Ileostomie vs. kolostomie: Jaký je rozdíl?

Ileostomie a kolostomie jsou chirurgické zákroky, které přesměrují část střev do otvoru v břišní stěně. Ileostomie zahrnují tenké střevo, zatímco kolostomie zahrnují tlusté střevo.

Mezi ileostomií a kolostomií existuje několik podobností.

Ileostomie je chirurgický zákrok, při kterém se část tenkého střeva připojí k otvoru v břišní stěně, takže odpad může odcházet. Kolostomie je chirurgický zákrok, který přesměruje tlusté střevo do vnějšího otvoru.

Jak ileostomie, tak kolostomie mohou být provedeny dočasně nebo trvale, v závislosti na tom, proč je tento postup nezbytný.

Ačkoli existují podobnosti, tyto postupy mohou být potřebné pro různé podmínky a mohou mít mírně odlišné časové osy.

Tento článek se blíže podívá na ileostomii a kolostomii a na klíčové rozdíly mezi nimi.

Co je ileostomie?

Ileostomie je chirurgický zákrok, který připojuje dolní třetí část tenkého střeva, nazývanou ileum, k vnějšímu otvoru v břišní stěně. Tento otvor se nazývá stomie.

Sběrný sáček prochází přes stomii, aby shromáždil trávicí odpad, který by za normálních okolností prošel do tlustého střeva (tlustého střeva) a pak ven přes řitní otvor.

Existují dva typy ileostomie:

 • Konec ileostomie: Během koncové ileostomie je tenké střevo odděleno od tlustého střeva a vedeno přes břišní řez, aby se vytvořila stomie.
 • Smyčková ileostomie: Při smyčkové ileostomii se klička střeva protáhne řezem, aby se vytvořila stomie.

Kdy je nutná ileostomie?

Ileostomie přesměruje, jak vaše tělo zpracovává trávicí odpad. Zdravotní problémy, které mohou vyžadovat ileostomii, zahrnují:

 • zánětlivé onemocnění střev (IBD), které zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu
 • kolorektální rakovina
 • familiární adenomatózní polypóza

 • vrozené střevní nepravidelnosti
 • příprava na operaci tlustého střeva nebo konečníku
 • hojení po operaci trávicího traktu

Kdy je to dočasné a kdy trvalé?

Ileostomie je někdy dočasný postup, jako když tlusté střevo potřebuje čas na zotavení a odpočinek. Například můžete mít dočasnou ileostomii, pokud se vaše tělo hojí po operaci tlustého střeva nebo potřebuje úlevu od zánětu.

Dočasné ileostomie jsou obvykle udržovány na místě po dobu až 6 měsícůale je možné mít jeden na místě roky před odstraněním.

V některých případech jsou ileostomie trvalé. To se provádí, když je tenké střevo nebo tlusté střevo vážně poškozeno nebo když se rakovina rozšířila po celém střevě. Když k tomu dojde, může být nezbytná trvalá ileostomie, kterou nelze zvrátit.

Jaké je zotavení?

Ileostomie je typicky hospitalizovaný chirurgický zákrok. Obvykle musíte zůstat v nemocnici několik dní po operaci, abyste se ujistili, že vaše stomie funguje správně.

Když jste v nemocnici, váš zdravotnický tým vás naučí, jak pečovat o stomii a používat sběrné sáčky.

Co je kolostomie?

Kolostomie je podobná ileostomii, ale zahrnuje tlusté střevo (tlusté střevo), nikoli tenké střevo. Tímto postupem chirurg vytvoří otvor v břišní oblasti a připojí k němu tlusté střevo.

Stejně jako stomie vytvořené v ileostomii se stomie vytvořená kolostomií používá k přesměrování trávicího odpadu, takže se neposouvá přes tlusté střevo do konečníku.

Místo toho trávicí odpad odchází stomií. Ke stomii je připojen malý sáček pro sběr odpadu. Jakmile je plná, odstraníte ji.

Kdy je kolostomie potřebná?

Podmínky, které mohou vyžadovat kolostomii, zahrnují:

 • kolorektální rakovina
 • blokáda v tlustém střevě
 • anální píštěl
 • divertikulitida
 • Crohnova nemoc
 • poranění tlustého střeva nebo konečníku
 • fekální inkontinence
 • Hirschsprungova choroba, vzácné vrozené onemocnění, které může zabránit pohybu stolice tlustým střevem

Kdy je to dočasné a kdy trvalé?

Kolostomie může být dočasná nebo trvalá. Dočasné kolostomie mohou být provedeny, aby pomohly tlustému střevu, konečníku nebo konečníku zotavit se z operace, zánětu nebo zranění. Například můžete mít dočasnou kolostomii jako součást léčby anální píštěle.

Trvalé kolostomie se často provádějí, když dojde k poškození nebo onemocnění tlustého střeva, konečníku nebo řitního otvoru, u kterého se neočekává, že se zahojí. Například může být nutná trvalá kolostomie kvůli rakovině tlustého střeva nebo pokud je odstraněna velká část tlustého střeva.

Jaké je zotavení?

Kolostomie je hospitalizační zákrok. Po operaci zůstanete v nemocnici několik dní. Během vašeho pobytu váš zdravotnický tým zajistí správné fungování vaší stomie. Také vás naučí, jak se o něj starat.

Možná budete muset po operaci provést několik změn životního stylu. Například lidé, kteří prodělali kolostomii, se mohou rychleji dehydratovat, takže bude důležité pít více vody.

Kromě toho, protože vaše tělo bude trávit vše jinak, váš lékař možná bude muset upravit vaše současné léky.

Život se stomií

Ať už máte ileostomii nebo kolostomii, život se stomií může být úpravou. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti, když se zotavujete:

 • Péče o stomii: Udržování stomie čisté je důležité. Odpad shromážděný ve vaší tašce může dráždit vaši pokožku, proto místo denně jemně čistěte mýdlem a vodou. Dávejte si také pozor na jakékoli zarudnutí, pálení a svědění a nahlaste tyto příznaky svému lékaři.
 • Zůstaňte hydratovaní: Vaše tlusté střevo reabsorbuje vodu a minerály zpět do vašeho těla. To znamená, že po kolostomii může být těžší zůstat hydratovaný. Snažte se pít více tekutin než před operací.
 • Sledujte svůj jídelníček: Váš lékař pravděpodobně doporučí dietu s nízkým obsahem vlákniny během prvních několika týdnů po operaci. Jak se zotavujete, můžete postupně znovu zařazovat potraviny zpět do svého jídelníčku.
 • Úprava léků: Možná budete muset užívat různé formy nebo různé dávky léků. Mnoho léků je navrženo tak, aby zpracovaly celou cestu vaším trávicím systémem. Pokud máte stomii, nemusí být tak účinné. Řekněte všem svým lékařům o své ileostomii nebo kolostomii, aby mohli v případě potřeby upravit vaše léky.
 • Zůstaň aktivní: Jakmile se zotavíte po operaci, můžete se vrátit ke svým obvyklým činnostem. Při některých činnostech, jako je sport, však může být dobré nosit chránič žaludku nebo jiné ochranné pomůcky. Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého lékaře.

Sečteno a podtrženo

Ileostomie a kolostomie jsou podobné postupy, které přesměrovávají části trávicího traktu do otvoru v břišní stěně zvaného stomie. To umožňuje trávicímu odpadu projít tímto otvorem a do sběrných vaků mimo vaše tělo. Oba postupy lze provádět dočasně nebo trvale.

Klíčový rozdíl mezi nimi je v tom, že ileostomie přesměruje část tenkého střeva do stomie, zatímco kolostomie přesměruje tlusté střevo (tlusté střevo) do tohoto břišního otvoru.

Při obou postupech se trávicí odpad bude pohybovat stomií, místo aby procházel řitním otvorem.

Oba postupy mohou vyžadovat změny vaší stravy, léků a příjmu tekutin. Váš zdravotnický tým vám může pomoci porozumět typům úprav, které mohou být vyžadovány.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY