Doplňky pro fibromyalgii

Přehled

Fibromyalgie je chronické onemocnění. Příznaky zahrnují únavu, mozkovou mlhu a rozšířenou bolest. Lidé s tímto onemocněním mají často citlivé, bolestivé body v určitých oblastech svého těla. Lidé s fibromyalgií mají také chronickou bolest svalů, vazů a kloubů. Tato bolest časem přichází a odchází.

Příčina fibromyalgie není známa. Může to souviset se způsobem, jakým mozek zpracovává signály bolesti. V současné době neexistuje žádný lék.

Léčba fibromyalgie se soustředí na úlevu od symptomů. Léčba může zahrnovat léky, změny životního stylu a holistické možnosti. Neexistuje žádný lék, který by fungoval pro všechny. Pomoci mohou bylinky a doplňky stravy. Čtěte dále a zjistěte více o těchto přírodních lécích.

Panax ženšen

Tato rostlina je také známá jako asijský ženšen, korejský ženšen a čínský ženšen. Je k dispozici jako bylinný doplněk. Průměrná doporučená dávka je 200 až 500 miligramů denně. Panax ginseng lze nalézt také ve formě čajového sáčku a jako kořen v přirozeném stavu. Na přípravu 1 šálku čaje můžete použít 1 čajovou lžičku nakrájeného vařeného kořene. I když je ženšen v západním světě relativně nový, používá se v medicíně v celé Asii po tisíce let. A studie o užívání ženšenu Panax u lidí s fibromyalgií ukázal, že je účinný pro snížení bolesti a počtu citlivých bodů na těle. Stejná studie také ukázala, že ženšen může:

  • zlepšit kvalitu spánku
  • snížit únavu
  • zlepšit celkovou životní spokojenost

třezalka tečkovaná

Kvetoucí bylina, třezalka tečkovaná, je dostupná ve formě tablet a kapslí. Třezalka tečkovaná je dostupná také jako extrakt, ve formě oleje. Jeho doporučená dávka se pohybuje od 250 do 300 miligramů, užívá se dvakrát až třikrát denně.

Třezalka tečkovaná může negativně interagovat s některými léky, včetně antidepresiv a antikoncepčních pilulek, proto je důležité její užívání probrat se svým lékařem. Pomoci může třezalka tečkovaná zmírnit deprese u lidí s fibromyalgií. Může to také pomoci snížit zánět.

melatonin

Melatonin je přirozený hormon. Vyrábí se v epifýze, která se nachází v mozku. Melatonin se také vyrábí synteticky a je dostupný ve formě doplňků. Tento hormon pomáhá regulovat spánkové cykly, což může být prospěšné pro lidi s fibromyalgií. Špatná kvalita spánku a vyčerpání jsou běžné příznaky tohoto stavu. Melatonin může pomoci zlepšit kvalitu spánku a snížit únavu. Jeho doporučená dávka se pohybuje od 0,3 do 5 miligramů denně.

Chlorella pyrenoidosa

Chlorella pyrenoidosa je řasa sklizená ze sladkovodních zdrojů. Má vysoký obsah mnoha makroživin, včetně vitamínů, minerálů a bílkovin. Je k dispozici ve formě doplňku. A studie zjistili, že lidé s fibromyalgií zaznamenali lepší kvalitu života díky celkovému snížení příznaků, když užívali chlorellu ve formě doplňků. Účastníci studie dostávali denně po dobu dvou až tří měsíců kombinaci 10 gramů čisté chlorelly ve formě tablety plus ml tekutiny obsahující extrakt z chlorelly.

Acetyl L-karnitin (ALCAR)

ALCAR je aminokyselina produkovaná přirozeně v těle. Vyrábí se také synteticky a je k dispozici ve formě doplňků. Studie, hlášená v Klinická a experimentální revmatologieukázal, že ALCAR může snížit bolest a depresi u lidí s fibromyalgií. Některým účastníkům studie byla podávána dávka 1500 miligramů ALCAR denně po dobu 12 týdnů. Ostatním byl podáván duloxetin, antidepresivum. Obě skupiny prokázaly zlepšení symptomů, ačkoli vědci naznačili, že je zapotřebí více studií.

Kyselina lipoová

Kyselina alfa-lipoová je antioxidant, který existuje v každé buňce těla. Nachází se také v potravinách, jako jsou pivovarské kvasnice, špenát, červené maso a maso z orgánů. Kyselina alfa-lipoová může být užívána jako doplněk ve formě kapslí. Může být také podáván injekčně. Může pomoci snížit diabetickou bolest nervů.

Kyselina alfa-lipoová může také chránit mozek a nervovou tkáň před poškozením způsobeným volnými radikály. Vzhledem k pozitivnímu účinku kyseliny alfa-lipoové na diabetickou bolest nervů, a zkušební studie v současné době probíhá, jejímž cílem je analyzovat její potenciál pro snížení bolesti u lidí s fibromyalgií.

Hořčík

Hořčík je minerál, který lze nalézt v široké škále potravin, včetně mandlí, dýňových semínek, hořké čokolády a špenátu. Je k dispozici také ve formě kapslí a jako lokální roztok.

Studie uvedená v Journal of Korean Medical Science zjistili, že ženy s fibromyalgií mají v těle nižší hladiny hořčíku, stejně jako dalších minerálů. Na základě těchto zjištění se další výzkumná studie, publikovaná v Journal of Integrative Medicine, snažila určit účinky hořčíku, aplikovaného lokálně, na osoby s fibromyalgií. Účastníci studie dostávali nastříkaný roztok 400 miligramů hořčíku do paží a nohou dvakrát denně po dobu jednoho měsíce. Nálezy naznačovaly pozitivní výsledky s celkovým zlepšením symptomů fibromyalgie.

Nežádoucí účinky a rizika

Byliny a doplňky jsou snadno dostupné v obchodech a online. Vyrábí je mnoho společností ve Spojených státech i v zahraničí. Je důležité nepředpokládat, že snadný přístup se promítá do celkové bezpečnosti. Mnoho doplňků, jako je třezalka tečkovaná, může interferovat s jinými léky, které již užíváte. Jiné, jako je kyselina alfa-lipoová, mohou mít vedlejší účinky, jako je podráždění kůže. Melatonin může u některých lidí způsobit bolesti hlavy. Ženšen může u některých lidí zhoršit nespavost, i když u jiných pomáhá nespavost zmírňovat.

Rostlinné doplňky musí splňovat výrobní směrnice stanovené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Jsou však považovány za doplňky stravy, nikoli za léky nebo potraviny. Chcete-li zjistit, jak vás tyto produkty ovlivní, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Vyberte si produkty vyrobené ve Spojených státech. Nikdy nepřekračujte doporučenou dávku na etiketě. Kupujte pouze bylinky a doplňky od důvěryhodných značek, které vám doporučí váš lékař.

Odnést

Fibromyalgie je chronický stav, který způsobuje rozšířenou bolest a další příznaky, jako je únava. Její příčina není známa, ale její příznaky mohou být zlepšeny lékařskou léčbou, bylinami a doplňky stravy. Než vyzkoušíte jakýkoli bylinný doplněk pro zmírnění příznaků fibromyalgie, je důležité se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY