Groverova nemoc

Co je Groverova choroba?

Groverova choroba je vzácné kožní onemocnění. Většina lidí s tímto stavem má červené, svědivé skvrny, ale jiní mají puchýře. Tento hlavní příznak se nazývá „Groverova vyrážka“. Vyrážka se obvykle vyskytuje ve střední části. Nejčastěji se vyskytuje u mužů ve věku 40 let a starších.

Příčina tohoto stavu není známa. Obvykle lze léčit pomocí topických léků, ale někdy k léčbě vyžaduje perorální léky, injekce nebo světelnou terapii.

Groverova choroba se také nazývá přechodná akantolytická dermatóza. „Přechodné“ znamená, že časem zmizí. Někteří lidé však zažijí více ohnisek.

Příznaky Groverovy vyrážky

Nejčastějším příznakem Groverovy choroby jsou malé, kulaté nebo oválné červené hrbolky, které se tvoří na kůži. Obvykle jsou pevné a vyvýšené.

Můžete také vidět vzhled puchýřů. Ty mají obvykle červený okraj a jsou naplněny vodnatou kapalinou.

Hrbolky i puchýře se objevují ve skupinách na hrudi, krku a zádech. Tato vyrážka bude pravděpodobně silně svědit, i když ne každý zažívá svědění.

Co způsobuje Groverovu chorobu?

Dermatologové studovali kožní buňky pod mikroskopem, aby pochopili, jak Groverova choroba probíhá. Nejvzdálenější vrstva kůže se nazývá zrohovatělá vrstva. Lidé s Groverovou chorobou mají abnormální zrohovatělou vrstvu, která narušuje vzájemné přichycení kožních buněk. Když se kožní buňky oddělí (proces zvaný lýza), vytvoří se hrbolky nebo puchýře.

Vědci si nejsou jisti, co tuto abnormalitu způsobuje. Někteří lékaři se domnívají, že je to způsobeno nadměrným poškozením kůže vlivem životního prostředí, ke kterému došlo po mnoho let. Jiní lékaři se domnívají, že nadměrné teplo a pocení způsobuje Groverovu chorobu. Je to proto, že někteří lidé poprvé zaznamenají průtrž po použití parní lázně nebo vířivky.

Jeden zaznamenaný případ Groverovy choroby byl spojen zpět s kožními parazity nebo se alespoň vyskytoval vedle nich.

Diagnostika Groverovy choroby

Dermatolog může diagnostikovat Groverovu chorobu. Tento typ lékařů se specializuje na kožní onemocnění. Většina lidí nakonec chodí k dermatologovi kvůli svědivé vyrážce, která se objeví. Můžete také na dálku mluvit s dermatologem z telemedicínského webu. Zde je náš seznam nejlepších telemedicínských aplikací roku.

Pro vašeho dermatologa je poměrně snadné diagnostikovat Groverovu chorobu na základě vzhledu vaší pokožky. Pro jistotu se na to asi budou chtít podívat pod mikroskopem. Aby to udělali, vezmou biopsii holení kůže.

Léčba Groverovy choroby

Existuje několik různých způsobů léčby Groverovy choroby na základě závažnosti stavu.

Pokud máte menší ohnisko, které nesvědí nebo je omezeno na malou oblast, můžete ho ošetřit krémem. Dermatolog vám předepíše kortizonový krém.

Větší ohniska, která svědí a pokrývají celý kmen, lze obvykle léčit perorálními léky. Váš dermatolog může předepsat antibiotikum tetracyklin nebo Accutane, populární lék na léčbu akné, po dobu jednoho až tří měsíců. Mohou vám také dát antihistaminika k zastavení svědění. Tato léčebná metoda může být jejich první volbou, pokud jste v minulosti zažili vypuknutí Groverovy vyrážky.

Pokud tyto léčby nefungují, znamená to, že máte závažnější případ Groverovy choroby, který vyžaduje další léčbu. Léčba závažných případů obvykle zahrnuje:

  • retinoidní pilulky

  • antifungální lék
  • kortizonové injekce
  • PUVA fototerapie
  • topická aplikace sulfidu selenu

Fototerapie PUVA se často používá u psoriázy, ale může být také použita k léčbě závažných případů Groverovy choroby. Nejprve si vezmete pilulky psoralenu, díky kterým bude pokožka citlivější na ultrafialové světlo. Poté se postavíte do světelného boxu a podstoupíte UV záření. Tato léčba probíhá dvakrát nebo třikrát týdně po dobu přibližně 12 týdnů.

jaký je výhled?

Ačkoli není známá příčina Groverovy choroby, odeznívá. Po správné diagnóze trvá většina případů 6 až 12 měsíců. Zůstat v kontaktu se svým dermatologem je klíčem k tomu, abyste zajistili, že vaše příznaky zmizí a nevrátí se.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY