Co říká věda o spojení mezi fibromyalgií a epizodami migrény

I když to ještě není plně pochopeno, výzkum ukazuje silnou souvislost mezi fibromyalgií a příznaky migrény.

V roce 2021 postihla chronická bolest přes 51 milionů dospělých pouze ve Spojených státech. Více než 17 milionů těchto dospělých zažilo vysilující chronickou bolest, která omezovala jejich každodenní aktivity.

Epizody fibromyalgie i migrény mohou způsobit chronickou bolest, která ztěžuje každodenní fungování. A u lidí, kteří mají obě onemocnění, výzkum naznačuje, že fibromyalgie může dokonce zhoršit a častější příznaky migrény.

Níže prozkoumáme, co věda říká o vztahu mezi fibromyalgií a migrénou, včetně toho, jaké možnosti léčby jsou pro oba dostupné.

Existuje souvislost mezi fibromyalgií a epizodami migrény?

Výzkum ukazuje, že fibromyalgie a migréna se často vyskytují společně a že fibromyalgie může ovlivnit frekvenci a závažnost epizod migrény u lidí, kteří mají obě onemocnění.

Následující studie prokázaly souvislost:

 • V jednom studie z roku 2019Vědci zjistili, že příznaky migrény byly dvakrát častější u lidí s fibromyalgií než u lidí bez ní. A u účastníků studie, kteří zažili epizody migrény, bylo riziko fibromyalgie až 1,5krát vyšší.
 • Podobná studie zjistila, že více než 30 % účastníků s příznaky migrény mělo také fibromyalgii, přičemž tento stav byl častější u pacientů s chronickou migrénou a epizodami migrény s aurou.
 • Několik studií také zjistilo, že fibromyalgie může ovlivnit frekvenci a závažnost migrény. V jednom studie z roku 2018fibromyalgie byla spojena s vyšší závažností bolesti hlavy a vyšší invaliditou související s migrénou.
 • Další studie z téhož roku zjistili, že účastníci s migrénou i fibromyalgií zažívali častější a bolestivější epizody migrény a také nižší kvalitu života.

Většina studií o fibromyalgii a migréně nerozlišuje mezi různými typy migrény, jako je komplexní nebo oční migréna. Nicméně, některé z výzkum naznačuje, že lidé s chronickou migrénou a migrénou s aurou mohou být více postiženi.

Co se děje v mozku, když máte fibromyalgii?

Fibromyalgie je chronický zdravotní stav, který se vyznačuje bolestí a citlivostí celého těla, chronickou únavou a potížemi se spánkem.

Výzkumníci si nejsou zcela jisti, co způsobuje fibromyalgii, ale důkazy naznačují, že ovlivňuje způsob, jakým nervy mozku přijímají a přenášejí informace související s bolestí. Z tohoto důvodu se lidé s fibromyalgií zdají být citlivější na bolest než lidé bez tohoto onemocnění.

Bylo to užitečné?

Jaké léky pomáhají s fibromyalgií a epizodami migrény?

Léčba první linie fibromyalgie a migrény obecně zahrnuje léky, které snižují bolest.

I když neexistuje žádný lék na fibromyalgii, existují čtyři léky běžně předepisované pro pomoc při léčbě bolesti:

 • amitriptylin
 • duloxetin
 • milnacipran
 • pregabalin

Výzkum ukázal, že zhruba čtvrtina lidí žijících s fibromyalgií může najít úlevu od bolesti pomocí těchto léků.

Léčba migrény také zahrnuje kombinaci léků proti bolesti a dalších léků, které mohou být užitečné pro snížení frekvence migrény. Mezi léky na migrénu patří jak preventivní léky, tak léky na akutní epizody.

Preventivní léky zahrnují:

 • léky na krevní tlak
 • antidepresiva
 • léky proti záchvatům
 • Botox
 • Léky blokující CGRP

Mezi léky na akutní epizodu migrény patří:

 • acetaminofen (Tylenol)

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • triptany
 • antiemetika

Pokud máte jak fibromyalgii, tak migrénu, může kombinace léků pomoci snížit vaše příznaky. Vy a váš lékař však budete úzce spolupracovat, abyste se rozhodli, které možnosti léčby jsou pro vás nejlepší.

Alternativní léčba bolesti fibrobolů a epizod migrény

Doplňkové a integrační léčby mohou být také užitečné při snižování bolesti a zlepšování kvality života u lidí žijících s fibromyalgií a epizodami migrény.

Jeden recenze z roku 2020 zjistili, že akupunktura byla prospěšná pro snížení bolesti u lidí žijících s chronickými bolestivými stavy, včetně chronické migrény. A další výzkum naznačuje, že akupunktura může být také užitečná pro snížení bolesti způsobené fibromyalgií.

V jiném recenze z roku 2019Vědci zjistili, že aktivity jako jóga a tai chi zřejmě pomáhají snižovat frekvenci a závažnost migrény. Výzkum také naznačuje, že aktivity jako jóga mohou být užitečné při snižování bolesti fibromyalgie a zlepšování fungování a nálady.

Mezi další doplňkové léčby, které mohou být užitečné pro chronické bolestivé stavy, jako je fibromyalgie a migréna, patří terapeutická masáž, všímavost a některé doplňky. Vědci však stále zkoumají, jak účinné mohou být tyto přístupy pro tyto podmínky.

Život s fibromyalgií

Přes 4 miliony dospělí ve Spojených státech – nebo zhruba 2 % populace – žijí s fibromyalgií. Pokud vám nebo někomu, koho milujete, byl nedávno diagnostikován tento stav, můžete se podívat na tyto zdroje, které nabízejí vzdělání a podporu:

 • Nadace pro artritidu
 • Národní asociace fibromyalgie
 • Fibromyalgia Care Society of America
 • Národní centrum pro doplňkové a integrované zdraví
Bylo to užitečné?

Výzkum ukazuje, že fibromyalgie a migréna se běžně vyskytují společně a že jeden z těchto stavů může zvýšit riziko vzniku druhého.

Studie také ukazují, že u lidí, kteří prožívají epizody migrény, může fibromyalgie ovlivnit frekvenci a závažnost těchto epizod.

Medikace je nejběžnějším léčebným přístupem, který pomáhá zvládat bolest jak u fibromyalgie, tak u migrény. Několik dalších komplementárních přístupů by však mohlo být přínosných pro snížení úrovně chronické bolesti a zlepšení kvality života u lidí s oběma onemocněními.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY