Co se stane, když si zlomíte pánev?

Zlomená pánev je zlomenina jedné nebo více kostí v podbřišku. Zlomeniny pánve jsou obvykle způsobeny traumaty s vysokým nárazem, jako jsou automobilové nehody. Zlomeniny pánve mohou být závažné a mohou doprovázet další život ohrožující zranění.

Zlomená pánev nastane, když si zlomíte jednu z pánevních kostí, která zahrnuje kyčelní kosti, křížovou kost a kostrč. Vaše pánev je obvykle velmi stabilní struktura, ale za určitých podmínek se může zlomit.

Zlomená pánev je nejčastější po traumatu z vysokého nárazu, jako je autonehoda nebo pád z velké výšky. Starší dospělí, kteří mívají slabší kosti, si mohou po nízkém nárazovém pádu také zlomit pánev. Zlomeniny pánve mají různou závažnost a mohou zahrnovat cokoli od jedné trhliny až po několik závažných zlomenin.

Tento článek vám poskytne více informací o různých typech zlomenin pánve, o tom, jak se léčí a jak vypadá zotavení.

Co je zlomená pánev?

Zlomená pánev je zlomenina (zlomenina) jakékoli kosti vaší pánve. Pánevní kosti tvoří strukturu ve tvaru motýla na základně vaší páteře. Kosti v pánvi zahrnují kyčle, křížovou kost a kostrč. Společně tyto kosti pomáhají podporovat a chránit orgány, nervy a další tkáně v podbřišku.

Zlomená pánev může zahrnovat menší zlomeninu, kdy se vaše kost zdá popraskaná, nebo velké posunutí, kdy kost vypadne z místa. Vaše kosti se také mohou zlomit na několika místech současně. Kvůli prstencovému tvaru vaší pánve často dochází ke zlomenině jedné části pánve spolu se zlomeninou jiné části.

Typy zlomenin pánve

Lékař klasifikuje vaši zlomeninu pánve jako jeden ze dvou typů: stabilní nebo nestabilní.

Stabilní zlomeniny

U stabilní zlomeniny je obvykle pouze jedna zlomenina ve vaší pánevní struktuře a konce zlomených kostí jsou zarovnány jedna s druhou. Ke stabilním zlomeninám obvykle dochází při úrazech s nízkým dopadem, jako jsou pády ze sedu nebo ze stoje. Díky tomu jsou častější u starších dospělých s kostní slabostí.

Pokud máte stabilní zlomeninu pánve, může být dále klasifikována jako:

 • Uzavřená zlomenina: Vaše kůže není zlomená.
 • Částečná zlomenina: Ta přestávka neprojde celou vaší kostí.
 • Stresová zlomenina: Tvoje kost má prasklinu.

Nestabilní zlomeniny

U nestabilní zlomeniny jsou obvykle dvě nebo více zlomenin ve vašem pánevním kruhu a konce zlomených kostí nejsou v jedné linii. K nestabilním zlomeninám obvykle dochází po úrazech s vysokým nárazem, jako jsou autonehody nebo pády z vysokých míst.

Nestabilní zlomeniny mohou být také klasifikovány jako:

 • Otevřené zlomeniny: Přes kůži vám trčí kost.
 • Vysunuté zlomeniny: Vaše kost se rozpadne na dva kusy a zkroutí se nebo se posune, takže konce do sebe snadno nezapadnou.

Běžné vzory

Lékař použije Young-Burgessova klasifikace systém k identifikaci typu zlomeniny v pánvi. Tento systém pomáhá lékařům klasifikovat běžné vzorce zlomenin pánve, což jim může pomoci při rozhodování o vaší léčbě. Tento klasifikační systém je založen na směru počátečního nárazu, který způsobil zlom. Mohou klasifikovat vaše zranění jako:

 • Přední a zadní kompresní poranění: přestávka zepředu dozadu
 • Poranění laterální kompresí: přestávka z jedné strany těla na druhou
 • Vertikální smykové poškození: vertikální zlom, který tlačí jednu část kosti nahoru k vaší hlavě

Co může způsobit zlomenou pánev?

Vaše pánev je silná struktura, takže zlomeniny pánve jsou vzácné a obvykle k nim dochází při traumatických událostech s velkým dopadem, jako jsou autonehody nebo motorky. Zlomená pánev může také nastat při nehodě, která zahrnuje rozdrcení nebo pád z výšky, například ze žebříku.

Vzhledem k závažnosti těchto nárazů dochází často současně k dalším zraněním. To může znamenat poškození tkáně nebo orgánů v pánevní dutině, jako jsou dolní střeva, močový měchýř a reprodukční orgány.

Zlomení pánve může také nastat u někoho se ztrátou kostní hmoty. Ztráta kostní hmoty je běžná u starších dospělých, kteří jsou ohroženi osteoporózou. Někdo s úbytkem kostní hmoty by si mohl zlomit pánevní kost pádem na zem ze stoje nebo chůze. Obvykle se jedná o stabilní zlomeniny.

Zřídka se může stát zlomenina, když se část vaší ischiální kosti odlomí v místě, kde se připojuje váš hamstringový sval. Toto se nazývá avulzní zlomenina. Nejčastěji je to vidět u mladých sportovců. Je také považována za stabilní zlomeninu.

Rizikové faktory zlomenin pánve

 • hraní určitých sportů
 • jízda na motorce
 • lezení
 • zapojení do vysokorychlostních aktivit
 • úbytek kostní hmoty (osteoporóza)

Příznaky zlomené pánve

Bolest je klíčovým indikátorem zlomené pánve. Bolest se obvykle zhoršuje při chůzi nebo při pohybu kyčle. Mohou se objevit i otoky nebo modřiny. Můžete cítit bolest v pánvi nebo v dolní části zad.

Ve vašem břiše je mnoho hlavních krevních cév a orgánů, které také mohly být zraněny v době zlomeniny pánve. Nestabilní zlomenina pánve je závažnou lékařskou pohotovostí, která vyžaduje okamžitou léčbu. Krvácení může být vnitřní a těžko identifikovatelné.

Může se objevit krvácení z pochvy, penisu nebo konečníku. Zavolejte 911 nebo místní pohotovostní služby a získejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte jakékoli krvácení nebo bolesti břicha.

Diagnostika zlomené pánve

Lékař provede fyzickou prohlídku a vyhledá případná život ohrožující zranění. Protože je vaše pánev tak blízko k vaší páteři, mohou také vyhodnotit bolest a rozsah pohybu vaší páteře, paží a nohou.

Lékař může nařídit rentgenové záření a počítačovou tomografii (CT) vašeho břicha a pánve, aby zjistil zlomeniny kostí a jakékoli krvácení. Lékaři mohou také provést retrográdní uretrografii, což je postup, který hledá poškození močové trubice.

Lékař bude bedlivě sledovat krvácení do břicha. Vnitřní krvácení je možné s některými zlomeninami pánve.

Jak se zlomenina pánve léčí?

Léčba zlomené pánve závisí na tom, zda se jedná o stabilní nebo nestabilní zlomeninu.

Stabilní zlomeniny se obvykle zahojí samy a nevyžadují chirurgický zákrok. Během procesu hojení můžete obecně pokračovat v chůzi, ale budete se muset spolehnout na berle nebo chodítko jako podporu.

Lékař může doporučit volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen, které vám pomohou kontrolovat bolest, když se léčíte.

U nestabilní zlomeniny je obvykle vyžadován chirurgický zákrok, aby se vaše pánevní kosti znovu srovnaly. Chirurg umístí chirurgické šrouby do vašich kostí, aby je pomohl udržet na místě, zatímco se hojí.

Lékař může také použít kosterní trakci, což je systém kladek a závaží, který pomáhá vyrovnat vaše kosti.

Po operaci nestabilní zlomeniny pánve budete muset zůstat v posteli a používat invalidní vozík po dobu několika dnů až týdnů, než se uzdravíte.

Lékař vám může předepsat antikoagulancium nebo ředidlo krve, aby se zabránilo krevním sraženinám v žilách nohou. Mohou také předepisovat léky proti bolesti.

Jak dlouho trvá zotavení ze zlomeniny pánve?

Lékař vám může povolit návrat k běžným aktivitám asi 3 měsíce po zranění. Někteří lidé však možná budou muset používat hůl nebo pomůcky pro chůzi déle.

Mnoho lidí s poraněním pánevní kosti má dlouhodobé problémy. Jeden 2022 Zpráva zjistila, že lidé v průměru 2 roky po léčbě zlomenin pánve uvádějí výrazně nižší kvalitu života jak psychicky, tak fyzicky. Je tomu tak i v případě, že zobrazení ukazuje zhojenou zlomeninu pánve.

Vzhledem k tomu, že zlomeniny pánve se často vyskytují spolu s jinými závažnými zraněními, vědci zdůrazňují, že je obtížné určit, zda zlomenina pánve nebo jiné postižení způsobily celkovou nespokojenost.

Jak se vaše zlomená pánev léčí, lékař může doporučit fyzikální terapii, která pomůže obnovit flexibilitu a rozsah pohybu v bocích. Tato cvičení vám pomohou vybudovat sílu a zvýšit průtok krve, což podporuje hojení.

Zlomená pánev je zlomenina kterékoli kosti, která tvoří pánevní prstenec na základně vaší páteře. Váš pánevní kruh je pevná a stabilní struktura. Zlomení těchto kostí vyžaduje značnou sílu, pokud nemáte ztrátu kostní hmoty nebo osteoporózu.

Náraz o vysoké energii, jako je autonehoda nebo pád z výšky, vám může zlomit pánev. Může se zlomit pouze jedna oblast vaší pánve nebo může být několik zlomenin kolem vašeho pánevního kruhu. Lékaři klasifikují vaši zlomeninu jako stabilní nebo nestabilní v závislosti na tom, kolik zlomenin existuje a zda jsou vaše kosti v jedné rovině.

Stabilní zlomená pánev se často zahojí sama a může vyžadovat pouze použití berlí nebo chodítka. Nestabilní zlomenina je lékařská pohotovost vyžadující okamžitou akci a chirurgický zákrok k umístění čepů a stabilizaci vaší pánve.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY