Crohnova choroba a granulomy: Co byste měli vědět

Granulomy jsou shluky bílých krvinek, které se někdy vyskytují u lidí s Crohnovou chorobou. Mohou učinit Crohnovu diagnózu definitivní. Léčba se nemusí nutně měnit na základě přítomnosti granulomů.

Doktor se dívá na výsledky endoskopie
FG Trade/Getty Images

Ačkoli miliony lidí Ve Spojených státech žijí se zánětlivým onemocněním střev (IBD), které zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu, příznaky ne vždy usnadňují diagnostiku konkrétního onemocnění.

Jedním ze způsobů, jak spolehlivěji potvrdit diagnózu Crohnovy choroby, je identifikace granulomů nebo uzlů bílých krvinek a jiných tkání.

Tento článek poskytne více podrobností o granulomech a jejich souvislosti s Crohnovou chorobou a také o tom, co může jejich přítomnost znamenat v kontextu diagnostiky stavu.

Co je to granulom?

Granulom je uzlík nebo hrudka bílých krvinek a jiných tkání. Granulomy se mohou vyvinout pod kůží nebo hluboko uvnitř těla v plicích nebo střevech. Mohou být nalezeny ve střevech během operace nebo jako součást biopsie související s endoskopií.

Granulomy jsou typicky nerakovinné a jsou součástí reakce těla na zánět, infekci nebo cizí předměty. Mohou být způsobeny nemocemi, dráždivými látkami a autoimunitními stavy.

Snaží se chránit tělo dvěma způsoby:

 1. udržet infekci na jednom místě a zabránit jejímu šíření
 2. izolování dráždivého nebo cizího předmětu, aby nedošlo k většímu poškození

Proč se to vyskytuje u Crohnovy choroby?

Je zapotřebí více výzkumu, abychom přesně pochopili, proč se u některých jedinců s Crohnovou chorobou tvoří granulomy.

Nedávný výzkum na toto téma neposkytuje informace o tom, jak často se granulomy nacházejí u lidí s Crohnovou chorobou. Starší výzkum však zjistil velký rozsah 21 % až 60 % lidí s Crohnovou chorobou mělo přítomné granulomy.

Jedna teorie říká, že granulomy jsou způsob, jak se tělo snaží vypořádat s příčinou Crohnovy choroby. The přesnou příčinu Crohnova choroba není známa, ale tělo se může pokoušet vytvořit granulomy kolem zdroje zánětu.

Jsou Crohnovy příznaky stejné nebo odlišné u granulomů?

Nějaký studie prokázali, že granulomy mohou naznačovat závažnější průběh onemocnění s vyšším stupněm vzplanutí a nutností hospitalizací.

To znamená, že někteří jedinci s granulomy mohou pociťovat nepříjemnější příznaky a vyžadovat agresivnější léčbu Crohnovy choroby.

Příznaky Crohnovy choroby

Obecně platí, že toto jsou příznaky, které můžete zaznamenat u Crohnovy choroby s přítomností granulomů nebo bez nich:

 • průjem
 • břišní křeče
 • krev ve stolici
 • horečka
 • únava
 • ztráta chuti k jídlu
 • ztráta váhy
 • pocit, jako by vaše střeva nebyla prázdná po pohybu střev
 • pocit časté potřeby stolice

Více o Crohnově chorobě si můžete přečíst na Healthline.

Přesný význam vývoje granulomů u pacientů s Crohnovou chorobou a jakýkoli účinek, který mohou mít granulomy na symptomy, však stále vyžaduje další výzkum.

Jak léčíte Crohnovu chorobu, pokud existují granulomy?

V současné době není znám žádný lék na Crohnovu chorobu. Léčba střevních granulomů u lidí s Crohnovou chorobou se však zaměřuje na snížení zánětu způsobeného Crohnovou chorobou.

Protizánětlivé léky a v některých případech chirurgický zákrok mohou být použity ke kontrole množství zánětu, který jednotlivci zažívají. Když anti-TNF terapii používá se k zastavení zánětu a zmírnění příznaků, gratvorba nulomu typicky klesá.

Kromě léků a chirurgického zákroku mohou lékaři navrhnout úpravy stravy, protože některé potraviny mohou u pacientů s Crohnovou chorobou vyvolat zánět v GI traktu. Pokud byste se o tom chtěli dozvědět více, informace o Crohnově dietě jsou k dispozici zde.

Nalezení střevních granulomů může být jedním ze způsobů, jak přesněji diagnostikovat jedince s Crohnovou chorobou. Je důležité mít na paměti, že je stále možné mít Crohnovu chorobu bez granulomů a granulomy se však neomezují pouze na pacienty s Crohnovou chorobou.

Budoucí výzkum bude doufejme schopen nabídnout více vodítek k tomu, proč se u některých jedinců s Crohnovou chorobou vyvinou granulomy a u jiných ne. Doufejme, že také vrhne více světla na to, jak granulomy ovlivňují Crohnovu chorobu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY