Domácí léky ke zmírnění abstinenčních příznaků opiátů

Zneužívání opiátů a abstinenční příznaky

Více než 12 milionů lidé ve Spojených státech uvedli, že v roce 2010 užívali léky proti bolesti na předpis pro nelékařské použití. Mezi léky proti bolesti na předpis, známé také jako opioidní léky proti bolesti, patří oxykodon, hydrokodon, hydromorfon a další.

Mnoho lidí, kteří zneužívají tyto léky proti bolesti, se na nich stává závislých. Někteří dokonce přecházejí ke zneužívání nelegálních narkotik, jako je heroin.

Pokud přestanete užívat opiáty poté, co se stanete závislými, pravděpodobně pocítíte extrémně nepříjemné abstinenční příznaky. Ve skutečnosti mnoho lidí pokračuje ve zneužívání drog, aby se vyhnuli obtížným příznakům, které s sebou detoxikace přináší.

Ačkoli vysazení opiátů normálně neohrožuje život, tento proces může vést k symptomům, které je obtížné zvládnout. Některé účinky vysazení mohou způsobit i vážné zdravotní komplikace. Závažnost vašich abstinenčních příznaků může také záviset na úrovni vaší závislosti.

Absolvování odběru je náročné. Ale zbavit se své závislosti je zásadní první krok ke zdravějšímu životu.

Jak odběr funguje?

Pokud opiáty užíváte delší dobu, vaše tělo se na drogu znecitliví. To znamená, že budete potřebovat více, abyste pocítili jeho účinky.

Rozšířené užívání opiátů mění strukturu nervových buněk ve vašem mozku. Tyto buňky začnou lék potřebovat, aby správně fungovaly. Když přestanete užívat opiáty náhle, vaše tělo zareaguje, což povede k abstinenčním příznakům.

Vysazení opiátů probíhá ve dvou fázích. První fáze zahrnuje řadu příznaků, jako jsou:

 • Bolest svalů
 • neklid
 • úzkost
 • míchání
 • slzící oči
 • rýma
 • Nadměrné pocení
 • nespavost
 • nadměrné zívání
 • nízká energie

Druhá fáze se vyznačuje:

 • průjem
 • břišní křeče
 • nevolnost a zvracení
 • rozšířené zornice
 • rychlý srdeční tep
 • husí kůže

Tyto počáteční fáze, které mohou trvat kdekoli od týdne do měsíce, mohou být následovány dlouhodobými abstinenčními příznaky. Dlouhodobé příznaky jsou často méně fyzické povahy a mohou zahrnovat emocionální nebo behaviorální problémy.

Možnosti doma

Když jste závislí na opiátech, vaše tělo je zvyklé je mít ve vašem systému. Vaše tělo si také může vybudovat toleranci k mnoha vedlejším účinkům léku, jako je suchost kůže a zácpa. Náhlé odříznutí se od opiátů může způsobit silnou reakci.

Pokud se pokusíte projít výběrem sami, musíte být připraveni. Zkuste opiáty pomalu snižovat, než je úplně vysadíte. To může omezit intenzitu vašeho výběru. Vzhledem k nutkavé povaze závislosti však většina lidí považuje samoregulované zužování za nemožné. Často vede k úplnému návratu do závislosti.

Dehydratace v důsledku zvracení a průjmu je běžná a může vést k vážným zdravotním komplikacím. Mnoho lidí končí v nemocnici s dehydratací, když procházejí abstinenčními příznaky. Během vysazení je velmi důležité pít hodně hydratačních tekutin. Roztoky elektrolytů, jako je Pedialyte, vám mohou pomoci udržet hydrataci.

Volně prodejná pomoc

Použití správných dávek volně prodejných (OTC) léků může pomoci. Zvažte loperamid (Imodium) na průjem. Pokud pociťujete nevolnost, můžete zkusit léky jako meclizin (Antivert popř Bonine) nebo dimenhydrinát (Dramamine). Můžete také zkusit antihistaminika jako Benadryl. Bolesti, které se zdánlivě objevují všude, lze léčit acetaminofenem (Tylenol) nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Motrin, Advil). Nikdy neužívejte žádné léky déle, než je doporučeno, nebo ve větších dávkách, než je doporučeno.

Příprava může být zásadní. Abstinenční příznaky mohou trvat dny až týdny. Pokud máte léky na několik týdnů, můžete se vyhnout nutnosti chodit pro další. Dejte si ale pozor, abyste tyto léky neužívali ve větším množství, než je doporučená dávka. Pokud pravidelná dávka nepomáhá, proberte problém se svým lékařem.

Alternativní podpora

Ačkoli není mnoho důkazů o použití vitamínů a doplňků při léčbě účinků abstinenčních příznaků opioidů, některé studie zkoumaly doplňkovou medicínu, jako např. akupunktura a Čínská bylinná medicína.

V případě akupunktury několik studií prokázalo snížení abstinenčních příznaků při kombinaci s určitými léky. Zpráva o studiích o čínských bylinných lécích zjistila, že byliny byly ve skutečnosti účinnější při zvládání abstinenčních příznaků než klonidin.

Příklady čínských bylinných léků používaných k léčbě závislosti na opiátech zahrnují:

 • Tai-Kang-Ning, o kterém se předpokládá, že je účinný při středně těžkém až těžkém odvykání heroinu
 • ženšen
 • U’finer, což je čínská bylinná směs, o které se předpokládá, že opravuje poškození mozku, které mohou způsobit opiáty

Zůstaňte v pohodlí a bezpečí

Lidé, kteří prošli abstinenčními příznaky, doporučují snažit se zůstat co nejpohodlnější. Zaměstnejte svou mysl filmy, knihami nebo jinými rušivými prvky. Ujistěte se, že máte měkké přikrývky, ventilátor a další prostěradla. Možná budete muset vyměnit lůžkoviny kvůli nadměrnému pocení.

Ujistěte se, že přítel nebo člen rodiny ví, že máte v plánu pokusit se o proces odstoupení od smlouvy. Kromě podpory budete potřebovat někoho, kdo vás bude kontrolovat. Buďte opatrní na recepty a neoficiální příběhy popsané na online fórech. Žádný z nich neprošel přísným testováním bezpečnosti nebo účinnosti.

Je důležité udržet svou mysl zaneprázdněnou a zaujatou. Zkuste dělat věci, které vás baví, abyste zvýšili endorfiny v těle. To může zlepšit vaše šance na dlouhodobý úspěch.

Dopřejte si čokoládu. Vyjděte ven a cvičte, i když je to jen procházka kolem bloku. Ať už jste v léčebném programu nebo sami bojujete s abstinencí, buďte pozitivní a věřte, že svou závislost na opiátech dokážete překonat.

Hledání podpory

Může být nebezpečné projít abstinencí sám. Požádejte o pomoc svého lékaře nebo jiné zdravotnické odborníky. Mohou vám dokonce předepsat léky, které vám pomohou zmírnit příznaky, které můžete pociťovat, a usnadnit zvládnutí abstinenční lhůty.

Detoxová zařízení mohou monitorovat vaše zdraví a učinit proces bezpečným a účinnějším. Pečovatelské zařízení může poskytnout individuální léčebný plán. Lékaři poskytují důležité sledování a mohou vás léčit, pokud máte extrémní vedlejší účinky nebo pokud se u vás objeví nebezpečné komplikace. Zařízení bude také fungovat, aby zajistilo, že vaše zotavení trvá.

Detoxikační zařízení může poskytnout léky, které usnadní abstinenční proces. Možná zjistíte, že léky jako klonidin mohou zmírnit některé z vašich příznaků. Librium se někdy používá ke snížení výrazného rozrušení. Chloralhydrát nebo trazadon mohou být použity ke spánku. Pokud projdete abstinencí bez lékařského dohledu, nebudete mít přístup k těmto cenným zdrojům.

Jídlo a pití se může zdát odpudivé během těžkého vysazení. To může vést k dehydrataci a dalším komplikacím. Pokud zvracíte nebo nemůžete jíst, měli byste zavolat svému lékaři. Může se stát, že pro vás nebude možné absolvovat výběr doma.

Nalezení podpůrných skupin, jako jsou Anonymní narkomani, vám může pomoci zůstat střízlivý. Mnoho lidí, kteří byli kdysi závislí na opiátech, se snaží, aby je v budoucnu nezačali znovu zneužívat. Tyto skupiny mohou pomoci tomu zabránit.

Kdy volat lékaře

Vysazení opiátů může být frustrující proces se symptomy, které, i když obvykle neohrožují život, je obtížné je zvládnout. Váš lékař vám může pomoci zvládnout příznaky, které se mohou vyskytnout, pomocí personalizovaných doporučení a léků na předpis, aby se proces usnadnil. Mohou také provádět testy, jako je krevní test, aby vyhodnotili jakékoli poškození vašeho systému způsobené opiáty.

Mezi léky, které lze použít k léčbě abstinenčních příznaků opiátů, patří:

 • metadon, který pomáhá zmírnit abstinenční příznaky a usnadňuje období detoxikace
 • buprenorfin, který může zkrátit dobu detoxu a zmírnit abstinenční příznaky
 • klonidin, který může léčit příznaky, jako je úzkost, neklid a bolesti svalů

Pokud máte obavy ze svých příznaků nebo víte, že sami abstinenční příznaky nezvládnete, poraďte se se svým lékařem nebo vyhledejte pomoc v rehabilitačním zařízení.

Pokud pociťujete nevolnost nebo zvracení, můžete se dehydratovat. Je důležité vyhledat lékařské ošetření. Dehydratace může být vážným problémem vedoucím k abnormálnímu srdečnímu tepu, který ve vzácných případech může vést k oběhovým a srdečním problémům.

Mezi příznaky dehydratace patří:

 • extrémní žízeň
 • velmi sucho v ústech
 • malé nebo žádné močení
 • horečka
 • podrážděnost nebo dezorientace

 • rychlý srdeční tep
 • zrychlené dýchání
 • zapadlé oči

Neměli byste se pokoušet abstinovat od opiátů doma, pokud již máte srdeční onemocnění nebo cukrovku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY