Co znamená hypoechogenní uzel na mé štítné žláze?

Co je hypoechogenní uzel?

Uzlíky štítné žlázy jsou malé hrudky nebo hrbolky ve štítné žláze, která se nachází na základně vašeho krku. Jsou malé a obvykle se objevují pouze během zkoušky. Uzliny se liší od zvětšené štítné žlázy, nazývané také struma, ale v případě nodulární strumy se tyto dva stavy někdy vyskytují současně.

Termín „hypoechogenní“ označuje způsob, jakým uzlina vypadá na ultrazvuku, nazývaném také sonogram. Ultrazvukové přístroje produkují zvukové vlny, které pronikají do vašeho těla a odrážejí se od tkání, kostí, svalů a dalších látek.

Způsob, jakým se tyto zvuky odrážejí a vytvářejí obraz, se nazývá echogenicita. Něco s nízkou echogenicitou se na obrázku jeví jako tmavé a nazývá se to hypoechogenní, zatímco něco s vysokou echogenicitou vypadá jako světlé a nazývá se to hyperechogenní.

Hypoechogenní uzel, někdy nazývaný hypoechogenní léze, na štítné žláze je hmota, která se na ultrazvuku jeví tmavší než okolní tkáň. To často naznačuje, že uzel je plný pevných, spíše než tekutých složek.

je to rakovina?

Většina uzlů štítné žlázy je benigních, což znamená, že nejsou rakovinné. O 2 nebo 3 z 20 jsou maligní nebo rakovinné. Zhoubné uzliny se mohou rozšířit do okolních tkání a dalších částí těla.

Pevné uzliny ve štítné žláze jsou spíše být maligní než uzliny naplněné tekutinou, ale stále jsou zřídka rakovinné.

Mějte na paměti, že zatímco hypoechogenní noduly jsou pravděpodobnější jako rakovinné, echogenita sama o sobě není spolehlivým prediktorem rakoviny štítné žlázy. Je to prostě známka toho, že váš lékař možná bude muset provést další testování, jako je biopsie.

Co jiného by to mohlo způsobit?

Uzly štítné žlázy jsou extrémně časté. Některé studie naznačují, že více než 50 procent populace může mít uzlík štítné žlázy.

Uzly štítné žlázy mohou být způsobeny řadou věcí, včetně:

  • nedostatek jódu
  • přerůstání tkáně štítné žlázy
  • cysta štítné žlázy
  • tyreoiditida, nazývaná také Hashimotova tyreoiditida
  • struma

Další kroky

Pokud se na vašem ultrazvuku objeví hypoechogenní uzel, váš lékař pravděpodobně provede další testy, aby zjistil, co to způsobuje.

Mezi další testy patří:

  • Aspirace jemnou jehlou (FNA) biopsie. Jedná se o jednoduchý postup v kanceláři, který trvá jen asi 20 minut. Během FNA váš lékař zavede tenkou jehlu do uzliny a odebere vzorek tkáně. Mohou použít ultrazvuk, aby je navedli k uzlu. Jakmile je vzorek odebrán, bude odeslán do laboratoře k testování.
  • Krevní test. Váš lékař může provést krevní test, aby zkontroloval hladiny hormonů, které mohou naznačovat, zda vaše štítná žláza funguje správně.
  • Skenování štítné žlázy. Tento zobrazovací test zahrnuje injekci do oblasti kolem štítné žlázy roztokem radioaktivního jódu. Poté budete vyzváni, abyste si lehli, zatímco speciální fotoaparát pořizuje snímky. Jak se vaše štítná žláza zobrazuje na těchto obrázcích, může také poskytnout vašemu lékaři lepší představu o funkci štítné žlázy.

Výhled

Uzly štítné žlázy jsou velmi časté a ve většině případů benigní. Pokud váš lékař našel hypoechogenní uzel během ultrazvuku, může jednoduše provést nějaké další testování, aby se ujistil, že neexistuje žádná základní příčina, která vyžaduje léčbu. Zatímco uzliny štítné žlázy mohou být známkou rakoviny, není to pravděpodobné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY