Dysfunkce pánevního dna

Žena mluví s lékařem
FG Trade/Getty Images

Co je dysfunkce pánevního dna?

Dysfunkce pánevního dna je neschopnost ovládat svaly vašeho pánevního dna.

Vaše pánevní dno je skupina svalů a vazů v pánevní oblasti. Pánevní dno funguje jako závěs na podporu orgánů v pánvi – včetně močového měchýře, konečníku a dělohy nebo prostaty. Stahování a uvolňování těchto svalů vám umožňuje kontrolovat pohyby střev, močení a u žen zejména pohlavní styk.

Dysfunkce pánevního dna vás nutí svaly spíše stahovat, než je uvolňovat. V důsledku toho můžete pociťovat potíže s pohybem střev.

Pokud se dysfunkce pánevního dna neléčí, může vést k nepohodlí, dlouhodobému poškození tlustého střeva nebo infekci.

Příznaky dysfunkce pánevního dna

S dysfunkcí pánevního dna souvisí řada příznaků. Pokud je vám diagnostikována dysfunkce pánevního dna, můžete zaznamenat příznaky, jako jsou:

 • močové problémy, jako je nutkání na močení nebo bolestivé močení

 • zácpa nebo namožení střev

 • bolest dolní části zad
 • bolest v oblasti pánve, genitálií nebo konečníku
 • nepohodlí při pohlavním styku pro ženy

 • tlak v pánevní oblasti nebo konečníku
 • svalové křeče v pánvi

Co způsobuje dysfunkci pánevního dna?

Zatímco přesné příčiny se stále zkoumají, lékaři mohou spojovat dysfunkci pánevního dna se stavy nebo událostmi, které oslabují pánevní svaly nebo trhají pojivovou tkáň:

 • porod
 • traumatické poranění pánevní oblasti
 • obezita
 • operace pánve
 • poškození nervu

Diagnóza

Je důležité, abyste své příznaky nediagnostikovali sami, protože mohou naznačovat závažnější stavy.

Pro stanovení diagnózy váš lékař zkontroluje vaši anamnézu a bude sledovat vaše příznaky. Po úvodní konzultaci lékař provede fyzické vyšetření, aby zkontroloval svalové křeče nebo uzly. Budou také kontrolovat svalovou slabost.

Chcete-li zkontrolovat kontrolu pánevního svalu a kontrakce pánevního svalu, může váš lékař provést interní vyšetření umístěním perineometru – malého snímacího zařízení – do vašeho konečníku nebo pochvy.

Méně invazivní možnost zahrnuje umístění elektrod na perineum, oblast mezi šourkem a řitním otvorem nebo vagínou a řitním otvorem, abyste zjistili, zda můžete stahovat a uvolnit pánevní svaly.

Léčba dysfunkce pánevního dna

Cílem léčby dysfunkce pánevního dna je uvolnit svaly pánevního dna, aby se usnadnily pohyby střev a poskytly větší kontrolu.

Kegelovy cviky nebo podobné techniky, které vyžadují stažení svalů, tomuto stavu nepomohou. Zatímco chirurgie je možností, existují méně invazivní možnosti léčby.

Běžnou léčbou tohoto stavu je biofeedback. Tato technika umožňuje vašemu terapeutovi sledovat, jak relaxujete nebo stahujete své pánevní svaly pomocí speciálních senzorů. Po pozorování vaší svalové aktivity vám váš terapeut řekne, jak zlepšit vaši koordinaci.

Mezi další možnosti léčby patří:

 • Léky. Váš lékař vám může předepsat svalový relaxant, který vám pomůže s příznaky dysfunkce pánevního dna. Relaxanty mohou zabránit kontrakci svalů.
 • Péče o sebe. Chcete-li snížit namáhání svalů pánevního dna, vyhněte se tlačení nebo namáhání při používání koupelny. Relaxační techniky, jako je jóga a strečink, mohou také pomoci uvolnit svaly pánevního dna. Další užitečnou technikou je teplé koupele. Teplá voda zlepšuje krevní oběh a uvolňuje svaly.
 • Chirurgická operace. Pokud je vaše dysfunkce pánevního dna důsledkem rektálního prolapsu – stavu, který způsobuje, že tkáň konečníku spadne do análního otvoru – operace uvolní postižené pánevní orgány a způsobí jejich relaxaci.

Výhled

I když je to nepříjemné nebo někdy bolestivé, dysfunkce pánevního dna je vysoce léčitelný stav. Promluvte si se svým lékařem o svých příznacích, abyste získali správnou diagnózu. Existuje několik domácích prostředků, které můžete vyzkoušet, než se k léčbě uchýlíte k lékům nebo operaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY