímu stylu.

Nejběžnější operace se nazývá diskektomie. Chirurgické techniky se liší, ale diskektomie odstraní část prasklé ploténky, takže již netlačí na kořeny míšního nervu. V mnoha případech to lze provést ambulantně.

Operace plotének nebude zaručeně fungovat a bolest se může zhoršit. Disk může později znovu prasknout nebo může selhat jiný disk.

Zotavení

Většina bolestí plotének se podstatně zlepší do měsíce. Očekávejte postupné zlepšení po časném, akutním stádiu hned po vzplanutí.

V budoucnu může cvičení pomoci předejít budoucímu vzplanutí bolesti ploténky. Tradiční cvičení, stejně jako jóga a tai chi mohou pomoci zpevnit a posílit svaly jádra, které podporují vaši páteř. Pamatujte, že to s žádným druhem cvičení nepřehánějte, protože by to mohlo vyvolat nové bolesti zad.

Opotřebení disku má tendenci se časem zhoršovat, takže byste se měli připravit na občasné vzplanutí. Nejlepším řešením je udržovat si zdraví zad. Můžete to udělat takto:

  • pravidelně cvičit
  • udržení zdravé hmotnosti
  • vyhýbání se činnostem, které způsobují bolesti zad

Výhled

Ruptura plotének je stále častější se stárnutím a rozpadem páteřních plotének. Možná nebude možné předejít prasknutí ploténky, ale pravidelné cvičení na zpevnění zad může snížit vaše riziko.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY