Crohnova choroba a poškození jater: Co vědět

Lidé s Crohnovou chorobou jsou vystaveni vyššímu riziku poškození jater. Pokud máte Crohnovu chorobu, rutinní vyšetření krve může poskytnout náhled na funkci jater a určit, zda nedošlo k nějakému poškození.

Odhadem 3,1 milionu Američanům bylo diagnostikováno zánětlivé onemocnění střev (IBD) a asi 5 % pacientů s IBD je postiženo vážným poškozením jater.

Crohnova choroba je forma IBD, která nejčastěji postihuje tenké střevo a tlusté střevo, ale může postihnout kteroukoli část gastrointestinálního (GI) traktu a související orgány, včetně jater.

Stále je zapotřebí dalšího výzkumu Crohnovy choroby a všech způsobů, jak může potenciálně vést k poškození jater, ale shromáždili jsme odpovědi na některé otázky, které můžete mít, a také kroky, které můžete podniknout, abyste předešli vážným jaterním problémům, pokud máte Crohnovu chorobu. .

Jak Crohnova choroba ovlivňuje játra?

Při rozvoji poškození jater u lidí s Crohnovou chorobou hraje roli několik faktorů.

Někteří lidé mohou mít problémy s játry kvůli vedlejším účinkům léků používaných k léčbě Crohnovy choroby, ale podvýživa nebo potíže se vstřebáváním živin a záněty spojené s Crohnovou chorobou mohou také způsobit poškození jater.

U lidí s Crohnovou chorobou se mohou kdykoli objevit jaterní problémy a mohou se vyvinout různé stavy. Nejčastějším onemocněním jater je ztučnění jater, ale mohou se také objevit různé další stavy, jako je autoimunitní hepatitida.

Komplikace Crohnovy choroby mohou také ovlivnit žlučové cesty a žlučník a způsobit poškození jater.

Primární sklerotizující cholangitida (PSC) nastává, když zánět ve žlučovodech poškodí játra. Ačkoli je tento stav vzácný u lidí s Crohnovou chorobou, může být extrémně závažný, zvyšuje riziko rakoviny a potenciálně vyžaduje transplantaci jater.

Žlučové kameny jsou častější komplikací u pacientů s Crohnovou chorobou. Ty se tvoří, když žluč ztuhne a vytvoří kameny místo toho, aby zůstala tekutá. Ty mohou blokovat žlučové cesty, což vede k bolesti, nevolnosti a zvracení. K jejich odstranění může být nutná operace.

Mnohokrát lidé s Crohnovou chorobou nebudou mít žádné příznaky a první známka jakýchkoli problémů s játry se objeví ve výsledcích krevních testů.

Každý s Crohnovou chorobou by si měl dávat pozor na známky poškození jater, včetně:

  • nedostatek energie nebo únava
  • žloutenka
  • snadno se tvoří modřiny
  • zadržování tekutin
  • bolest nebo plnost v pravé horní části břicha

Má IBD jiný účinek na játra než Crohnova choroba?

IBD je zastřešující termín pro různé stavy včetně Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Zvýšené jaterní enzymy se často vyskytují u lidí s IBD, včetně pacientů s Crohnovou chorobou. Ve skutečnosti, až 30 % pacientů s IBD vykazují abnormální jaterní testy. Tyto hladiny se obvykle vyřeší samy, ale je důležité je sledovat, aby se zajistilo, že se nevyvinou závažné jaterní stavy.

V závislosti na konkrétním stavu IBD, který máte, existují některá onemocnění jater spíše stát se. PSC je například častější u pacientů s ulcerózní kolitidou než Crohnovou chorobou.

Jak zabráníte poškození jater Crohnovým poškozením?

Pokud máte Crohnovu chorobu, je důležité zajistit pravidelné krevní testy, abyste mohli sledovat problémy s játry, zvláště pokud užíváte určité léky. Znalost hladin enzymů může zajistit, že změny v aktivitě jater budou zachyceny dostatečně brzy, aby se snad zabránilo vážnému poškození.

Můžete také pomoci předcházet poškození jater tím, že se vyhnete spouštěcím mechanismům zánětu a snížíte nebo úplně vyloučíte konzumaci alkoholu.

Pokud testy prokážou, že máte ztučnění jater, může vám být doporučeno zhubnout. Lékaři mohou také navrhnout léky k lepší kontrole hladiny cholesterolu. Provedení těchto opatření může pomoci vyřešit stav dříve, než dojde k trvalému poškození jater.

Způsoby, jak zvládnout poškození jater a bolest, pokud žijete s Crohnovou chorobou?

Pokud jsou vaše játra poškozena, je nesmírně důležité získat pomoc, abyste zabránili dalšímu poškození jater a zabránili hromadění toxinů v krvi a mozku. Budete chtít navštívit svého lékaře a případně také hepatologa. Hepatolog je gastroenterolog se speciálním zaměřením na játra.

Lékaři mohou navrhnout změny vašich léků a úpravy vaší stravy. To může pomoci vyřešit jakoukoli nerovnováhu a snížit zánět. Udržování nízkého zánětu obvykle snižuje nepohodlí způsobené symptomy souvisejícími s Crohnovou chorobou a může také pomoci snížit riziko dalšího poškození jater.

V závažných případech může být nutná operace k odstranění poškozených částí tlustého střeva nebo k provedení transplantace jater, pokud léky a změny životního stylu nepomáhají.

Lidé s Crohnovou chorobou jsou vystaveni vyššímu riziku poškození jater. Pokud máte Crohnovu chorobu, je důležité nechat si pravidelně provádět krevní testy, abyste zkontrolovali, jak vaše játra fungují, protože mnoho lidí nepociťuje rozpoznatelné příznaky, dokud již nedošlo k poškození.

Pokud vaše Crohnova choroba způsobuje poškození jater, může vám lékař navrhnout dietu nebo jiné změny životního stylu. Mohou vám také změnit léky. V závažných případech může být nezbytný chirurgický zákrok nebo transplantace jater, ale včasné zjištění poškození jater může pomoci tomu zabránit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY