“Dejte děti do karantény!” a další užitečné vychytávky, aby všichni v domě neonemocněli

Ve světě rodičovství existuje jen málo pocitů, které by se srovnávaly s hrůzou, kterou pociťujete, když vítáte své děti doma ze školy, abyste si uvědomili, že jedno z nich má úplně nový kašel a rýmu.

Možná si říkáte: „Ach ne! Sally je nemocná a pak to bude malý Bobby… a pak jsou na řadě máma a táta!“

Nedělej si starosti! Jako #healthboss domu to máte.

Mezi nachlazením, chřipkou a žaludečními chorobami se v chladnějších obdobích vystřídá spousta nemocí. Ale je toho hodně, co můžete udělat, abyste se pokusili udržet zbytek rodiny zdravý (včetně vás), když udeří nemoc.

Měly by vás bacily nutit kroutit se?

Nesnáším být poslem špatných zpráv, ale bacily jsou všude. A mnoho zárodků nachlazení a chřipky může zůstat na živu na povrchu několik hodin.

Hrubé, že?

Zde je dobrá zpráva: Z mnoha z nich se vám nikdy nestane nemocná. Když je ale někdo z vaší rodiny přivede domů, musíte být opatrnější. Nejčastějším způsobem, jak lidé přenášejí nemoc, je osobní kontakt. To znamená, že kdykoli sdílíte náčiní k jídlu nebo pití, potřesete si rukou nebo vdechnete choroboplodné zárodky po kašli nebo kýchnutí, vystavujete se riziku.

7 způsobů, jak zůstat zdravý, silný a bezpečný

1. Zabořte zuby do upířího kašle

Děti se ve škole a v jeslích dostávají do kontaktu se spoustou choroboplodných zárodků a často si jako první přinesou domů nemoc. Naučte je zakrývat si ústa, když kašlou nebo kýchají. To pomůže zabránit tomu, aby se bakterie dostaly do kontaktu s ostatními členy rodiny a různými povrchy ve vašem domě.

A když už jste u toho, připomeňte toto pravidlo etikety kašlání a kýchání také dospělým. I když lidé mohou být v pokušení kašlat do rukou, nemoc se může šířit rychleji. Kašel a kýchání do ohybu lokte – jinak známý jako „upírský kašel“ – pomáhá snížit riziko. Samozřejmě nejsou potřeba žádné tesáky.

2. Dejte ty děti do karantény!

Zní to šíleně, já vím, ale vytvoření „nemocného prostoru“ v domě může pomoci udržet bakterie v jedné oblasti vašeho domova. Ať už je to pokoj pro hosty, rodinný pokoj nebo dětský pokoj, zútulněte ho a nechte tam přespat toho, kdo je nemocný. Pokud jiná osoba vykazuje známky infekce, může se tam také poflakovat. Dejte každému jeho vlastní sklenici, žínku a ručník. Není to vězení a samozřejmě mohou přicházet a vycházet podle potřeby. Je to prostě bezpečné útočiště pro vaše malé invalidy, kde se mohou schovat, kýchat, jak potřebují, a obsahovat ty ošklivé bacily od sourozenců (což je zvláště užitečné, pokud máte doma malé dítě).

Mezi další věci, které si můžete chtít ponechat v pokoji pro nemocné, patří:

 • samostatný odpadkový koš
 • papírové kapesníky
 • dezinfekční prostředek na ruce
 • led a voda/čiré kapaliny
 • teploměr
 • zvlhčovač
 • obličejové masky

Pokud máte možnost, je také dobré, aby nemocný používal jednu koupelnu u vás doma, zatímco zbytek rodiny používá jinou.

3. Nezapomeňte sáhnout po těch denních vitamínech

Pokud jste dříve neužívali denní vitamíny, nyní je rozhodně čas zdvojnásobit posílení imunitního systému.

I když již užíváte multivitamin, možná budete chtít věnovat zvláštní pozornost vitamínům C, B-6 a E. Naštěstí většina lidí přijímá dostatek těchto vitamínů prostřednictvím zdravé stravy.

Vitamin C je největší posilovač imunitního systému ze všech a tělo si ho neukládá. Ve skutečnosti, pokud nemáte dostatek, můžete být náchylnější k onemocnění. Je mimo jiné v citrusových plodech, kapustě a paprikách.

Vitamin B-6 ovlivňuje některé reakce imunitního systému. Najdete ho v zelené zelenině a cizrně.

Vitamin E pomáhá tělu bojovat s infekcí. Nachází se v ořechách, semenech a špenátu.

I když v potravinách přijímáte hodně vitamínů, lékaři občas doporučují je doplňovat. Máte-li dotazy ohledně užívání vitamínů a doplňků stravy, zavolejte svému lékaři.

4. Udržujte své tělo silné pomocí brokolice a banánů

Už jste to slyšeli: Potraviny, které jíte, mohou mít sílu zlepšit vaši imunitu, takže zkuste jíst různé druhy ovoce, zeleniny a dalších celistvých potravin. Máme po ruce spoustu receptů, které jsou chutné a dobré pro váš imunitní systém!

5. Pop ta probiotika

Možná jste slyšeli, že užívání probiotik je dobré pro vaše zdraví střev, ale mohou také stimulovat váš imunitní systém. Zvažte každodenní užívání probiotik, ale pozorně čtěte etikety, abyste se ujistili, že berete ta správná.

Těchto šest probiotických kmenů bylo spojeno se zlepšením imunity:

 • Lactobacillus rhamnosus GG
 • Lactobacillus casei Shirota
 • Bifidobacterium animalis Bb-12
 • Lactobacillus johnsonii La1
 • Bifidobacterium lactis DR10
 • Saccharomyces cerevisiae boulardii

6. Zdvojnásobte své rutinní mytí rukou

Abychom nepřestávali napomínat na toto hrubé poznání, ale zárodky můžete sbírat prakticky ze všeho, čeho se během dne dotknete. Časté a správné mytí rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak zůstat zdraví. Těchto pět kroků to velmi snadno vysvětlí:

 1. Namočte si ruce horkou nebo studenou vodou.
 2. Přidejte mýdlo a dobře napěňte.
 3. Myjte mýdlo kolem sebe po dobu alespoň 20 sekund. A nezapomeňte na hřbety rukou a mezi prsty. (Možná zjistíte, že zpívání „Happy Birthday“ nebo pár písniček oproti klasické písni Bobbyho Darina „Splish Splash I was having bath“ pomáhá trávit čas.)
 4. Dobře si opláchněte ruce a osušte čistým nebo jednorázovým ručníkem. Funguje také vysoušeč vzduchu.
 5. Pokud můžete, vypněte kohoutek loktem nebo ručníkem, abyste zabránili opětovné kontaminaci.

Také se nemusíte bát používat mýdla, která jsou prodávána jako „antibakteriální“. Běžné mýdlo funguje stejně dobře. Je důležitější, abyste myli dostatečně dlouho a všechny povrchy byly čisté.

Pokud nejste poblíž faucetu, dezinfekce rukou je další dobrá volba. Jen se ujistěte, že ten váš obsahuje alespoň 60 procent alkoholu.

7. Prozkoumejte použití bezinkového sirupu

Mnoho lidí přísahá na užívání bezinkového sirupu při prvních známkách nachlazení. Bezinky obsahují jak flavonoidy, tak antioxidanty, které mohou odvrátit poškození buněk vašeho těla. Určitě pomáhá, že chutná lahodně, takže sladkou chuť si užijí i vaši nejmenší!

Při nachlazení a chřipce je černý bez protizánětlivý, takže může zmírnit vaše zahlenění a případné otoky dutin. V první řadě vás může dokonce ochránit před nemocí!

Bezinky najdete ve formě tekutiny, sirupu, tinktury, kapsle a pastilky. Než začnete užívat doplňky, promluvte si se svým lékařem. To je zvláště důležité, pokud chcete bezinky podávat dětem nebo jej užívat, pokud jste těhotná nebo kojící.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY