Imunofixační test moči

Co je test imunofixace moči?

Bílkoviny v moči mohou být známkou vážných zdravotních komplikací. Ledviny jsou zodpovědné za filtraci odpadních látek a přebytečných tekutin z krve do moči, přičemž v krvi zanechávají bílkoviny. Když však filtrační proces nefunguje správně, tělo tyto proteiny odfiltruje z krve a do moči.

Různé diagnostické testy mohou určit typ a množství bílkovin v moči. Výsledky testů pomohou lékaři určit vhodnou diagnózu a léčbu.

Imunofixační test moči nebo test imunofixace moči detekuje přítomnost a měří množství určitých typů proteinů v moči. Tyto proteiny jsou známé jako imunoglobuliny. Spadají do dvou širokých klasifikací: normální nebo abnormální.

Abnormální imunoglobulinyv moči naznačují přítomnost onemocnění. Příkladem abnormálního imunoglobulinu je monoklonální protein nebo M protein.

Proč potřebuji test imunofixace moči?

Test imunofixační moči je běžný test, který se používá v případě, že lékař má podezření, že jedinec může mít určité zdravotní potíže, včetně mnohočetného myelomu a Waldenstromovy makroglobulinémie. Tyto poruchy produkují abnormální imunoglobuliny, které může test imunofixační moči detekovat v moči.

Příznaky mnohočetného myelomu zahrnují:

 • zvýšené podlitiny a krvácení dásní nebo z nosu
 • únava, bledost a dušnost v důsledku anémie
 • horečky neznámého původu a opakované infekce
 • bolest kostí, zejména páteře, žeber, lebky a pánve
 • nevysvětlitelné poškození kostí a zlomeniny
 • příznaky vysokých hladin vápníku v krvi, včetně svalových bolestí/slabosti, bolestí kloubů, srdečních arytmií, zácpy, nevolnosti, zvracení a změn duševního stavu

Příznaky Waldenstromovy makroglobulinémie zahrnují:

 • krvácení dásní
 • rozmazané vidění
 • závrať
 • únava
 • snadná tvorba modřin na kůži
 • bolest hlavy
 • změny duševního stavu
 • necitlivost nebo brnění v rukou nebo nohou
 • nevysvětlitelná vyrážka

Test imunofixační moči je běžným screeningovým opatřením k vyhodnocení abnormálních hladin imunoglobulinů, protože výsledky jsou k dispozici rychleji, než by tomu bylo u jiných testů.

Test imunoelektroforetického séra (IEP-sérum) poskytuje podobné výsledky. Získání výsledků z testu IEP-séra může trvat déle. Výsledky však mohou být přesnější.

Jak se provádí test imunofixace moči?

Test imunofixační moči probíhá ve zdravotnickém zařízení. Budete muset poskytnout střední vzorek čisté moči. Tato metoda pomůže zabránit tomu, aby se zárodky, které mohou být v blízkosti nebo v močové trubici, dostat do nádoby se vzorkem.

Váš lékař nebo zdravotní sestra vám dodají soupravu na vyčištění moči. Sada bude obsahovat sterilní ručníky na čištění a sterilní záchytnou nádobu s víkem. Pokud jste muž, musíte nejprve vyčistit hlavu penisu pomocí sterilních ručníků. Pokud jste žena, použijte sterilní ručníky k umytí oblasti mezi rty vulvy.

Po pečlivém očištění se vymočíte malé množství do záchodové mísy a poté zastavíte tok moči. To vyčistí močovou trubici od kontaminantů. Poté budete sbírat zbývající moč do sterilního kelímku. Celkový objem vzorku moči by měl být mezi jednou a dvěma uncemi.

Když odeberete vzorek, umístíte víčko na šálek a buď ho necháte v krabici označené pro vzorky, nebo ho odnesete svému lékaři nebo zdravotní sestře. Osoba, která vám poskytla soupravu čistého úlovku, vám řekne, co dělat se vzorkem. Lékař nebo sestra poté odešlou vzorek moči do laboratoře k vyhodnocení.

Procedura čisté moči může být nepříjemná a možná zjistíte, že váš první vzorek je menší než požadovaný jeden až dva unce. To není neobvyklé. Chcete-li získat potřebný objem vzorku, můžete dokončit více než jednu proceduru čistého odlovu.

Pro každý pokus o sběr moči musíte požádat o novou, sterilní soupravu pro čisté zachycení. Sterilní ručníky a nádoby nemůžete znovu použít. Sbírejte více moči a opakujte všechny kroky postupu čisté moči.

Test imunofixační moči vyžaduje pouze normální močení. Test není invazivní a nepředstavuje pro pacienta žádná významná rizika. Test by neměl způsobovat žádné nepohodlí.

Co znamenají výsledky?

Negativní výsledek testu naznačuje, že v moči nejsou žádné abnormální imunoglobuliny. Pokud test nedetekuje abnormální imunoglobuliny, možná nebudete muset podstoupit žádné další testování.

Pozitivní výsledek znamená, že ve vaší moči byly přítomny abnormální imunoglobuliny Abnormální imunoglobuliny mohou naznačovat závažný zdravotní problém, jako je mnohočetný myelom nebo Waldenstromova makroglobulinémie. Přítomnost abnormálních imunoglobulinů může být také známkou jiných typů rakoviny.

Imunofixační test moči je pouze jedním z několika diagnostických testů, které potvrdí vaši diagnózu. Detekce abnormálních imunoglobulinů nemusí u některých pacientů znamenat základní zdravotní stav. Malé procento jedinců má v těle nízké hladiny abnormálních imunoglobulinů. U těchto jedinců nevznikají žádné zdravotní problémy. Tento stav je známý jako monoklonální gamapatie neznámého významu (MGUS).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY